دوئل تجربه و تحصیلات

زمینه شغلی

در برخی حرفه‌ها، تجربه تحصیل را مغلوب می‌کند و در برخی برعکس. حتی در برخی کارها که به‌نظر می‌آید تحصیلات در آنها نقش جدی‌تری دارد هم قضیه در عمل به شکل دیگری است. در قسمتی از شغل‌ها نیز به‌طور واضح، داشتن تجربه بر داشتن تحصیلات برتری دارد؛ مثلا کار در قسمت خدمات شرکت «نیسان» مطمئنا بیشتر از تحصیلات، به تجربه تعمیر ماشین وابسته است. . در زمینه‌هایی مانند ساخت‌وساز و تعمیرات، تجربه بر تحصیلات به دلایل آشکاری ترجیح دارد و در زمینه‌هایی مانند کدنویسی برنامه‌های رباتیک، تحصیلات حرفی برای تجربه نمی‌گذارد. در نتیجه در درجه اول، زمینه حرفه انتخابی شما به شما دیکته خواهد کرد که تحصیلات و تجربه چگونه بر یکدیگر غلبه خواهند کرد. این نکته را نیز باید مدنظر داشت که در تمامی شرایط، تجربه و تحصیلات مکمل یکدیگر خواهند بود؛ مسلما یک پزشک با تجربه ۲۰ ساله از بسیاری از جهات بر پزشک تازه‌کار ارجحیت دارد.

اعتبار

یک مدرک از دانشگاهی معتبر در زمینه کاری شما، به سادگی درهای اعتبار را برای شما باز می‌کند و در مصاحبه‌های کاری اعتبار خاصی برای شما به همراه می‌آورد اما هر مدرک تحصیلی چنین شرایطی ندارد. مدرک از یک دانشگاه عادی‌تر اعتبار کمتری را به‌دنبال دارد که نمی‌تواند چندان به شما کمک‌کننده باشد.

سیاست شرکت

اینکه تحصیلات یا تجربه کدامیک به کمک شما در اخذ یک شغل مناسب بیاید، به سیاست شرکت نیز بستگی دارد. مثلا در ایران شرکت‌های دانش‌بنیان روی گشاده‌ای به فارغ‌التحصیلان جوان دانشگاه‌ها نشان می‌دهند. در برخی شرکت‌ها حتی شاید فردی با ۱۵ سال سابقه کار از فارغ‌التحصیلی که مهر تایید مدرکش خشک نشده، عقب‌تر باشد. در نتیجه این به سیاست شرکت بسیار وابسته است. . تجربه نشان داده که کسب مهارت در حین تحصیل، می‌تواند فرد را در رساندن به هدف شغلی یاری دهد. مثلا در رشته‌های مهندسی، تسلط بر نرم‌افزارهای مهندسی پرکاربرد، برگ برنده‌ای برای فرد در زمان مصاحبه به‌حساب می‌آید. باید این انتظار را فراموش کرد که بدون کسب هیچ نوع مهارتی در زمان تحصیل، به شغل موردنظر رسید، چراکه افراد با تجربه از مهارت کافی برای انجام امور برخوردارند و آنچه کارفرما به آن نیاز دارد، مهارت است و نه صرفا تئوری‌های موجود در کتاب.

هزینه و درآمد

در انتخاب بین دوگانه تحصیل و کار، رجوع به میانگین درآمد حرفه‌های مختلف نیز می‌تواند راهگشا باشد. وزارت کار آمریکا در سال ۲۰۱۶ گزارش کرده است که متوسط درآمد افراد دارای مدرک دانشگاهی هفته‌ای ۱۱۵۶ دلار بوده است، درحالی‌که این عدد برای افراد دارای دیپلم حدودا ۶۹۲ دلار گزارش شده است. این اعداد به خوبی از برتری کارمندان دارای مدرک دانشگاهی خبر می‌دهد. دلیل آن نیز به تخصص مورد نیاز مشاغل باز می‌گردد، در واقع در شغل‌هایی که نیاز به یک تخصص وجود دارد، طبعا میزان درآمد در نظر گرفته برای آن شغل نیز بیشتر است. همچنین گزارش دیگر وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد نرخ بیکاری برای افراد دارای مدرک دانشگاهی ۷/ ۲ درصد است، درحالی‌که این نرخ برای افراد دیپلمه حدود دو برابر یعنی ۲/ ۵ درصد برآورد می‌شود. البته شاید این آمار در ایران متفاوت باشد و افراد دارای مدرک دانشگاهی چندان دست بالا را در بازار کار نداشته باشند. اما حتی آمار امیدوارکننده وزارت کار آمریکا برای افراد دارای تحصیلات، نباید شما را سریعا مجاب به ورود به یک دانشگاه کند.

راه‌حل

در نهایت چاره کار برای فائق آمدن بر کمبود تجربه یا تحصیلات چیست؟ برای کارآموزان دانشگاه، فرصتی عالی به‌شمار می‌رود که تجربه خود را افزایش و نشان دهند که مایل به سرمایه‌گذاری در حرفه خود هستند. یک راه‌حل ساده این است که داوطلبانه کار کنید؛ یعنی شاید نیاز باشد مجانی و بدون دریافت مزد مدتی را کار کنید تا نشان دهید به اندازه کافی مهارت و تخصص برای آن کار را به‌دست آورده‌اید. در پله‌های بعدی می‌توانید از مهارت به اثبات رسیده خود نهایت استفاده را ببرید، پس اگر تخصص دارید و تجربه لازم را برای استخدام ندارید، پیشنهاد کار مجانی را بدهید، این کار مخصوصا در سنین پایین راه‌حل مناسبی محسوب می‌شود، به‌خصوص در سنین تحصیل در دانشگاه. شما با این کار ثابت می‌کنید که همواره به‌دنبال موقعیت‌هایی هستید که تجربه‌ای که به آن نیاز دارید را به شما ارائه می‌دهد، حتی گاهی اوقات مستقیما به زمینه کاری تخصصیتان شاید مربوط نباشد.

اگر رزومه شما از نبود اعتبار تحصیلاتی رنج می‌برد و شما نیز نمی‌توانید برای یک مدرک ۴ساله اقدام کنید، در کلاس‌هایی در فیلد خود شرکت کنید تا نشان دهید درحال سرمایه‌گذاری بر حرفه‌تان هستید و به آینده فکر می‌کنید؛ مثلا امروزه مهارت‌هایی در زمینه تکنولوژی همواره مورد نیاز است. بسیاری از دانشگاه‌ها، کلاس‌ها و مدارک آنلاینی را پیشنهاد می‌دهند که برای افراد باتجربه‌ای که به‌دنبال اعتبار مدرک دانشگاهی هستند، بسیار مفید است.  اما در نهایت نمی‌توان برای دوئل تجربه و تحصیلات، برنده واضحی تعیین کرد. این دو فاکتور مکمل یکدیگر هستند و به دو بازوی یک جسم می‌مانند. اگر شما در جست‌وجوی یک شغل هستید، راه‌های تقویت بخش‌هایی که در آن ضعف دارید را پیدا کنید و مطمئن باشید برنده این دوئل خواهید بود.

منبع: دنیای اقتصاد

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی