نگاهی به مشکلات ساکنان منطقه ۲۱ ؛ زندگی با جاده و خودرو

نگاهی به مشکلات ساکنان منطقه ۲۱ ؛  زندگی با جاده و خودرو

غربی ترین منطقه شهری تهران با جاده هایی که در کنار آنها صنایع کوچک و بزرگ، مناطق مسکونی و حتی سایت های تحقیقاتیست عجین شده است. منطقه ای که کمتر شباهتی با مناطق دیگر دارد. سبزترین منطقه به دلیل بیشترین سطح فضای سبز، حضور حدود ۳۴۰ کارخانه کوچک و بزرگ، ورودی ۶ استان و همجواری با پرترافیک ترین فرودگاه کشور، تناقضاتی است که این منطقه با آنها شکل گرفته است.

تسری بافت مسکونی به مناطق صنعتی طی دهه های گذشته موجب شده تا منطقه ای با شهرک های محصور در میان جاده و کارخانه ایجاد شود و این مسئله بر چالش های زندگی شهری در غربی ترین نقطه تهران افزوده است. از سویی شهرداری با حوزه های صنعت و حمل و نقل برای بهبود زندگی ساکنان درگیر است و از سوی دیگر شاید اگر مدیریت بهتری در شهرداری اعمال می شد اصلا شاهد این نبودیم که مهدی چمران، رییس اسبق شورای اسلامی شهر تهران، منطقه ۲۱ را به نوار غزه تشبیه کند.

در منطقه ای که به گفته صیامی، دبیر دبیران شورایاری منطقه ۲۱، حدود ۶۲ درصد ترددها از آنجا صورت می گیرد و جمعیت ۲۷۰ هزار نفری آن در روز به دلیل رفت و آمد کارگران و کارمندان صنایع، تقریبا دو برابر می شود؛ به نظر می رسد که حمل و نقل و تردد ساکنان و کارکنان بیش از هر چیزی در اولویت باشد.

مسیرها و پایانه های بی آر تی مشخص شده است اما خبری از آن نیست، در همین حال ناوگان اتوبوسرانی این منطقه فرسوده است. بیشترین راه ارتباطی ساکنان شهرک ها با دیگر نقاط شهر تهران از طریق اتوبوس است و نوسازی آن بسیار ضرورت دارد. با این وجود طرح بی آر تی به نظر نمی رسد که در شرایط فعلی یک راهکار جامعه نگر باشد.

تردد خودروهای سنگین اعم از کامیون ها، سرویس کارخانجات و اتوبوس های بین شهری، کمبود پل های عابر پیاده، برقی نبودن پله پل ها، ترافیک سنگین سه راه اندیشه به دلیل چراغ راهنما و موارد دیگر از جامعه نگری طرح بی آر تی می کاهند. هرچند که بهبود ناوگان عمومی حمل و نقل از تردد خودروهای شخصی می کاهد اما نباید بر سایر مشکلات مانند افزایش ترافیک، سختی در دسترسی و اتلاف وقت شهروندان بیفزاید.

در سه راه اندیشه نیز تعبیه چراغ راهنما هرچند که برخی از مشکلات را کاست اما بر ترافیک جاده مخصوص بسیار افزوده و نتیجه آن چند کیلومتر ترافیک در مواقعی خاص است.

شهرک محور بودن منطقه ۱، که در سایر مسیرهای بی آر تی  مشاهده نمی شود، بر معضلات آن خواهد افزود. بی آر تی از جاده مخصوص می گذرد در حالی که مناطق مسکونی با آن فاصله دارند در نتیجه برای دسترسی به پایانه های بی آر تی باید از سایر شئون حمل و نقلی استفاده کرد. تعبیه پل عابر پیاده در تمامی ایستگاه های بی آر تی نیز در صورتی که مجهز به پله برقی نباشند بر سختی حمل و نقل اضافه خواهند کرد.

ارتباط صحیح مدیران شهری با ساکنان منطقه موجب برنامه ریزی بهتر و طرح های جامع نگرتر شده و از بار مشکلات خواهد کاست. زمانی که مجموعه شهرداری با ساکنان و صاحبان صنایع نشست های مدام داشته باشد، با دیدی واقع بینانه همراه با پشتوانه مردمی به انجام امور می پردازد. دور بودن نگاه مدیران شهری از مشارکت مردمی و همفکری با آنها نه تنها طرح هایی را به ظهور می رساند که جامعه نگر نیست، بلکه فاصله شهروندان با شهرداری را هم عمیق تر می سازد. به طور مثال حمل و نقل عمومی راهی بهینه برای سهولت زندگی شهری است و بر این اساس باید در رفت و آمد خودروهای عبوری نیز تاثیر مثبت داشته باشد؛ اما بی آر تی یک لاین از اتوبان ها را اشغال می کند و این تنگی جاده بر بار ترافیکی خودروهای عبوری می افزاید.

شاید در مناطق دیگر تهران بتوان این مسئله را توجیه کرد لیکن در جاده مخصوص که ورودی و راه ارتباطی شش استان با تهران است افزایش حجم ترافیک تبعاتی با دامنه گسترده تر دارد. چمران، رییس دوره قبل شورای اسلامی شهر تهران بیشتر معضلات منطقه ۲۱ را ناشی از مدیریت نادرست خوانده و در همین راستا شهردار جدید منطقه در مصاحبه ای بیان کرد: «متأسفانه ما در جذب اعتماد شهروندان موفق نبوده‌ایم و این اعتماد به مجموعه مدیریت شهری کمرنگ شده است.» طرح بی آر تی، خدمات عمرانی، فرهنگی و موارد دیگر زمانی ثمره خوب می دهد که در مشارکت و هماهنگی با خواسته ها و نیازهای مردم باشد. مردمی که در میان صنعت و جاده ساکنند و با چالش هایی دست به گریبانند که مدیریت نادرست شهری در مواردی برای آنها رقم زده است. قرار نیست برای حل یک مشکل، گره ای دیگر بر مسئله حمل و نقل منطقه داشت.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد – ویژه نامه غرب استان تهران

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار