گام‌هاي بلند ایران‌خودرو براي ارتقای خودروسازی در دولت تدبير و اميد

به گفته مهندس هاشم يكه زارع مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو، تا پايان دولت يازدهم، خودروسازی را به معناي واقعي آن، محقق خواهيم كرد و بر اساس برنامه ريزي‌هاي به عمل آمده، در 3 سال آينده 10 محصول جديد توليد و به بازار عرضه خواهد شد كه حداقل 4 محصول آن با برند داخلي عرضه می شود.
مفاهيم وقتي در قالب كلمات ريخته شده و با هم‌نشيني واژه‌ها بر كاغذ نقش مي‌بندند، جملات ساده‌اي مي‌سازند كه دلالت بر تحقق امري يا توصيف و بيان منظوري دارند. اين گونه است كه گاهي ممكن است برخي امور با دشواري‌هايش در قالب يك عبارت يا جمله بسيط و ساده به نظر آيند.
وقتي مي‌گوييم «مي‌خواهيم خودروساز واقعي باشيم. » همين اتفاق ساده در قالب تعدادی از كلمات افتاده است اما همگان مي‌دانند كه تحقق چنين گزاره‌اي از توان اين 4 كلمه خارج است و شرایط ديگري لازم است تا ما «خودروساز واقعي شويم». به عبارت ديگر، دستيابي به چنين جايگاه و عنواني در بازار رقابت و توليد، مقدمات و لوازمي مي‌طلبد كه جز در سايه تحقق آن، اين وعده محقق نمي‌شود. حال با اين مقدمه پرسش اين است كه براي رسيدن به اين هدف چه بايد كرد و چه كرده‌ايم؟
در پاسخ كلي سؤال فوق بايد گفت که برنامه‌ريزي، ساماندهي، ارتقاي توليد، ارائه محصول با كيفيت، گسترش و تنوع محصولات توليدي با نشان ملي، حضور در بازار رقابت بين‌المللي و دريافت سهم قابل توجهي در اين بازار مجموعه فرايندهايي است كه مي‌تواند ما را به هدف برساند. اما همه اين‌ها در بستر و عرصه‌اي آماده محقق خواهد شد، زيرا در مجموعه بايدهاي بالا به هيچ يك از عوامل بازدارنده و محدوديت آفرين اشاره‌اي نشده است.
مجموعه این فرايندها از جمله وظايف توليد‌كننده يا صنعتگري است كه مي‌خواهد عزم و اراده‌اش را براي چنين هدفي سامان دهد، اما اینها در زمينه و بستري تحقق مي‌يابد كه حاكميت فراهم مي‌كند.
يعني با اين مقدمات، در صورتي كه ساير عوامل بازدارنده در كم‌ترين حد خود باشد و زمينه‌سازي و حمايت‌هاي لازم از سوي دولت براي تحقق چنين هدفي صورت گيرد. «خودروساز شدن» به همين سادگي كه بيان مي‌شود، روي خواهد داد چرا که گروه صنعتي ايران خودرو با توجه به توان تخصصي، گستردگي و ظرفيت سرمايه انساني خلاق و همچنين سابقه‌اي كه در توليد خودرو كشور دارد؛ دستيابي به چنين هدفي را حق خود مي‌داند و بايد به عنوان بزرگترين خودروساز خاورميانه به خودروسازي واقعي بدل شود.
همچنين مجموعه اقداماتي را نيز به‌منظور تحقق فرايندهاي فوق به انجام رسانده که از جمله آن مي‌توان به رشد توليد، اولويت دادن به كيفيت حتي بيش از توليد، تلاش براي حضور در بازارهاي جهاني (با صادرات محصولات اين گروه به روسيه) برنامه‌ريزي براي توليد 10 محصول در 3 سال آينده و. . . اشاره كرد.
اين‌ها مجموعه شواهدي است كه حاكي از اين آمادگي و استعداد گروه صنعتي ايران خودرو دارد. اما تصريح مي‌شود كه پيگيري اين روند و تداوم آن تا دستیابی به هدف، نگاه حمايتي و مهربانانه حاكميت را نيز مي طلبد تا حركت در اين مسير تسهيل شود. زيرا توليد در كشورمان همواره با هزارتوي مشكلاتي مواجه بوده كه بيان آن از حوصله اين بحث خارج است. متأسفانه در برخي از سياستگذاري‌ها اولويت‌هاي اصلي گم شده و آنان كه بايد نقش هدايتگري و حمايتي خود را ايفا مي‌كردند، در برخی برنامه‌ریزی‌های منفعلانه یا عجولانه بر اثر تصميمات خود توليد را دچار چالش و دست‌انداز كرده‌اند. صنعت خودرو در مسير خود از اين سهل‌انگاري‌ها بسيار آسيب ديده و در عين حال اميدوار است كه در اين فصل از فعاليتش از دردسر تصميمات هيجاني خلاصي يابد و با بهره گيري از نگاه حمايتگرانه دولت و زمينه سازي‌هايي كه فراهم مي‌شود، بالغ شده و استقلال نسبي خود را به دست آورد. فراموش نكنيد كه در صورت همت تلاشگران عرصه توليد و حمايت دولت مي‌توانيم به سهم تعريف شده‌اي از بازار صادرات دست يابيم و در اين صورت هم «خودروساز واقعي» شده ايم و هم با رسيدن به تعادل ارزي، از وابستگي ارزي به منابع دولت رها
خواهيم شد.
همكاري با ساير خودروسازان
راهبرد ايران خودرو در توليد، مبني بر عرضه 10 تا 15 محصول جديد تا 3 سال آينده است. از اين تعداد محصول با برند ايران خودرو طراحي و توليد خواهد شد. بر اساس اين راهبرد حداكثر 10 درصد از توليدات ايران خودرو به محصولات چيني اختصاص خواهد يافت كه 2 محصول سدان و Cross Over بزودی وارد بازار ايران خواهند شد كه آغاز توليد آن با موتور تي. يو. 5 پژو و با ساخت داخل بالا خواهد بود.
كيفيت محصولات
بر اساس ارزيابي‌هاي شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران تمامي محصولات توليدي ايران خودرو در رده كيفي خيلي خوب قرار دارند، ولي ما خود را متعهد مي‌دانيم كه كيفيت از ديد مشتري نيز به سطح خيلي خوب ارتقا يابد و براي همين منظور 100 پروژه بهبود كيفيت در سال 93 تعريف شده است که با اجراي اين پروژه‌ها 80 درصد رضايت مشتريان در بخش كيفيت محصول برآورده خواهد شد.
خروج محصولات قديمي
وانت پيكان با جايگزيني محصول جديد تا پايان امسال از چرخه توليد خارج خواهد شد. همچنين خط توليد پژو 405 نيز در سال 95 متوقف خواهد شد.
برندسازي
تمركز اصلي ايران خودرو در 4 مقوله خدمات پس از فروش، كيفيت، صادرات و توسعه محصول است و هدف اصلي از اين امر برندسازي براي ايران‌خودرو و معرفي آن در سطح بين المللي است، اگر برند قوي داشته باشيم در مذاكرات هم مقتدرتر خواهيم بود.
صادرات و خودكفايي ارزي
حضور در بازارهاي جهاني، نشاني از كيفيت و قيمت رقابتي محصولات، استانداردها و ويژگي‌هاي فني مورد نياز مشتريان بازار كشورهاي هدف است و با موفقيت در اين بخش ديگر از ارز دولتي بي‌نياز خواهيم شد و به نقطه خودكفايي ارزي دست خواهيم يافت. صادرات 30 درصد از محصولات تا سال 96 هدف تعيين شده در حوزه صادرات ايران خودرو است.
خدمات پس از فروش
در بخش خدمات پس از فروش اقدامات خوب و مؤثري انجام شده است. پاسخگو بودن به مشتري، عامل مهمي در افزايش رضايتمندي مشتريان است و بخش اصلي شكايت مشتريان مربوط به دريافت نکردن پاسخ از سوي مسئولان است كه با طرح‌هاي پيش‌بيني شده درصدديم اين ميزان را به حداقل برسانيم. تا پايان چهارمين سال دولت تدبير و اميد، گارانتي قواي محركه محصولات ايران خودرو به 5 سال افزايش خواهد يافت.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر