نقش صادرات در رشد و توسعه اقتصادی

نقش صادرات در رشد و توسعه اقتصادی

ضمن گرامیداشت روز ملی صادرات (بیست و نهم مهر ماه )، در این نوشته سعی داریم به بررسی صادرات در رشد و توسعه اقتصادی کشورمان بپردازیم.

صادرات و واردات چیست؟

در اصطلاح؛ صادرات به معنای ارتباط با بازارهای خارجی و تقاضای خارجیان برای کالاهای داخلی است و واردات نیز تقاضای ما برای کالاهای خارجی می باشد. در دنیای امروز که جهانی شدن اقتصاد یکی از مؤلفه های آن است تمامی کشورها نیاز به صادارت و واردات دارند زیرا هیچ کشوری نمی تواند تمام نیازهای داخلی خود را تأمین نماید.

در برنامه سوم و چهارم توسعه، صادرات به عنوان یک عنصر مؤثر و کلیدی در توسعه اقتصادی کشور محسوب و بر آمادگی زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی جهت به کارگیری استراتژی های صادراتی تأکید شده است.

مسلماً کشورهایی که صادرات آن ها بیشتر از واردات است، یعنی با مازاد تجاری (مثبت بودن نرخ آن نسبت به واردات) روبه رو هستند، واحد پولی آن ها تقاضای بیشتری  دارد و کشورهای وارد کننده مجبور به تهیه ارز کشورهای صادرکننده می باشند و برعکس کشور وارد کننده با کاهش ارزش پولی خود مواجه است و در نتیجه قیمت کالاهای وارداتی برای مصرف کننده داخلی گران تر تمام می شود.

تولید، محور اصلی پیشرفت و توسعه می باشد و افزایش تولید، باعث افزایش اشتغال و درآمد ملی و افزایش صادرات و واردات می باشد؛ از این رو با توجه به اهمیت زیاد آن، دولت باید بستری مناسب برای هرچه بهتر اجرا نمودن این مهم فراهم نماید.

از عواملی که می تواند باعث افزایش صادرات شود، می توان به معافیت های مالیاتی، اعطای تسهیلات، رفع مشکلات مربوط به گمرک و سیاست های حمایتی دولت از صادرکنندگان و سرمایه گذاران اشاره کرد. همچنین با ارتقای بسته بندی محصولات و معرفی یک برند مخصوص در بازار و افزایش کیفیت کالاها نسبت به  کالای مشابه خارجی می توانیم جهش صادراتی داشته باشیم. از طرفی وجود قوانین محدود کننده برای واردات پیامدهای منفی برای اقتصاد در پی دارد که می توان به شکل گیری اقتصاد زیرزمینی و قاچاق کالا که تبعات آن ضربات سنگینی را به بدنه تولید داخلی وارد می نماید، اشاره کرد. باتوجه به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشورهای همسایه و توانایی پایین تولید داخلی این کشورها باید بیشترین صادرات کشور به این نقاط باشد.

یکی از عوامل مؤثر بر صادرات و واردات نرخ ارز می باشد. سیاست گذاری های نرخ ارز، برای توسعه هرچه بیشتر صادرات و واردات و تأثیر گذاری آن ضرورتی انکارناپذیر است.

این امر در شرایط فعلی بخصوص بعد از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها و افزایش تحریم های بین المللی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

پر واضح است که یکی از مهم ترین ویژگی های اقتصاد ایران وابستگی شدید به صادرات نفتی و درآمدهای ناشی از آن می باشد، باتوجه به کاهش قیمت نفت و تحریم ها و به وجود آمدن کسری تجاری در سال های اخیر با کاهش صدور مواد نفتی مواجه بوده ایم. از این رو باید تمام تلاش خود را برای افزایش صادارت غیرنفتی که کاهش وابستگی اقتصاد به صادرات نفت را به دنبال دارد، معمول نماییم.

از عمده ترین کالاهایی که ایران به کشورهای دیگر می تواند صادر کند، به سنگ آهن به هم فشرده نشده، متانول، قیرنفت، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی می توان اشاره کرد که اکثر این مواد به صورت خام می باشند. جلوگیری از صدور مواد خام و تبدیل کردن این مواد به کالاهای مصرفی و صنعتی می تواند باعث افزایش ارزش افزوده کالاهای صادراتی شود. بیشترین واردات کشور نیز برنج، کنجاله، دانه ذرت دامی و دانه گندم می باشد.

با توجه به شرایط کنونی و موقعیت حساس کشور در این برهه زمانی می طلبد دولت به همراه اتاق های بازرگانی و کمک گمرک شرایط و بستر لازم را برای افزایش صادرات و جبران این کسری را به وجود آورد.

در پایان روز ملی صادرات را به تجار و کلیه تلاشگران در عرصه صادرات تبریک عرض می نماییم.

منبع: پارسینه

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذار