یادداشتی از مهدی ایران نژاد فعال اقتصادی اهمیت فرهنگ از اقتصاد هم بالاتر است

یادداشتی از مهدی ایران نژاد فعال اقتصادی اهمیت فرهنگ از اقتصاد هم بالاتر است

مهدی ایران‌نژاد /
امروز دشمن، تمام قد با نگرش تخصصی در حوزه فرهنگ به میدان آمده و با راه‌اندازی حدود ۱۵۰ شبکه فارسی زبان با عناوین مختلف به درون خانواده‌ها ورود کرده و هجمه سنگین فرهنگی علیه خانواده‌ها و جمهوری اسلامی و جوانان این مرزو بوم اعمال کرده است.
دشمنان این سرزمین اسلامی اکنون با راه‌اندازی جنگ نرم و تهاجم فرهنگی و فرهنگ‌های هالیوودی و ارائه فیلم‌های مبتذل سعی در خاموش کردن ریشه فرهنگ غنی اسلام در بین مردم دارند.
ایجاد فرهنگ مبتذل غربی، بستر‌سازی برای توزیع مواد مخدر صنعتی ارزان در بین جوانان و ترویج برخی رفتار غیراخلاقی از جمله اقداماتی است که دشمنان برای زدودن فرهنگ غنی اسلامی–ایرانی در حال انجام آن هستند.
به همین دلیل مقام معظم رهبری در ‌سال‌های گذشته به دفعات در حوزه فرهنگ بر مقاومت نظام اسلامی در مقابل اهداف جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمنان تأکید داشته اند و مقابله با این هجمه‌های فرهنگی را بسترسازی مناسب و تقویت بنیه فرهنگی دینی و معنوی در جامعه بیان فرموده‌اند.
یکی از راهکارهای مناسب برای مقابله با این هجمه‌ها، ترسیم دهکده جهانی و مبارزه با فساد و تباهی در بین کشورهای اسلامی و توسعه فرهنگ دینی و ایثار و شهادت است.
دولت و مردم در کنار یکدیگر با تأسی از فرمایشات حضرت خامنه‌ای (مدظله العالی) که انصافا نگاهی بنیادی در حوزه فرهنگ دارند باید یک پدافند محکم در این مسیر تشکیل دهند و با اعمال مدیریت جهادی، مشابه دوران هشت سال دفاع مقدس برای مقابله با اهداف جنگ نرم ورود کنند.
امروز دوباره باید عزم خود را جزم کنیم و فعالیت بسیجی گونه و جهادی را درحوزه فرهنگ و اقتصاد آغازکنیم و در این راستا دولت تدبیر و امید نیز باید حمایت قاطعانه خود را در حیطه‌های فرهنگی، همچنان دلسوزانه اعمال کند.
اکنون تشکیل ستادپشتیبانی از جنگ فرهنگی در این حوزه ضروری به نظر می‌رسد و هر ایرانی با هر فرهنگ و قومیتی باید در این میدان حضور داشته باشد تا جلوی آتش دشمن را بگیرد.
همه باید در این عرصه، حضوری یکپارچه داشته باشند تا خدای ناکرده فرزندانمان در آغوش اهداف جنگ نرم (جنگ فرهنگی) قرار نگیرند.
البته به فرموده مقام معظم رهبری با وجود همه این اقدامات خصمانه و غیرفرهنگی ، آینده روشن است و به طور حتم، نصرت و پیروزی از آن ماست، ولی باید مواظب باشیم در این حیطه عقب نیفتیم که جبران آن بسی دشوار خواهد بود.
مقام معظم رهبری با اشاره به برخی نگاه‌های محدود و غیرواقعی به جوانان کشور و تمرکز به معدود ناهنجاری‌های موجود خاطرنشان کردند «که هنجارعمومی ملت ایران و جوانان، هنجار دینی و علاقه‌مند به اسلام، قرآن، معنویت دینی و ملیتی است و این موضوع را نباید هیچگاه نادیده گرفت.»
جوانان کشور ما، جوانان خوبی هستند و باید تلاش کنیم تا آنها خوب بمانند و در مسیر صحیح به پیش روند و برای آینده کشور مفید واقع شوند.
برای تحقق این مهم لازم است مسئولان نیز نگاه ویژه داشته باشند و همچنان با توکل به خدا و توسل به اهل بیت (ع) و حرکت در مسیر مقام عظمای ولایت با صیانت از خون شهدا، زمینه ترویج هرچه بیشتر فرهنگ اسلامی و ایثار و شهادت را در جامعه فراهم کنند.
سخنی بامسئولان فرهنگی استان البرز
استان البرز با جمعیت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری خود و با تراکم شهرنشینی ۹۰درصد و نرخ رشد جمعیت ۰۴/۳ و با نرخ باسوادی ۲/۹۰ درصد و نرخ بیکاری ۱۰ درصد دارای قومیت‌های متعدد با نگرش‌های متفاوت فرهنگی است تا جایی که مقام معظم رهبری، کرج مرکز این استان را «ایران کوچک» نامیدند.
امروزه استان البرز با این جمعیت و ظرفیت‌های زیاد می‌تواند نقش مهمی را در همه ابعاد کشور ایفا کند که بخشی از راه را پیموده‌ایم ولی مشکلات درحوزه فرهنگ بسیار زیاد است و ترسیم نقشه راه نیاز است که با کمک همه سربازان ولایت و نظام و دستگاه‌های دولتی می‌توان در جبهه فرهنگی نیز سرافراز و پیروز میدان بود. با توجه به وسایل ارتباطی و ایجاد پدیده‌های رسانه‌ای، می‌توان گفت یکی از حلقه‌های مؤثر ارتباطی با افکارعمومی، روابط عمومی‌های اداره‌هایی هستند که باید رسالت اطلاع رسانی خود را برای تنویر افکار عمومی به خوبی انجام دهند.
توجه به اعتقادات راسخ دینی مردم و ارتقای سطح فرهنگ دینی آنان و بسترسازی در جامعه بالاخص بین کودکان، نوجوانان و جوانان لازمه سعادت بشری وکمال انسان است و به همین دلیل توسعه فرهنگ دینی در دانشگاه‌ها و مدارس بسیار مهم است.
اداره آموزش و پرورش و همه دستگاه‌های فرهنگی وظیفه بسیار خطیری دارند. حساسیت به این خاطر است که دنیای استکبار در بحث جنگ نرم سرمایه‌گذاری کلان کرده است. تضعیف فرهنگ غنی اسلامی در همه زمینه‌های زندگی مردم از کانون خانواده‌ها تا جامعه از اهداف جنگ فرهنگی دشمنان علیه این مرزو بوم اسلامی است.
در خاتمه لازم به ذکر است ملت بزرگ و هوشیار ایران اسلامی با حرکت در مسیر مقام عظمای ولایت و سرلوحه قرار دادن جمله «ما می‌توانیم» همواره ثابت کرده در عرصه‌های مختلف پیروز میدان است.

این مطلب را به اشتراک بگذار