گرمدره، قلب تپنده فناوری کشور شد

گرمدره، قلب تپنده فناوری کشور شد

چندی پیش نخستین پارک تخصصی علم و فناوری تخصصی کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور وزرای ارتباطات و علوم و استاندار البرز افتتاح شد تا فضای مناسبی را برای رشد فناوری کشور و استفاده از نیروی لایق در این حوزه رقم بزند.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد غرب تهران، وسعت این پارک تخصصی که در منطقه گرمدره قراردارد ، ٢۴ هکتار است و در کیلومتر ٢۶ آزادراه تهران – کرج قرارگرفته و بیش از ١٧ هزار مترمربع زیربنا دارد. با این فعالیت فرهنگی گرمدره، قلب تپنده فناوری کشور شد.

علی شیخ حسنی مدیر طرح پارک تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات، در گفتگو با روزنامه دنیای اقتصاد غرب تهران رویکردها و اهداف این مرکز تخصصی علمی و فناوری را تشریح کرد. وی در ابتدا بیان کرد: پارک های علمی معمولاً با دو هدف اولیه تأسیس می شوند: نخست این که فضای مناسبی برای رشد فناوری و ایفای نقش مراکز رشد برای توسعه و رشد بنگاه های کوچک، جدید و با فناوری پیشرفته، تسهیل انتقال دانش فنی دانشگاهی به بنگاه های مستقر در پارک، تشویق و تقویت توسعه محصولات و خدمات و روش های نوآورانه فراهم می کنند. هدف دوم نیز ایفای نقش به عنوان یک کاتالیزور برای توسعه اقتصادی و افزایش رشد اقتصادی است.

وی افزود: در کشور ما نیز در سال های اخیر موضوع بهبود محیط کسب و کار، توسعه کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان مورد توجه محافل سیاستگذار در کشور قرار گرفته است. بیانات و تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) طی سال های اخیر از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، تعیین راهکارهای عملیاتی تا نامگذاری این سال به نام اقتصاد مقاومتی تولید- اشتغال، مسیر حرکت را در بخش های مختلف روشن ساخته است.

شیخ حسنی اظهار کرد: با این نگاه، ایجاد پارک تخصصی ICT در کشور  با تمرکز بر قابلیت های بخش ICT، بطور پیش برنده ای در جهت تحقق اهدافی چون بهبود محیط کسب و کار حوزه ICT  و اشتغالزایی،  تسهیل تجاری سازی و ورود به بازارهای جهانی، تبدیل شرکت های محلی و منطقه ای به ملی و شرکت های ملی به شرکت های بین المللی، انتقال فناوری و ارتقاء توانمندی فناورانه شرکت های نوپا و جذب سرمایه های فکری و مالی داخلی و خارج کشور  فعالیت می کند.

مدیر طرح پارک تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات  ادامه داد: با توجه به این که پارک ها و شهرک های فناوری حلقه رابطه میان مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و صنعت هستند، رویکرد موجود در پارک تخصصی ICT، تمرکز بر زنجیره ارتباط با صنعت است که درپارکها و دیگر مراکز  موجود مغفول مانده است. در واقع این پارک در تکمیل کریدور و زنجیره علم و فناوری حوزه ICT کشور و در بستر تعاملات دولت، صنعت، مراکز دانشی و ایده پردازی، با مکانیزمهای اجرایی خود، این زنجیره را تکمیل می کند.

وی تاکید کرد: کلید اصلی جریان نوآوری و ارزش آفرینی اقتصادی و اشتغالزایی مبتنی بر آن، توسعه بخش خصوصی و  حمایت از کسب و کارهای نوپا و در حال رشدی است که توانسته اند با شناسایی مناسب تقاضای بازار، ایده های نوآورانه را بصورت مطلوب ارائه کنند.  یکی از مراکز مهم جهت ارتقای نوآوری ها و کارآفرینی و توسعه اقتصادی کشور، مراکز رشد و پارک های علم وفناوری هستند که با حمایت این مراکز، شرکت های دانش بنیان توسعه یافته و باعث جنب و جوش در چرخه اقتصادی کشور می شوند.

شیخ حسنی گفت: پارک های علم و فناوری می توانند جریان دانش و فناوری را در میان دانشگاه و مراکز تحقیق و توسعه و صنعت برقرار کرده و رشد و توسعه اقتصادی را رقم بزنند. این مراکز به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی و حلقه ای از زنجیره توسعه اقتصادی با هدف افزایش نوآوری فناورانه، توسعه اقتصادی و اشتغالزایی توسعه یافته اند.  ابعاد اقتصادی پارک های علم و فناوری به اندازه ای است که می توان پارک های علم و فناوری را خط مقدم تحقق اقتصاد مقاومتی دانست. امروزه رشد پرشتاب نوآوری های فناورانه ICT، توانسته موج عظیمی از نوآوری و خلاقیت را به عرصه اقتصاد و اشتغال وارد کند و پارک تخصصی ict با ظرفیت های ذاتی خود در این حوزه می تواند در جذب، حفظ و توسعه کسب و کارهای نوآور نقش مهمی ایفا نماید.

وی افزود: محرک اصلی تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، توسعه اقتصاد دانش بنیان، به معنای ارزش آفرینی اقتصادی مبتنی بر دانش و نوآوری است. یعنی اقتصاد نوآور درونزا و برون نگر. نوآوری که تقاضای داخلی را برطرف کند و در عین حال امکان جذب دانش و فناوری و سرمایه را نیز فراهم نماید. همانطور که یکی از اهداف راهبردی این پارک حضور موثر در تعاملات جهانی حوزه ict است، چشم انداز این پارک نیز  تبدیل شدن به یک پارک فناوری در کلاس جهانی با حضور شرکت‌های نامی و پیشرو داخلی و بین‌المللی وکسب جایگاه معتبرترین مرکز توسعه فناوری ICT و کسب و کارهای مرتبط در منطقه است.

وی با اشاره به اینکه این پارک به عنوان اولین و تنها پارک تخصصی ict در کشور، برای کسب و کارها و استارت آپ های موفق این حوزه علاوه بر خدمات عمومی، خدمات ارزش افزوده و ویژه ای را درنظر گرفته است، افزود: بازارسازی و بازاریابی بین‌المللی، خدمات باکیفیت استقرار Soft landing، اخذ استاندارد و گواهینامه‌های بین المللی، کارگزاری در فروش فناوری،  ثبت بین‌المللی مالکیت فکری نمونه هایی از خدمات اختصاصی این پارک است. علاوه بر این پیش بینی حضور بیش از ۴۰ شرکت بزرگ داخلی و بین المللی، زمینه رشد و توسعه بازار استارت آپها و شرکت های متوسط را فراهم می کند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد – ویژه نامه غرب استان تهران

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار