مجموعه مطالب سواد رسانه ای _ بخش شانزدهم

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ای

?قسمت شانزدهم: «کاربرد رسانه‌های مختلف» (۱)

رسانه‌های گوناگون کارکردها و کاربردهای مختلفی دارند. این کارکردها بسته به نوع رسانه ازجمله چاپی یا دیجیتال بودن، تعاملی یا غیرتعاملی بودن و … متفاوت است.  در این دو قسمت به کارکردهای مختلف رسانه‌ها می‌پردازیم. رسانه

? رادیو:

1️⃣ از کارکردهای رادیو می‌توان به سرگرمی اشاره کرد.

2️⃣ یکی دیگر از موارد، کارکرد خبری و اطلاع‌رسانی است. با اینکه امروزه رسانه‌های قدرتمند دیگری در عرصه خبر و اطلاع‌رسانی ظهور کرده‌اند، اما هنوز هم در محیط‌های سیاری مثل داخل اتومبیل، مسیر مسافرت و …. می‌توان از بخش‌های خبری رادیو برای آگاهی از اخبار استفاده کرد.

3️⃣ از دیگر کاربردهای رسانه‌ای رادیو می‌توان به کاربرد موسیقیایی و آموزشی آن اشاره کرد. تا پیش از این یکی از ویژگی‌های به خصوص رادیو قابلیت حمل آسان آن بود به طوری که در هر شرایطی می‌شد از آن استفاده کرد، اما گسترش رسانه‌های جدید باعث شد که این ویژگی دیگر به رادیو اختصاصاً نداشته باشد.

از طرف دیگر خاصیت شنیداری رادیو در خلال استفاده، حواس محدودتری را درگیر خود می‌کند که این در جای خود می‌تواند از مزیت‌ها و یا معایب این رسانه باشد.

? تلویزیون:

1️⃣ اطلاع رسانی: مهم‌ترین کارکرد تلویزیون ارائه جدیدترین اخبار و اطلاعات، تفسیر و تجزیه و تحلیل اخبار و اطلاعات به مردم است.

2️⃣ سرگرمی: دومین کارکرد مثبت تلویزیون سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت مردم است.

3️⃣ اجتماعی کردن: سومین کارکرد تلویزیون فرهنگ‌سازی و غنی کردن فرهنگ جامعه است. در این مورد تلویزیون سعی می‌کند تا آگاهی دینی و مذهبی مردم را بالا ببرد.

5️⃣ از دیگر کارکردهای تلویزیون می‌شود به آموزش و تربیت، درمان و بهداشت و پیشرفت و توسعه اشاره کرد.

سواد رسانه‌ای  رسانه‌شناسی رادیو  تلویزیون

منبع: تعرفه

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر