‌با هدف مهار جرائم خشن صورت گرفت‌ تفکیک مأموریت‌های پلیس ۱۱۰ البرز

معصومه مرادپور – ایران البرز/ با هدف مهار جرائم خشن و برخورد قاطع با مخلان نظم و امنیت در جامعه، مأموریت های پلیس ۱۱۰ استان به ۲ بخش فوریتی و غیرفوریتی تقسیم شده است. فرمانده انتظامی البرز در آیین راه‌اندازی یگان عملیات انتظامی ۱۱۰ شهرستان کرج که با حضور فرهادی دادستان شهرستان کرج، ایرانی فرماندار کرج و جمعی از فرماندهان و کارکنان انتظامی استان برگزار شد، افزود: فراوانی، تنوع و گستره حوزه مأموریتی نیروی انتظامی وجود سیستمی قوی و مطمئن که بتواند شعار مردم مداری و جامعه محوری پلیس را با ارائه خدمات پلیسی مناسب و ایجاد احساس امنیت هر چه بیشتر در جامعه تحقق بخشد، احساس می‌شد. سردار احمدعلی گودرزی ادامه داد: از همین رو در سال ۷۹ با تلاش شبانه ‌روزی، مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ راه‌اندازی شد که دستاوردهای زیادی در پی داشته که ترویج عدالت اجتماعی و تساوی حقوق، خدمات رسانی عمومی با تأکید بر سرعت عمل، احترام و قابل دسترس بودن، تحقق شعار پلیس پاسخگو و عملکرد حرفه‌ای از آن جمله است. فرمانده انتظامی البرز با اشاره به فراوانی تماس شهروندان کرجی با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ گفت: در هر ۲۴ ساعت، شهروندان کرجی به‌طور متوسط
یک هزار و ۶۰۰ بار با پلیس ۱۱۰ تماس تلفنی می‌گیرند و از این تعداد نزدیک به یک هزار و ۴۵۰ مورد آن به عملیات انتظامی منجر می‌شود که این آمار حاکی از فراوانی و گستره مأموریت‌های پلیس ۱۱۰ شهرستان کرج است. سردار گودرزی افزود: سرعت حضور در صحنه‌های عملیات از اصلی‌ترین دستاوردهای فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ است و برای حفظ و ارتقای این دستاورد، فرماندهی انتظامی استان در یک اقدام نوین مرکز یگان عملیات انتظامی ۱۱۰ را در شهرستان کرج راه‌اندازی کرد. وی گفت: مأموریت این یگان به عنوان نیروهای کمکی در کنار گشت‌های انتظامی کلانتری‌ها، رسیدگی به فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ است و هدف از آن نیز ایجاد تحول اساسی در چرخه دریافت، ابلاغ و نحوه اجرای مأموریت‌ها است. گودرزی افزود: در حال حاضر با توجه به افزایش روزمره تماس‌های مردمی، تنوع و فراوانی مأموریت‌های ناجا، توسعه شهرها، جمعیت و پیچیدگی جرائم، حجم سنگین وسایل نقلیه و موانع کاهش دهنده سرعت حضور پلیس در صحنه به نوعی باعث شده‌ که گاه مأموران با تأخیر در صحنه جرم حاضر شوند و این امر نیز به نوعی نارضایتی برخی از شهروندان را به دنبال داشته است.
وی اضافه کرد: از همین رو تشخیص داده شد تا با برنامه‌ریزی همه جانبه و اتخاذ تدابیر و تمهیدات ویژه توان پلیس به سمت مهار جرائم خشن و مهم که به نوعی در نظم و امنیت جامعه اخلال ایجاد می‌کنند یا خسارت مالی و جانی را برای شهروندان به دنبال دارند معطوف شود. فرمانده انتظامی البرز، حضور سریع، موثر و به موقع عوامل انتظامی در صحنه‌های جرم، افزایش هزینه جرم و ایجاد بازدارندگی در مجرمان، هدایت توان عملیاتی ناجا به سمت نیازهای واقعی مردم به فوریت‌های پلیسی، بهره‌برداری از اطلاعات بالقوه مردمی در راستای تأمین اطلاعات مورد نیاز رده‌های مأموریتی ناجا و به کارگیری پلیس‌های تخصصی با توجه به نوع تماس‌های مردمی با سامانه ۱۱۰ را از مهمترین اهداف راه‌اندازی این مرکز برشمرد.

این مطلب را به اشتراک بگذار