اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌ نگاری _ قسمت نهم

اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌ نگاری

? ماشاءالله شمس‌الواعظین (مدرس روزنامه‌ نگاری )

? اصل هشتم: احترام به ارزش‌های جهانی و تنوع فرهنگ‌هاروزنامه نگاری

یک روزنامه‌نگار واقعی در حالی که به شخصیت ویژه، ارزش و شان هر فرهنگ و همچنین به حق انتخاب و توسعه آزادانه نظام‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به وسیله مردم احترام می‌گذارد مدافع ارزش های عام انسانی و بالاتر از  همه مدافع صلح و دموکراسی، حقوق بشر، پیشرفت اجتماعی و رهایی ملی است. به این ترتیب روزنامه‌نگار، به شکلی فعال، در تبدیل جامعه هدف به جامعه‌ای دموکراتیک‌تر مشارکت می‌جوید و از طریق گفت و شنود به ایجاد فضایی آکنده از اعتماد در مناسبات بین‌المللی مساعدت می‌کند تا صلح و عدالت، تشنج‌زدایی، خلع سلاح و توسعه ملی در سراسر جهان تحقق یابد.

آگاهی روزنامه‌نگار از مقررات مربوطه مندرج در کنوانسیون‌ها، بیانیه‌ها و قطع‌نامه‌های بین‌المللی جزو اخلاق حرفه‌ای به شمار می‌آید.

? نکات:

1⃣ در این اصل روزنامه‌نگار فراتر از شخصیتی محلی و ملی، بلکه عنصری جهانی فرض شده است که باید ارزش‌های جهانی را رعایت کند.

2⃣ یک روزنامه‌نگار به هیچ عنوان حق تبلیغ جنگ را ندارد.

3⃣ یک روزنامه‌نگار حق تبلیغ خشونت را ندارد.

4⃣ یک روزنامه‌نگار درمورد مسئله خشونت باید بتواند نسبت‌ها را بسنجد.

5⃣ این اصل یکی از اصول بلندپایه روزنامه‌ نگاری است.

6⃣ هر ملتی حق دارد نظام سیاسی حاکم بر خود را انتخاب کند حتی اگر این انتخابات طالبان باشد. اما وقتی همین نظام دست به رفتارهای خشونت‌آمیز و رفتارهای ناقض حقوق بشر و مانند آن زد وظیفه روزنامه‌نگار مبارزه با آن است.

7⃣ تلاش برای برقراری صلح و عدالت در حوزه اخلاق حرفه‌ای قرار گرفته است چرا که این دو حوزه اساسا در حوزه اخلاق تعریف می‌شوند.

و این تلاش به دلیل ارزش اخلاقی به جای مانده از خود، بخش لاینفکی از اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران است.

? منبع: تعرفه

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر