‌البرز؛ ۴ سال ۴ استاندار! ‌

‌البرز؛ ۴ سال ۴ استاندار! ‌

مجید جلالی‌مهر، فعال سیاسی ـ اجتماعی / پس از کش و قوس‌های فراوان با همت و تلاش بسیاری از مسئولان بخصوص نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نام البرز بر پیشانی این استان نشست که به دلیل مجاورت با پایتخت معضلات بسیاری را به دوش می‌کشد، البته این مشکلات و کاستی‌ها با همدلی مسئولان و مردم و
بهره‌گیری از ظرفیت های بالای استان، تا حدی کمرنگ شد و اکنون البرز پس از ۴ سال چهارمین استاندار خود را شناخت.
در طول این‌ سال ها و به رغم همه فعالیت‌های صورت گرفته برای رسیدن به جایگاهی در‌خور شأن البرز، این استان در ۴ سال ۴ استاندار را به خود دیده که جای تأمل دارد و به همین دلیل از اواخر سال گذشته نبض اقتصادی البرز به تپش افتاد و بسیاری از سرمایه‌گذاران استان با اعلام آمادگی خود به فراخوان برد – برد جذب این طرح شدند و بارقه امیدی در البرز جرقه زد و البته هزینه‌های زیادی صرف این فراخوان شد که امروز از همه مسئولان، مردم و نمایندگان مجلس انتظار می‌رود به این طرح بزرگ را با همکاری به سرانجام ‌‌برسانند و برای رشد و شکوفایی البرز گام های موثرتری بردارند چون استان ‌البرز به دلیل مجاورت با پایتخت همواره آبستن تحولات بسیاری است و همه ما باید توان اقتصادی خود را برای فراهم کردن زیرساخت‌های تحول اقتصادی در استانی که به دلیل استقرار واحدها و شهرک‌های صنعتی مختلف در سطح ملی و بین المللی معروف است، به کار گیریم.
مطالبات بر زمین مانده البرز توجیهی ندارد
در شرایطی که مسئولان عالی استان بر سر ماندن یا نماندن بحث می‌کنند، مطالبات بر زمین مانده بسیاری وجود دارد که به فرموده مقام معظم رهبری نیازمند «مدیریتی جهادی وعزم ملی» است.
تعیین تکلیف قطار شهری کرج که بر اساس برنامه زمان‌بندی قرار بود در سال گذشته به صورت کامل اجرا شود مهمترین نیاز استان در حوزه حمل و نقل عمومی است که متأسفانه به دلیل تأمین نشدن اعتبارات مورد نیاز و اهمال پیمانکار طرح پیشرفت فیزیکی مناسبی نداشته است.
از حدود ۱۰ سال پیش که عملیاتی شدن این طرح آغاز شد تنها ۱۵ کیلومتر تونل قطار شهری در کرج حفر شده که حفر این مقدار باید ظرف مدت۵/۲ سال انجام می‌شد. در این راستا نتیجه حاصله در این پروژه به این معنی نیست که مدیران این حوزه کم کاری کرده یا آن طور که باید و شاید برای پیشبرد آن تلاش نکرده‌اند، بلکه ضعف مدیریتی و کمبود اعتبار باعث شده نه تنها این پروژه بلکه بسیاری دیگر از پروژه‌های عمرانی کرج با دشواری ‌تکمیل و بهره‌برداری برسند.
شهردار‌ سال های دور کرج معتقد است که بسیاری از مسائلی که امروز در حوزه پروژه‌های عمرانی استان به‌ وجود آمده به دلیل نپرداختن به مشکلات و ضعف‌هایی بوده که از سالیان قبل در این حوزه وجود داشته و فکری برای حل آنها نشده است. برای اینکه پروژه قطار شهری کرج با سرعت بیشتری انجام شود، باید هم در حوزه نرم افزار یعنی مدیریتی و نگرشی و هم سخت‌افزار مثل اعتبارات و تجهیزات بازنگری‌هایی صورت گیرد.
وعده تکمیل طرح‌های دارای
۸۰‌درصد پیشرفت البرز در سال ۹۳
ترافیک آزاد راه تهران- کرج که مسیر عبوری ۱۱ استان غربی کشور است یکی از مهمترین معضلاتی است که بار اصلی آن بر روی دوش مردم کرج است. ساخت اتوبان همت به عنوان یکی از راهکارهای مسئولان برای کاهش بار ترافیکی محور تهران- کرج پیشنهاد شد تا بتواند مردم را از دود و ترافیک ناشی از این محور رهایی بخشد. استاندار سابق البرز در بازدید از پیشرفت فیزیکی پروژه همت وعده داد با رفع معارضان این پروژه، فازهای بعدی سریع‌تر به بهره‌برداری رسیده و تا تابستان سال ۹۳ به جهان نما برسد.
در دیدار نمایندگان با دکتر روحانی، مسائل مربوط به قطار شهری کرج و توسعه ناوگان ریلی، متروی تهران –کرج – هشتگرد، بهبود وضع حمل‌ و نقل جاده‌ای از قبیل تکمیل اتوبان همت، تکمیل اتوبان تهران- شمال تا شهرستانک، راه ارتباطی هشتگرد به طالقان و تعریض اتوبان‌های استان البرز، حوزه صنعت و معدن و کشاورزی و توسعه شهرک‌های صنعتی و طرح‌های اشتغال‌زایی، رفع بیکاری و بهبود وضع اشتغال استان، مباحث مربوط به ورزش و جوانان، بهداشت و درمان و ساخت و تکمیل بیمارستان‌های استان، تسریع در اجرای طرح‌های گازرسانی و آبرسانی و تخصیص بودجه برای آنها مطرح شد و رئیس‌جمهوری نیز دستورات لازم را صادر کرد و امیدواریم همه این اقدامات هرچه سریعتر راه خودرادرمسیرپیشرفت پیدا کند.
حوزه صنعت به توجه مسئولان نیازمند است
البرز به عنوان استانی که بیش از ۳/۵ درصد صنایع کشور را در خود جای داده است پیش از هر عنوانی استانی صنعتی- گردشگری محسوب می‌شود که در سال «اقتصاد و فرهنگ» نیازمند عزمی جهادی است. این استان دارای ۳ هزار و ۱۰۰ واحد تولیدی و هزاران صنعتگر با برندهای معروف است که امروزه اغلب این واحدهای با مشکلاتی مواجه شده‌اند. در این زمینه مشکلات مشترک اغلب واحدهای تولیدی؛ کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، تسهیلات عقب افتاده مصوبات بانکی، افزایش جرایم، نوسان و افزایش نرخ ارز، تورم، مشکلات بانکی، در دسترس نبودن مواد اولیه ارزان قیمت، مشکل تأمین مواد اولیه مورد نیاز خارجی، تأمین قطعات یدکی و بازسازی ماشین آلات، رکود تورمی، کاهش تولید و کاهش تقاضای بازار است که باید از سوی مسئولان در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال؛ «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شده است، تدابیر اساسی اندیشیده شود تا البرز از کمای اقتصادی خارج شود.
تهیه سند آمایش سرزمین، هرچه سریعتر محقق شود
البرز از جمله استان‌های تازه تأسیس کشور است که روند شتابان و رو به توسعه‌ای را داشته است. استفاده از ظرفیت های استان در شرایط فعلی مستلزم تدوین سند آمایش سرزمین است که در حال حاضر در فاز مطالعه و جمع آوری اطلاعات است و تاکنون تنها
۴۵‌درصد از این اطلاعات احصا شده ‌است.
بدون شک تهیه و تدوین این سند از جمله اولویت ها و ضرورت هایی است که می‌طلبد مدنظر استاندار جدید البرز قرار گیرد تا به واسطه آن بتوان با دیدی باز نسبت به
برنامه‌‌ریزی‌های آتی استان اقدام کرد.
لزوم توجه به فرهنگ
حوزه وسیع و زیرساختی فرهنگ در استانی با قومیت‌های مختلف بیش از سایر استان‌های کشور از حساسیت برخوردار است. استانی که با تقدیم ۶ هزار شهید دین خود را به نظام و انقلاب ادا کرده است. کوچه پس کوچه‌های البرز یادآور ایثار و از خود گذشتگی والامقامان فراوانی است. کرج شهر فهمیده‌ها و آجرلوها.. . شهر شهیدان نژادفلاح.. . و هزاران شهید گلگون کفنی است که تاریخ دفاع مقدس خط به خط دلاوری‌های آن را در تقویم خود به یادگار دارد. در چنین شرایطی مهندسی فرهنگی حلقه مفقوده‌ای است که نه تنها اثربخشی اعتبارات و برنامه‌های این حوزه را بی‌رنگ می‌کند بلکه خروجی آن نیز می‌تواند چراغ راه آینده باشد.
استان البرز باوجود استقرار ۲۲ مرکز ملی و بین المللی منهای مراکزی علمی آموزش عالی، دارای ظرفیت هایی است که در جهان شناخته شده است اما هیچگاه از توان آنها در ‌توسعه استان بهره گیری نشده است.
تاکید بر هویت علمی استان و پیوند میان مراکز علمی- تحقیقاتی با حوزه اجرا تدبیری است که می‌تواند فرهنگ البرز را از روزمرگی خارج کرده و ایده‌های نو را به پدیده تبدیل کند.
ما سعی کردیم در نگاهی گذرا به مطالبات و نیازهای ضروری استان اشاره‌ای کنیم تا بتوان در سایه تدابیر اتخاذ شده از سوی نماینده عالی دولت در استان گام‌های موثری را در راستای البرزی شکوهمند برداریم.
به هر روی البرز امروز میزبان چهارمین استاندار خود است. امید است این روزها نیز که در کارنامه سید حمید طحایی ثبت و ضبط می‌شود دورانی توأم با تعامل و تفاهم بوده و نقش امید را در دل و ذهن مردم پررنگ کند، بی‌شک با کارنامه درخشانی که وی در حوزه مدیریتی دارد می تواند افق‌های روشنی را برای این استان ترسیم کند و در این راه همه ما از هیچ کوششی دریغ نداریم.

این مطلب را به اشتراک بگذار