‌مهدی ایران نژاد، فعال فرهنگی و اجتماعی: راهکارهایی برای توسعه فرهنگی البرز

‌مهدی ایران نژاد، فعال فرهنگی و اجتماعی:  راهکارهایی برای توسعه فرهنگی البرز

مهدی ایران‌نژاد فعال فرهنگی و اجتماعی که سوابق مدیریت در جایگاه‌های مختلف از جمله فرمانداری کرج را در کارنامه خود دارد در این شماره یادداشتی با عنوان ” نگاهی به بایسته‌ها و شایسته‌های فرهنگی البرز” را به رشته تحریر درآورده که ‌می‌خوانیم:
یکی از اهداف مبعث پیامبر اکرم(ص)، مبارزه با جهل، نادانی و ایجاد جامعه توحیدی برای انسان‌هاست که به تربیت و تکامل نسل آنها در زندگی معنوی منجر می‌شود.
واقعیت این است که دشمنی همه دشمنان اسلام، ریشه در جهل آنها دارد. گویا برخی از انسان‌ها با حقیقت رابطه‌ای ندارند و در نتیجه بسیاری از آسیب‌های وارد شده به بشریت از جهل آنها ناشی شده است.
واقعیت و هدف پذیرفته شده دیگر بعثت نبی اکرم (ص) همانا مبارزه با فساد، ظلم و ایجاد قسط و عدالت در جامعه بشری است، موضوعی که امروزه جز با بهره بردن از معنویت در زندگی، نمی‌توان با فساد و ظلم مبارزه کرد، بنابراین توسعه فرهنگی در جامعه و گسترش شاخص‌های معنوی آن با نگاه توحیدی مورد تاکید مقام معظم رهبری باید
نصب‌العین همگان قرار گیرد.
آنچه جامعه بشری بیش از هر چیز به آن نیاز دارد، عدالت و کرامت است. کرامت ما نیز بر
دین‌داری و معنویت و عدالت ما بر اقتصاد، معیشت و آرامش جامعه استوار است که امیدواریم دولت تدبیر و امید بتواند با درایت مدیران دلسوز، بر رفع مشکلات موجود فایق آید، چرا که انتظار مردم، ‌رفع التهاب‌های سیاسی و اجتماعی و ایجاد کار و تلاش و ارتقای توسعه البرز در تمام حوزه‌ها است.
یکی از مشکلات فرهنگی استان، کافی نبودن تعامل بین مسئولان با انجمن‌ها و نهادهای فعال در زمینه معنویت است که متأسفانه این ضعف و اشکال از قدیم نیز کم و بیش وجود داشته است.
از این رو و به دلیل نداشتن امکانات، تجهیزات و اعتبارات کافی، انجمن‌ها و نهادهای فعال در زمینه گسترش فضای معنویت در استان و جذب نشدن آنان توسط دستگاه‌های فرهنگی، اغلب استادان حوزه هنر جذب تهران می‌شوند و دستگاه‌های فرهنگی و خدماتی شهرداری تهران، با بکارگیری آنان، افتخارات این عزیزان هنرمند را به نام خود ثبت کرده است.
این در حالی است که با مروری اجمالی بر اطلاعات و آمار در مورد شخصیت‌های هنری االبرز، بیش از پیش درک خواهیم کرد که چه سرمایه‌های گران بها و گهرباری در استان وجود دارد که متأسفانه به حال خود رها شده‌اند، البته باید از مدیر کنونی اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان کرج که راه جذب چنین سرمایه‌هایی را هموار کرده، تشکر و قدردانی کرد.
یکی از موارد استفاده از سرمایه‌های معنوی و شخصیت‌های هنری استان، این است که با حمایت دستگاه‌های فرهنگی و تخصیص اعتبارات بیشتر، طرح‌های پژوهشی و فرهنگی که شمار آنها در استان کم هم نیست، در دستور کار قرار گیرد تا بتوان در راستای توسعه فرهنگی استان گام برداشت. برگزاری نشست‌های تخصصی و علمی از جمله پیرامون حوزه فرهنگ، به ویژه در بسط معنویت جامعه و فرهنگ ایثار و شهادت، می‌تواند بازویی برای مدیران ارشد حوزه فرهنگ باشد و یقینا دستاوردهای خوبی به همراه خواهد داشت.
ارتباط صمیمی و تعامل
همه‌جانبه با اصحاب رسانه اعم از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های محلی، یکی دیگر از ابزارهای موفقیت دستگاه فرهنگی برای توسعه البرز در این حوزه است.
افزایش نمایشگاه‌های فرهنگی در استان نیز به‌منظور نمایش آثار هنرمندانی که در سطح ملی ایفای نقش می‌کنند، گام مهمی در حوزه فرهنگ به‌شمار می‌رود.
برگزاری همایش‌هایی با محوریت تعامل با هنرمندان، ناشران و اصحاب فعال و غیرفعال فرهنگ استان، ارزیابی تخصصی از گفتار آنان و استفاده هرچه بیشتر از توانایی و هنر این عزیزان، بسیار مفید و راهگشا خواهد بود.
کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، با اعضایی بیش از ۴۲ هزار نفر، ۸۴ کتابخانه تخصصی در ۳۰۴ مسجد گرچه کافی نیست اما ظرفیت قابل ملاحظه‌ای است که می‌تواند با همکاری دلسوزان فرهنگ نقش تأثیرگذاری در تربیت نسل جوان در استان داشته باشد و همچین می‌توان با ایجاد نمایشگاه‌های قرآنی در این مکان ها در گسترش اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی در استان گام‌های موثری برداشت.
بسیار واضح است که دشمن در جنگ نرم از فرصت سوزی‌های ما استفاده می‌کند تا جامعه اسلامی را از هدف والای خود دور کند، به عنوان مثال می‌توان به سفره خانه‌های سنتی اشاره کرد که بسیاری از آنها حتی فاقد مجوز فعالیت هستند و متأسفانه به پاتوقی برای جوانان بدل شده است، البته باید از قوه قضائیه و اماکن نیروی انتظامی تشکر کرد که نظارت نسبی و برخورد با متخلفان در این زمینه را اعمال می‌کنند.
برای نهادینه کردن فرهنگ غنی اسلامی باید برنامه‌ریزی خاصی تدوین کرد و با بهره گیری از تقویت موسسات قرآنی و حمایت از طرح‌های قرآنی و استفاده از جلوه‌های قرآنی از طریق فیلم، تئاتر و هنرهای تجسمی، این موهبت‌ها را در جامعه ترویج ‌و گسترش داد.
sباید از خودمان سوال کنیم که در زمینه فرهنگ دینی و قرآنی چه میزان با شرایط مطلوب فاصله داریم؟ آیا جامعه قرآنی صرفا به همراه داشتن یک جلد قرآن کریم یا نگهداری آن در منزل محدود می‌شود؟
باید به این باور برسیم که قرآن باید در فکر و عمل و به صورت ریشه‌ای در خانواده‌ها نقش ایفا کند، باید کمک کنیم تا قرآن در جامعه و خانواده، بیشتر دیده و درک شود. این کتاب مملو از آداب و رسوم زندگی پاک است و تا وقتی که از آن استفاده نکنیم، نمی‌توانیم از
آموزه‌های این کتاب آسمانی بهره کافی را ببریم.
به عنوان جمع‌بندی و کلام آخر تمام مشکلات یادشده در حوزه فرهنگ با ۲ اصل قابل جبران است:
۱-‌ مدیریت جهادی که کلیات و جزییات آن برای بکارگیری مشهود است و چنانچه آن را به کار ببندیم، رسیدن به اوج قله‌های موفقیت و پیشرفت چندان دور از دسترس نخواهد بود.
۲-‌ اعتبارات قابل توجه در حوزه فرهنگ که باید توسط استاندار البرز و فرمانداران در تخصیص آن جهادی عمل شود و با توجه به اهمیت حوزه فرهنگ و مشکلات ویژه‌ای که در این مسیر وجود دارد باید تلاش شود که اعتبارهای بیشتری به این حوزه اختصاص داده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذار