گزارش ایران از قیمت‌های متفاوت داروهای مشابه در کرج‌ سردرگمی بیماران ‌در بازار چند نرخی داروها

نسترن کیوان‌پور/
برای خرید یک نوع قرص به داروخانه‌ای در کرج مُراجعه می‌کنم. یک ورق‌ را به قیمت ۸ هزار تومان می‌فروشد. داروخانه‌ بعدی قیمت ۱۰ هزار و پانصد تومان را برای همان نام تجاری اعلام می‌کند و داروخانه‌ دیگر ۱۲ هزار تومان! و الی آخر.
گزارش پیش رو شامل گلایه‌های شهروندان و نظرات یکی از اعضای انجمن داروسازان استان البرز، درباره دلایل اختلاف قیمت برخی داروهای موجود در داروخانه‌هاست.
مریم ذاکری، شهروند کرجی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران گفت: چندی پیش یک داروی مکمل غذایی از داروخانه‌ای در کرج به قیمت ۱۴ هزار تومان خریدم و پس از یک هفته که برای تهیه آن به داروخانه دیگری مراجعه کردم، در کمال ناباوری ‌قیمت آن را ۱۶ هزار تومان اعلام کرد.
وی افزود: متصدی این داروخانه سعی در توجیه این افزایش قیمت داشت و آن را مربوط به حق فنی این دارو می‌دانست که این دلیل منطقی به نظر نمی‌رسید چراکه این حق فنی در سایر داروخانه‌ها نیز باید به‌طور یکسان اعمال شود.
این شهروند خاطرنشان کرد: توجیه غیرمنطقی متصدی این داروخانه صدای برخی از مشتریان را نیز درآورد و نشان داد این مشکلی است که اکنون بسیاری از مردم با آن مواجه‌اند.
اختلاف قیمت برای داروهای خارج از پوشش بیمه
یکی دیگر از شهروندان کرجی گفت: بیشتر این اختلاف قیمت ها مربوط به داروهایی می‌شود که زیر پوشش بیمه قرار ندارند و قیمت آنها بر اساس قیمت داروخانه و انصاف متصدی تعیین می‌شود. وی که خود را رضا شمیم معرفی کرد، اظهار داشت: کمبود نظارت مستمر دستگاه‌های اجرایی ‌بر عملکرد داروخانه ها، موجب بروز این مشکل و اختلاف قیمت برخی داروها شده است. شمیم در ادامه گفت: برخی از داروخانه ها، علت اختلاف قیمت برخی از داروهای مشابه را مربوط به قیمت‌گذاری آنها از سوی شرکت تولید‌کننده می‌دانند که اگر چنین نیز باشد، باز هم می‌توان کمبود نظارت را عامل آن دانست.
سینا محمدی، دیگر شهروند کرجی، اظهار داشت: برخی داروخانه ها برای فروش داروهای خارجی به قیمت دلخواه که تحت پوشش بیمه قرار دارد، سعی می‌کنند مشتریان را از خرید داروهای مشابه تولید داخلی منصرف کنند. وی افزود: متاسفانه برخی از پزشکان متخصص نیز در این اقدام ناپسند با داروخانه‌ها همراه می‌شوند که این امر ظلم مضاعفی به بیماران تلقی می‌شود. محمدی خاطرنشان کرد: البته برخی داروهای خاص، تحت تأثیر نام شرکت سازنده قرار می‌گیرند و قیمت بالاتری برای داروهای تولیدی چنین شرکت‌هایی باید پرداخت کرد.
داروهای مشابه و دلایل نوسان قیمت ها
به‌منظور شفاف‌سازی درباره اختلاف قیمت داروها نظر رضا مسعودنیا یکی از متخصصان داروسازی و عضو انجمن داروسازان استان را جویا شدیم. وی درباره اختلاف قیمت داروها گفت: قیمت دارو در سراسر کشور یکسان است. این نرخ ثابت از طریق وزارت بهداشت و آموزش پزشکی اعلام می‌شود. اختلاف قیمت درباره یک داروی خاص نیز متوجه داروخانه ارائه دهنده نیست.
مسعودنیا اضافه کرد: وزارت بهداشت به صورت سراسری قیمت داروها را در سایت fdo. behdasht. gov. ir قرار می‌دهد. اما دلایل مختلفی برای اختلاف قیمت آنها عنوان می‌شود.
این داروساز گفت: یکی از مواردی که توسط پزشکان داروساز درباره اختلاف قیمت ذکر می‌شود، تأثیر حق فنی در مبلغ نهایی داروست. حق فنی به مبلغی گفته می‌شود که داروساز به‌منظور مشاوره دارویی راجع به نسخه، از بیمار دریافت می‌کند. این مبحث، بسیار شیرین به نظر می‌رسد اما برای جامعه داروسازان تلخ‌ترین مبحث است. وی همچنین افزود: پرداخت این مبلغ از سوی مردم، به فرهنگ‌سازی نیاز دارد. بیماران برای مراجعه به مطب پزشک، حق ویزیت پرداخت ‌می‌کنند. همین مسئله درباره داروسازان نیز صادق است. پزشک داروساز باید داروهای نسخه، تداخل با داروهای پیشین، شرایط خاص بیمار و. . . را بررسی کند.
مسعود نیا در پاسخ به دلایل اختلاف قیمت داروها، ادامه داد: وجود ۴ نوع حق فنی را می‌توان دلیلی برای این اختلاف قیمت دانست. اولین نوع حق فنی، مبلغ مشخص ۱۶۰۰ تومان است که بابت مشاوره درباره نسخه، از بیمار اخذ می‌شود. دومین مورد، زمانی پیش می‌آید که داروخانه از سیستم مکانیزاسیون و ری‌پکینگ دارو برای نسخه‌ فرد مراجعه‌کننده استفاده می‌کند که علاوه بر حق فنی مبلغی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان اضافه خواهد شد. مورد بعدی به داروهای OTC (بدون نسخه) معطوف است که شامل انواع محدودی از داروها می‌شود. برای داروهای بدون نسخه ۱۵ درصد قیمت دارو تا حداکثر ۸۰۰ تومان به قیمت دارو اضافه می‌شود. برخی داروهای گیاهی نیز برای حمایت از بیماران، به همان قیمت نوشته شده روی جعبه به فروش می‌رسد. وی همچنین دلیل دیگر ‌اختلاف قیمت داروها را، پرداخت غیرهمگن سازمان‌های بیمه‌گذار درباره بیمه شوندگان دانست که هر کدام قیمت خاص خود را ارائه می‌دهند. در پایان امیدواریم با نظارت هر چه بیشتر دستگاه‌های اجرایی مسئول، اختلاف قیمت داروهای موجود در داروخانه‌های کرج که اکنون به معضلی برای بیماران تبدیل شده‌ رفع شود، چرا که از قرص‌های حاوی ویتامین و مواد معدنی که بگذریم، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند سرطان،
‌ام‌ اس، هموفیلی و بیماری‌های کلیوی که ناگزیر به استفاده از داروهای خارجی هستند، بیشترین ضربه را از اختلاف
قیمت‌ها می‌خورند.

این مطلب را به اشتراک بگذار