چند گزاره درباره ارتباطات جدید

چند گزاره درباره ارتباطات جدید
 ۱?جهان ارتباطی دارد یک شکل عجیب و تازه پیدا می‌کند؛ نشانه‌هایی با یک صورتک خندان (Smiley) یا تصاویر آشنا یا کاریکاتوری از چهره‌ها و قصه‌ها. ابزارها و روش‌های گفتگوها دارند پوست می‌اندازند.

۲?تلگرام به‌عنوان یک پیام‌رسان فراگیر، در ایران نفوذ عجیبی داشته است؛ تا این لحظه نخستین پیام‌رسان ایرانی‌ها، بی‌تردید تلگرام است؛ ابزارهای متنوع و کاربری ساده، توانسته‌اند آدم‌هایی از هر سن و مهارت ارتباطی را با تلگرام همراه کنند. از سویی دیگر، تلگرام با ایجاد «گروه‌» و «کانال»، آن‌قدر به فضای رسمی و غیررسمی ارتباطات کاری و سازمانی و تجاری و تبلیغاتی نفوذ کرده است، که آن دو واژه داخل گیومه بازتعریف شده‌اند. شاید شما هم مثل من، از افرادی باشید که در یک گروه تلگرامی، حتی جلسه‌های آن‌لاین جدی و کاری برگزار کنید.

۳?در فضای مجازی امروز، کارفرما و کارمند ممکن است در یک جلسه جدی آنلاین، با همان استیکرها (Sticker) و ایموجی‌ها هم گاهی با هم گفتگو کنند؛ سطحی جدید و دنیای گسترده‌ تازه‌ای از زبان و نشانه‌های ارتباطی و تعامل عاطفی یا حرفه‌ای در فضای آنلاین ایجاد شده است. سطحی از ارتباطات، که در آن صورتک‌ها جای کلمات را می‌گیرند.

۴?مقامات رسمی ایران از قابلیت پخش زنده در استوری‌های اینستاگرام (Live Story)، برای پوشش نشست‌های خبری و رسمی استفاده می‌کنند.

۵?این حرف‌های بدیهی را ادامه خواهیم داد؛ به بازتعریف‌ها در مفاهیم و مدل‌ها و ابزارهای ارتباطی بیشتر فکر کنیم.

جلال سمیعی (مشاور رسانه و روابط‌عمومی)

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار