بسته بندی كالا به عنوان يك رسانه- بخش اول

بسته‌بندی چيست؟

بسته‌بندي در بهترين تعريف، به عنوان يك سيستم هماهنگ توصيف مي‌شود كه هدف از آن آماده سازي كالا جهت حمل‌ و نقل، توزيع، انبار كردن، فروش و مصرف مي‌باشد.

بسته‌بندي يك عمليات تجاري پيچيده، پويا، علمي، هنري و بحث آفرين است كه در بنيادي‌ترين شكل خود، كاركردهاي محافظت، نگهداري، حمل و نقل، اطلاع رساني و فروش را شامل مي‌شود. بسته‌بندي نوعي عملكرد خدماتي است كه به خودي خود نمي‌تواند وجود داشته باشد؛ زيرا به يك كالا نيازمند است. اگر كالايي وجود نداشت، هيچ نيازي به بسته‌بندي نبود.

بسته‌بندي كاركردهاي متنوعي دارد؛ از كاركردهايي با ماهيت فني گرفته تا آنهايي كه با بازاريابي مربوط مي‌شوند.

كاركردهاي بسته بندی كالا

متخصصان فني بسته‌بندي نيازمند مهارت‌هاي علمي و مهندسي مي‌باشند، در حالي كه متخصصان بازاريابي نيازمند مهارت‌هايي در زمينه درك هنري و انگيزشي هستند.

غير از خود محصول كه مشتري در صورت خريد با آن آشنا مي‌شود، اولين و نزديك‌ترين ارتباط بصري مشتري با كالا از طريق بسته‌بندي است. بسته‌بندي نامناسب، بر روحيه جامعه مصرف كننده تأثير نامطلوبي برجاي مي‌گذارد. به طوري كه استنباط مصرف كننده از محصول، با بسته‌بندي نامناسب مانند تأثير رفتار فروشندة بي‌حوصله درآخر وقت كار روزانه است كه اغلب از نظر رواني موجب رنجش خاطر مشتري مي گردد. اما بسته‌بندي مناسب از طریق ارتباط بصری اطلاعات كاملي را در مورد محصول و توليد كننده به مخاطب یا مصرف کننده منتقل مي‌كند.

تعاريف بسته بندی كالا

بسته‌بندي به ظرفي گفته مي‌شود كه مظروفي را در خود جاي دهد و حلقه‌اي بين توليد انواع بسته‌بندي و بازار مصرف باشد.

بسته بندي كالا عبارت است از بستن اشياي متفرق در يك لفاف يا در يك صندوق« بسته‌بندي به معناي هر نوع محصولي از هر جنس و تركيبي با هر گونه ماهيت و طبيعتي است كه بتواند به عنوان ظرفي براي مقاوم‌سازي، حمل و نقل، جابجايي و تحويل و ارائه خوب كالا از ماده خام گرفته تا محصول آماده مصرف را از توليد كننده به مصرف كننده برساند».

«بسته‌بندي وسيله‌ی تضمين برای مصرف كننده نهايي است در شرايطي سالم و با حداقل هزينه كلي». «بسته‌بندي، آنچه را كه فروخته مي‌شود حفاظت مي‌كند و آنچه را كه حفاظت مي‌شود به فروش مي‌رساند».

«بسته بندی كالا ممكن است به عنوان يك هنر يا علمي كه در ارتباط با توسعه و استفاده از مواد، روش‌ها و تجهيزات براي به كارگيري محصول در يك ظرف به منظور محافظت از محصول در برابر مراحل مختلف تعريف شود، يا در تعريف بسته‌بندي مي‌توان گفت كه بسته‌بندي عبارت است از هر گونه ظرف يا بسته‌اي كه محصول در آن براي فروش به بازار عرضه مي‌شود و به وسيله آن اطلاعات لازم در مورد محصول به مصرف‌كنندگان منتقل مي‌شود». بسته بندي عاملي است كه مقدار مشخصي از يك كالا را در زمان مشخص و در چهارچوب مشخصات خاصي در خود نگاه مي‌دارد.

اين عامل بسيار مهم مي‌تواند ضمن معرفي نام، خواص، مشخصات فني و شيميايي، تاريخ مصرف، قيمت، طريق مصرف و نگه‌داري صحيح، محافظت آن كالا را تا زمان مصرف به عهده گيرد و در عین حال یک بسته‌بندي مطلوب قادر است موجب افزايش زمان حفظ و نگهداري كالاي فاسد شدني باشد.

ويژگي‌هاي يك بسته‌بندي خوب چيست؟

 

يك بسته‌بندي خوب، از محصول در طي حمل و نقل، فرآيند بارداري، قفسه مغازه خرده فروشي و در قفسه خانه مشتري مراقبت مي‌كند تا زماني كه توزيع محصول را در زمان و مكان مفيد ارائه كند. بسته‌بندي از طريق فراهم آوردن درجه مناسبي از حفاظت در مقابل شكستگي، فاسد شدن و گم‌شدن محتويات محصول، به ارزش محصول مي‌افزايد.

به طور كلي مي‌توانيم وظايف بسته‌بندي را به طور خلاصه به صورت زير بيان كنيم:

حفاظت و نگهداري كالا

منظور از«حفاظت» پيشگيري از آسيب فيزيكي و منظور از«نگهداري» توقف يا جلوگيري از تغييرات شيميايي و بيولوژيكي مي‌باشد.

آسان‌ترشدن استفاده از محصول

بسته‌بندي عملكرد مناسبي براي واسطه‌ها، توزيع كنندگان و مشتريان جهت آسايش ارائه مي‌كند. بسياري از تسهيلات كه به وسيله يك بسته‌بندي مناسب ارائه مي‌شوند، چيزهايي نظير برچسب محصول، نحوه مصرف و استاندارد بودن مي‌تواند باشد.

نقش اطلاع رساني بسته‌بندي

بسته بندی كالا مي‌تواند به كسب يك شناخت كلي از محصولات مختلف توسط مصرف كننده كمك كند كه آرم يا نام شركت مربوطه بيشترين وظيفه را در اين ميان به عهده دارد.

بازاريابي براي محصول

در جايي كه رقابت بين شركت‌ها پيش مي‌آيد بسته‌بندي برتر مي‌تواند در شناخت محصول شركت از محصول رقبا مفيد واقع شوند.

جلب توجه مصرف كننده

بسته‌بندي به فروش محصول در مغازه كمك مي‌كند به عبارتي بسته‌بندي مي‌تواند همانند يك فروشنده موفق در تبليغ كالاي درون خود كارآمد باشد.

بسته بندی كالا وظيفه حفاظتي، ارتباطي

بسته بندي سيستم مركبي است كه هم وظيفه حفاظتي (Protective) و هم وظيفه ارتباطي يا اطلاع رساني (Information active) را بر عهده دارد. به همين جهت بسته‌بندي به عنوان يكي از رسانه‌ها، محمل‌ها يا طريق ايجاد ارتباط و اطلاع رساني نيز مورد مطالعه قرار مي‌گيرد.

در بسته‌بندي اگر پوشش حفاظتي در حد كفايت نباشد، كالا از نظر فيزيكي آسيب مي‌بيند اگر پوشش، اطلاعاتي نادرست داشته باشد، اعتماد مخاطب (خريدار) از بين مي‌رود.

ساختار اطلاعاتي بسته‌بندي

ساختار اطلاعاتي يا پوشش اطلاعاتي ، دقت و ظرافت فوق العاده‌اي مي‌طلبد، تخصص‌هاي گوناگوني را به كار مي‌گيرد و در روح و روان و فكر و انديشه مخاطب رسوخ مي‌كند. اين پوشش به طور مستقيم از زمان، تكنولوژي و فرهنگ تأثير مي‌پذيرد مانند محتوي، خود تاريخ انقضايي را يدك مي‌كشد. به همين دليل است كه بسته‌بندي كالا‌ها، هر چند وقت يكبار، با تغيير تكنولوژي ساخت يا كشف رنگ هاي جديد در بسته‌بندي تغيير مي‌يابد و دگرگون مي‌شود.

بسته‌بندي علاوه بر قابليت حمل و نقل، با نوآوري مي‌تواند در زمينه‌هاي تكنيكي، هنري و ارتباطي، كالا را براي بازار جذاب و قابل جلب توجه كرده و از اين نقطه نظر ميان كالا و مصرف كننده رابطه نويني برقرار سازد، كمتر پديده‌اي ارتباطي مانند بسته‌بندي، دو ويژگي جاذبه فردي و اجتماعي را توأماً با خود همراه دارد. در تعريفي سيستماتيك، بسته‌بندي را مي‌توان پوششي از يك سيستم دانست كه كالا ناميده مي‌شود و كالا عبارتست از دانشي كه توسط انرژي در جرم ثابت شده است؛ از طرف ديگر هر سيستمي كه محتواي دانش است به ناچار داراي دو نوع پوشش نيز مي‌باشد: يكي پوشش حفاظتي و ديگري پوشش ارتباطي، اطلاعاتي.

ادامه دارد

منبع: ماهنامه مهندسی تبلیغات (شماره 5-4)

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر