۱۰ ایده برای بازاریابی محلی کسب و کارهای کوچک

۱۰ ایده برای بازاریابی محلی کسب و کارهای کوچک

بازاریابی محلی که بیشتر در کسب و کارهای کوچک کاربرد دارد، به معنی استفاده از تاکتیک‌های آنلاین و آفلاین بازاریابی برای هدف قرار دادن مشتریان بالقوه در شهر یا استان مرکز کسب و کار است. در نوع دیگری از بازاریابی محلی هدف فقط ساکنان یک منطقه نیست بلکه شخصی سازی محتوا برای شهرهای مختلف یا کشورهای مختلف است.
بازاریابی محلی در انواع خاصی از کسب و کار کاربرد دارد، برای مثال در گردشگری و رستوران‌های بومی این نوع بازاریابی با توجه به وابسته بودن به یک محل می‌تواند مفید باشد. یا در مواردی که خدمات در یک منطقه با مناطق دیگر متفاوت است.

با کمک بازاریابی محلی می‌توان مشتریان ثابت بدست آورد و ازطرف دیگر شهرت و برند خود را تثبیت کرد. اگر کسب و کار شما هم پتانسیل استفاده از بازاریابی محلی را دارد، پیشنهاد می‌کنیم از ۱۰ ایده که در ادامه پیشنهاد می‌کنیم برای توسعه و پیشرفت کسب و کار خود استفاده کنید.

۱. تمرکز بر سئو محلی

سپو محلی

 

این روش بیشتر مثل یک مسابقه ماراتن است تا یک مسابقه سرعت، یعنی این روش در یک شب یا چند روز نتیجه نمی‌دهد. در این روش بازاریابی محلی شما کلید واژه‌هایی را مثل بذر می‌کارید و منتظر می‌مانید تا کاربران به سمت شما جاری شوند. برای مثال اگر نام کسب و کار شما، خشکشویی ارشیا است و در شهر تهران فعالیت دارید، کلید واژه‌های شما برای تولید محتوا در وب سایت یا شبکه‌های مجازی باید متمرکز بر خشکشویی در تهران باشد. این کلید واژه، کاربران ساکن تهران که به دنبال خدمات خشکشویی هستند را به طرف شما هدایت می‌کنند.

۲. استفاده از خدمات بازاریابی محلی گوگل

گوگل ادوردز

بعد از افزایش تعداد و کیفیت محتوای تولید شده مبتنی بر کلید واژه‌های انتخابی، می‌توانید برای سرعت بخشی به جذب کاربران از خدمات بازاریابی محلی موتورهای جستجو یا شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک استفاده کنید. در این نوع خدمات که در گوگل با نام Adwords ارائه می‌شود، موتورهای جستجو در صورت جستجوی یک کلید واژه خاص براساس موقعیت کاربر، کسب و کار شما را در اولویت قرار می‌دهند. در فیسبوک هم به طور مشابه خدمات یا فروشگاه شما فقط به کاربران که محل زندگی‌شان شهر یا استان شما است معرفی می‌شود.
با توجه به تحریم‌هایی که گوگل به واسطه سیاست‌های آمریکا، علیه کاربران ایرانی وضع کرده است، اگر بدون داشتن تجربه و آشنایی کافی با قوانین تبلیغات در گوگل و دانستن راه‌های ثبت آگهی در AdWords اقدام به راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی کنید، ممکن است گوگل پس از آگاهی از آدرس IP و اصالت ایرانی تجارت شما، نام دامنه‌ و همچنین حساب کاربریتان را برای همیشه در لیست سیاه قرار بدهد.
اگر شما هم تجارت یا شرکتی دارید که برای معرفی یا ارائه خدمات خود از وب‌سایت و اینترنت استفاده می‌کنید، می‌توانید با در صفحه خدمات افتتاح حساب گوگل ادوردز یکی از پلن‌های حساب گوگل ادوردز با قابلیت‌ها و اعتبار اولیه متفاوت را انتخاب کنید. پیمنت۲۴ در ادامه کمپین تبلیغات در گوگل همواره همراهتان خواهد بود و هر زمان که بخواهید می‌توانید موجودی حساب AdWords خود را با استفاده از خدمات پرداخت ارزی ما به میزان دلخواه شارژ کنید.

۳. طراحی لندینگ پیج خاص برای هر منطقه

این تکنیک بازاریابی محلی در وب سایت‌ کسب و کارهایی که چندین شهر یا منطقه را هدف قرار می دهند، کاربرد دارد. در این روش کلید واژه‌ها متمرکز بر یک شهر نیست، با توجه به تعداد شهرهای هدف، برای مثال شهرهایی که نمایندگی و شعبه دارید، لندینگ پیج خاص طراحی می‌کنید و محتوای مختص هر کلید واژه کاربر را به لندینگ پیج خاص خودش هدایت کند. در کنار لینک های هدفمند می‌توان از تکنیک‌های فنی شناسایی موقعیت کاربر هم استفاده کرد.

۴. بازاریابی محلی با یلپ (Yelp) و خدمات مشابه دیگر

هدف خدمات یلپ (Yelp) بازاریابی محلی است. پس اگر هدف شما بازاریابی محلی است باید از این سرویس یا سرویس‌های مشابه دیگر استفاده کنید. در این نوع خدمات ابتدا صفحه خود را طراحی کنید و اطلاعات تماس خود را بنویسید. به نظرات کاربران جواب دهید. معمولا این نوع صفحات در جستجوی محلی گوگل رتبه بالایی دارند.

۵. حمایت از رویدادهای محلی

در هر منطقه و شهری رویدادهایی به صورت ماهانه یا فصلی توسط سازمان‌ها و نهادهای مختلف برگزار می‌شود. برگزارکنندگان به دنبال حامی هستند و چه بهتر که بتوانید حمایتی را انجام دهید تا برند شما شناخته شود. حمایت امکان دارد به صورت مالی یا استفاده از خدمات یا محصولات شما باشد.

۶. همکاری با همسایگان و دوستان

اگر به دنبال یک راه ارزان و راحت برای تبلیغ خود هستید، یک پیشنهاد خوب، همکاری با کسب و کارهای همسایه و دوستان است. به این صورت که تراکت و کارت خود را به آنها بدهید تا شما را به مشتریان معرفی کنند، شما هم در مقابل می‌توانید همین کار را برای آنها انجام دهید.
در صورتی که همکاری خوبی با دیگران داشته باشید می‌توانید بازاریابی مشترک را یک مرحله ارتقا دهید، به این شکل که کوپن تخفیف مشترک ایجاد کنید، کسی که از شما خرید کند کوپن تخفیف خرید از همکارتان و کسی که از همکارتان خرید کرد کوپن تخفیف خرید از شما را دریافت کند.

۷. بازاریابی با پیامک

بازاریابی ‍یامکی

بازاریابی پیامکی چندین سال است که استفاده می‌شود. در بازاریابی محلی از طریق پیامک باید نکات خاصی را مد نظر قرار داد تا نتیجه مطلوب را گرفت. بسیاری از کسب و کارها از پیامک به درستی استفاده نمی‌کنند و هیچ نتیجه‌ای هم نمی‌گیرند. بهترین روش استفاده از پیامک، به صورت اطلاع رسانی است. برای مثال هر بار که پوشاک جدید به فروشگاهتان می‌آورید به مشتریان سابق خود اطلاع دهید، اگر کسب و کار شما به شکلی است که افراد باید دوره‌ای مراجعه کنند، مثل بیمه یا درمانگاه دندانپزشکی زمان سررسید دوره را یادآوری کنید و در کنار آن یک تخفیف یا امتیاز به مراجعه کنندگان بدهید.

۸. پیشنهاد دهنده‌ها را بیشتر کنید

روش‌هایی که در بازاریابی استفاده می‌شوند از هم جدا نیستند و در کنار هم می‌توانند یک ترکیب قوی ایجاد کنند. برای مثال بازاریابی شبکه‌ای بر مبنای ارتباط افراد با یکدیگر شکل می‌گیرد؛ در بازاریابی محلی هم می‌توان به کسانی که شما را به دوستانتان معرفی می‌کنند امتیاز داد. برای مثال کسانی که در خرید یا استفاده از خدمات شما، معرف داشته باشند تخفیف ۱۰ درصدی بگیرند و معرف‌ها در مراجعه بعدی تخفیف ۲۰ درصدی بگیرند. این تکنیک خود به خود باعث معرفی و پیشنهاد چهره به چهره شما به افراد بیشتر می‌شود.

۹. در رسانه‌های محلی تبلیغ کنید

تبلیغات

تبلیغ در رسانه‌های محلی کار راحتی است، تبلیغ کننده‌های مختلفی به صورت کانال تلوزیونی، نشریه‌ها، رادیو، سایت‌های محلی و شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان محلی همیشه به دنبال تبلیغ هستند. در حرکتی هوشیارانه می‌توان یک رویداد برگزار کرد یا محصولی جدید را معرفی کرد که رسانه‌ها آن را پوشش دهند.

۱۰. یک سازمان مردم نهاد (NGO) ایجاد کنید

ngo

اگر کسب و کار شما قابلیت یک فعالیت غیرانتفاعی را داشته باشد، می‌توانید یک سازمان مردم نهاد ایجاد کنید و برای فعالیت خود عضو پذیری کنید. برای مثال فروشندگان محصولات بومی و محلی می‌توانند یک خیریه برای حمایت از تولیدکنندگان محصولات روستایی یا یک موسسه حمایت از محیط زیست ایجاد کنند. هرچند شما مستقیما از این فعالیت کسب درآمد نمی‌کنید، اما خود را به عنوان برند حامی محیط زیست یا حامی نیازمندان معرفی می‌کنید تا به صورت غیر مستقیم کسب و کار خود را ارتقاء دهید.

بازاریابی محلی برای کسب و کارهای کوچک و همینطور برای کارآفرینانی که منابع زیادی برای فعالیت گسترده ندارند مناسب است. لازم به ذکر است همه این روش‌ها در صورتی تاثیر مناسب را خواهند داشت که کسب و کار شما محصول یا خدمت قابل رقابت و با کیفیتی ارائه کند.

 منبع: payment24.ir

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار