گفت‌وگو با شاعر بی‌ادعا

با جعبه شیرینی در دست وارد تحریریه شد، کسی او را نمی‌شناخت، البته او به دعوت یک همکار قدیمی در دفتر سرپرستی روزنامه ایران در البرز حضور یافته بود.
هنگامی که این همکار پیشکسوت به استقبال او رفت بقیه اعضای تحریریه متوجه شدند او مهمان عزیزی است که شعر هم می‌سراید، در واقع دفتر سرپرستی روزنامه ایران در البرز میزبان شاعری بود که حدود ۱۲ سال از عمر خود را در خارج از کشور سپری کرده است.
منوچهر خدابنده لو در این دیدار دوستانه چندین بیت از شعرهایش را خواند که به‌خصوص یکی از آنها در توصیف استان شدن کرج بسیار جالب و شنیدنی بود، هرچند او در کمال فروتنی تأکید می‌کرد که من هنوز نمی‌توانم خود را شاعر بنامم.
او که از سال ۶۲ تا ۷۴ را در آمریکا زندگی کرده و دارای ۲مدرک مهندسی مکانیک و روانشناسی است، بعد از بازگشت به وطن، فارغ از تجربه‌های خارج از کشور و تحصیلات دانشگاهی، برای امرار معاش یک مغازه طلافروشی در محل تولد خود یعنی کرج دایر
کرده است.
گویا دوستی همکار پیشکسوت ما با این شاعر به گذشته‌های دور باز می‌گردد و قسمت هایی که این دو با گویش کرجی باهم گپ می‌زدند و خاطرات گذشته را مرور می‌کردند، از بخش‌های جذاب این دیدار بود.
خدابنده لو با ابراز خرسندی از حضور در تحریریه روزنامه گفت: راستش از ۲جهت خوشحالم، یکی پاسخ به دعوت دوست بسیار عزیز و قدیمی‌ام و دوم عرض تبریک و آرزوی موفقیت برای سرپرست جدید روزنامه ایران در استان.
وی افزود: ایران نام بزرگی است و فکر می‌کنم با ترکیب نیروهایی که سرپرستی جدید گردهم آورده، اهمیت و نقش بارز روزنامه ایران بیش از گذشته در البرز جلوه کرده و با افزایش شمار مخاطبان در این استان، جایگاه این روزنامه نیز به عنوان جریده رسمی دولت تدبیر و امید، بیش از پیش تقویت و تثبیت خواهد شد.
خدابنده لو گفت: گرچه نوشتن و گفتن جمله‌های مترادف و شبیه شعر در دوران مدرسه را به یاد دارم اما هیچگاه به‌طور جدی به آن نپرداختم تا اینکه پس از بازگشت از آمریکا، احساس کردم طبع شاعری‌ام آنقدر هست که آنها را به مجموعه تبدیل کنم، بنابراین شروع به سرودن و جمع‌آوری شعرهایم کردم و قصد دارم در آینده در صورت امکان آنها را چاپ کنم.
وی که بیشتر تمایل به سرودن قصیده دارد و به گفته خودش برای مردم کوچه و بازار شعر می‌گوید، اظهار داشت: می‌توانم بگویم که مضمون شعرهایم بیشتر آیینی و مناسبتی است از جمله در مورد عاشورا، رمضان، یکتاپرستی، اخلاق، عرفان، مهربانی، طبیعت و فصل‌های زیبایش است و تاکنون در چندین همایش و گردهمایی در استان به مناسبت‌های مختلف دعوت شده و شعرهایم را قرائت کرده‌ام.
این شاعر کرجی که تعلق خاطر زیادی به زادبوم خود دارد، در این دیدار وعده داد علاوه بر همکاری و ارائه شعرهایش برای درج در روزنامه، شعری نیز درباره ویژه نامه البرز روزنامه ایران بسراید که تا آن زمان این گفت‌وگو را با چند بیت از شعر او به مناسبت استان شدن البرز به پایان می‌بریم.
کرج با قدمت دور و درازش
بود مشهور هوای دلنوازش
در اطرافش پر از باغ است و بوستان
همه سرسبز و خرم چون گلستان

این مطلب را به اشتراک بگذار