‌البرز؛ ۴ سال ۴ استاندار! ‌

‌البرز؛ ۴ سال ۴ استاندار! ‌

مجید جلالی‌مهر، فعال سیاسی ـ اجتماعی / پس از كش و قوس‌هاي فراوان با همت و تلاش بسياري از مسئولان بخصوص نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي نام البرز بر پيشاني اين استان نشست كه به دليل مجاورت با پايتخت معضلات بسياري را به دوش مي‌كشد، البته اين مشكلات و كاستي‌ها با همدلي مسئولان و مردم و
بهره‌گيري از ظرفيت هاي بالاي استان، تا حدي كمرنگ شد و اكنون البرز پس از 4 سال چهارمين استاندار خود را شناخت.
در طول اين‌ سال ها و به رغم همه فعاليت‌هاي صورت گرفته براي رسيدن به جایگاهی در‌خور شأن البرز، اين استان در 4 سال 4 استاندار را به خود ديده که جاي تأمل دارد و به همین دلیل از اواخر سال گذشته نبض اقتصادي البرز به تپش افتاد و بسياري از سرمايه‌گذاران استان با اعلام آمادگي خود به فراخوان برد – برد جذب اين طرح شدند و بارقه اميدي در البرز جرقه زد و البته هزينه‌هاي زيادي صرف اين فراخوان شد كه امروز از همه مسئولان، مردم و نمايندگان مجلس انتظار مي‌رود به این طرح بزرگ را با همکاری به سرانجام ‌‌برسانند و براي رشد و شكوفايي البرز گام هاي موثرتري بردارند چون استان ‌البرز به دليل مجاورت با پايتخت همواره آبستن تحولات بسياري است و همه ما باید توان اقتصادي خود را براي فراهم كردن زيرساخت‌هاي تحول اقتصادي در استاني كه به دليل استقرار واحدها و شهرك‌هاي صنعتي مختلف در سطح ملي و بين المللي معروف است، به كار گيريم.
مطالبات بر زمين مانده البرز توجيهي ندارد
در شرايطي كه مسئولان عالي استان بر سر ماندن يا نماندن بحث مي‌كنند، مطالبات بر زمين مانده بسياري وجود دارد كه به فرموده مقام معظم رهبري نيازمند «مديريتي جهادي وعزم ملي» است.
تعيين تكليف قطار شهري كرج كه بر اساس برنامه زمان‌بندي قرار بود در سال گذشته به صورت كامل اجرا شود مهمترين نياز استان در حوزه حمل و نقل عمومي است كه متأسفانه به دليل تأمين نشدن اعتبارات مورد نياز و اهمال پيمانكار طرح پيشرفت فيزيكي مناسبي نداشته است.
از حدود 10 سال پيش كه عملیاتی شدن این طرح آغاز شد تنها 15 كيلومتر تونل قطار شهري در كرج حفر شده كه حفر اين مقدار بايد ظرف مدت5/2 سال انجام مي‌شد. در اين راستا نتيجه حاصله در اين پروژه به اين معني نيست كه مديران اين حوزه كم كاري كرده يا آن طور كه بايد و شايد براي پيشبرد آن تلاش نكرده‌اند، بلكه ضعف مديريتي و كمبود اعتبار باعث شده نه تنها اين پروژه بلكه بسياري ديگر از پروژه‌هاي عمراني كرج با دشواري ‌تكميل و بهره‌برداري برسند.
شهردار‌ سال هاي دور كرج معتقد است که بسياري از مسائلي كه امروز در حوزه پروژه‌هاي عمراني استان به‌ وجود آمده به دليل نپرداختن به مشكلات و ضعف‌هايي بوده كه از ساليان قبل در اين حوزه وجود داشته و فكري براي حل آنها نشده است. براي اينكه پروژه قطار شهري كرج با سرعت بيشتري انجام شود، باید هم در حوزه نرم افزار يعني مديريتي و نگرشي و هم سخت‌افزار مثل اعتبارات و تجهيزات بازنگري‌هايي صورت گيرد.
وعده تكميل طرح‌هاي داراي
80‌درصد پيشرفت البرز در سال 93
ترافيك آزاد راه تهران- كرج كه مسير عبوري 11 استان غربي كشور است يكي از مهمترين معضلاتي است كه بار اصلي آن بر روي دوش مردم كرج است. ساخت اتوبان همت به عنوان يكي از راهكارهاي مسئولان براي كاهش بار ترافيكي محور تهران- كرج پيشنهاد شد تا بتواند مردم را از دود و ترافيك ناشي از اين محور رهايي بخشد. استاندار سابق البرز در بازديد از پيشرفت فيزيكي پروژه همت وعده داد با رفع معارضان اين پروژه، فازهاي بعدي سريع‌تر به بهره‌برداري رسيده و تا تابستان سال 93 به جهان نما برسد.
در ديدار نمايندگان با دكتر روحاني، مسائل مربوط به قطار شهري كرج و توسعه ناوگان ريلي، متروي تهران –كرج – هشتگرد، بهبود وضع حمل‌ و نقل جاده‌اي از قبيل تكميل اتوبان همت، تكميل اتوبان تهران- شمال تا شهرستانك، راه ارتباطي هشتگرد به طالقان و تعريض اتوبان‌هاي استان البرز، حوزه صنعت و معدن و كشاورزي و توسعه شهرك‌هاي صنعتي و طرح‌هاي اشتغال‌زايي، رفع بيكاري و بهبود وضع اشتغال استان، مباحث مربوط به ورزش و جوانان، بهداشت و درمان و ساخت و تكميل بيمارستان‌هاي استان، تسريع در اجراي طرح‌هاي گازرساني و آبرساني و تخصيص بودجه براي آنها مطرح شد و رئيس‌جمهوری نيز دستورات لازم را صادر كرد و اميدواريم همه اين اقدامات هرچه سريعتر راه خودرادرمسيرپيشرفت پيدا کند.
حوزه صنعت به توجه مسئولان نيازمند است
البرز به عنوان استاني كه بيش از 3/5 درصد صنايع كشور را در خود جاي داده است پيش از هر عنواني استاني صنعتي- گردشگري محسوب مي‌شود كه در سال «اقتصاد و فرهنگ» نيازمند عزمي جهادي است. این استان داراي 3 هزار و 100 واحد توليدي و هزاران صنعتگر با برندهاي معروف است كه امروزه اغلب اين واحدهاي با مشكلاتي مواجه شده‌اند. در اين زمینه مشكلات مشترك اغلب واحدهاي توليدي؛ كمبود نقدينگي و سرمايه در گردش، تسهيلات عقب افتاده مصوبات بانكي، افزايش جرایم، نوسان و افزايش نرخ ارز، تورم، مشكلات بانكي، در دسترس نبودن مواد اوليه ارزان قيمت، مشكل تأمين مواد اوليه مورد نياز خارجي، تأمين قطعات يدكي و بازسازي ماشين آلات، ركود تورمي، كاهش توليد و كاهش تقاضاي بازار است كه بايد از سوي مسئولان در سالي كه از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال؛ «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي» نامگذاري شده است، تدابير اساسي انديشيده شود تا البرز از كماي اقتصادي خارج شود.
تهيه سند آمايش سرزمين، هرچه سريعتر محقق شود
البرز از جمله استان‌هاي تازه تأسيس كشور است كه روند شتابان و رو به توسعه‌اي را داشته است. استفاده از ظرفیت های استان در شرايط فعلي مستلزم تدوين سند آمايش سرزمين است كه در حال حاضر در فاز مطالعه و جمع آوري اطلاعات است و تاكنون تنها
45‌درصد از این اطلاعات احصا شده ‌است.
بدون شك تهيه و تدوين اين سند از جمله اولويت ها و ضرورت هايي است كه مي‌طلبد مدنظر استاندار جديد البرز قرار گيرد تا به واسطه آن بتوان با ديدي باز نسبت به
برنامه‌‌ريزي‌هاي آتي استان اقدام كرد.
لزوم توجه به فرهنگ
حوزه وسيع و زيرساختي فرهنگ در استاني با قوميت‌هاي مختلف بيش از ساير استان‌هاي كشور از حساسيت برخوردار است. استاني كه با تقديم 6 هزار شهيد دين خود را به نظام و انقلاب ادا كرده است. كوچه پس كوچه‌هاي البرز يادآور ايثار و از خود گذشتگي والامقامان فراواني است. كرج شهر فهميده‌ها و آجرلوها.. . شهر شهيدان نژادفلاح.. . و هزاران شهيد گلگون كفني است كه تاريخ دفاع مقدس خط به خط دلاوري‌هاي آن را در تقويم خود به يادگار دارد. در چنين شرايطي مهندسي فرهنگي حلقه مفقوده‌اي است كه نه تنها اثربخشي اعتبارات و برنامه‌هاي اين حوزه را بي‌رنگ مي‌كند بلكه خروجي آن نيز مي‌تواند چراغ راه آينده باشد.
استان البرز باوجود استقرار 22 مركز ملي و بين المللي منهاي مراكزي علمي آموزش عالي، دارای ظرفيت هايي است كه در جهان شناخته شده است اما هيچگاه از توان آنها در ‌توسعه استان بهره گيري نشده است.
تاكيد بر هويت علمي استان و پيوند ميان مراكز علمي- تحقيقاتي با حوزه اجرا تدبيري است كه مي‌تواند فرهنگ البرز را از روزمرگي خارج كرده و ايده‌هاي نو را به پديده تبديل كند.
ما سعي كرديم در نگاهي گذرا به مطالبات و نيازهاي ضروري استان اشاره‌اي كنيم تا بتوان در سايه تدابير اتخاذ شده از سوي نماينده عالي دولت در استان گام‌هاي موثري را در راستاي البرزي شكوهمند برداریم.
به هر روي البرز امروز ميزبان چهارمين استاندار خود است. اميد است اين روزها نيز كه در كارنامه سيد حميد طحايي ثبت و ضبط مي‌شود دوراني توأم با تعامل و تفاهم بوده و نقش اميد را در دل و ذهن مردم پررنگ كند، بي‌شك با كارنامه درخشاني كه وی در حوزه مدیريتي دارد می تواند افق‌هاي روشني را براي اين استان ترسيم كند و در اين راه همه ما از هيچ كوششي دريغ نداريم.