کسب و کارهای نوین ؛ رمز پیشرفت و رونق اقتصادی آینده

کسب و کارهای نوین ؛ رمز پیشرفت و رونق اقتصادی آینده

این روزها کسب وکار، شیوه های گوناگون و نام های متفاوتی پیدا کرده اند که با نام استارت آپ می شناسیم ، محصولات جدیدی که نیاز به تفکر و نیروی جوان تری دارند؛ زیرا روش های قدیمی و سنتی دیگر پاسخگوی نیاز مخاطبان نیست.

استارت آپ ها از زمان پیدایش تاکنون، توانسته اند خدمات بسیاری را در حوزه های گوناگونی در حوزه های بهداشتی، درمانی؛ حمل و نقل ارائه کنند و با توجه به حوزه های گسترده خدمات و نوآوری های روزافزون استارت آپ ها، می توان نقش قابل توجهی را در ارائه بهتر خدمات در سطح جامعه برای آنها متصور بود.

آنها می توانند در حوزه های گوناگون به اداره بهتر جامعه کمک کنند و بسیاری از نظام های سنتی را بهبود بخشند.

یکی از مهم ترین کارکردهای برخی از این استارت آپ ها کمک به ساماندهی نظام توزیع کالاست به طوری که با عرضه کالاها و خدمات در فضایی امن و شفاف، می توانند کمک شایانی به بهبود نظام توزیع کالا کنند و امکان دریافت سریع محصول نیز وجود دارد.

استارت آپ ها حتی صنعت گردشگری را نیز نشانه گرفته اند و کاربران می توانند علایق خود ر ا به راحتی از این استارت آپ ها دریافت کنند که می توان به ذخیره بلیت ، هتل و ارزیابی خدمات اشاره کرد . حتی بسیاری از این استارن آپ ها با ارائه تورهایی هزینه سفر را کاهش می دهند .

در حوزه حمل و نقل شهری و بین شهری نیز این کسب و کار نوپا نیز به میان آمده و خدمات حمل و نقل خوب ،سریع و آسانی را به مسافران ارائه می دهد، در این کسب و کار نو پا نیز می توان ساعت رسیدن سواری و هزینه ها را قبل ازدریافت خدمات دید و با ارزشیابی خدمات می توان رقابت را در این نوع کسب و کار افزایش داد.

این امر علاوه بر بهبود خدمات رسانی باعث کاهش هزینه سفر نیز می شود.

مشکل این روزهای شهرهای بزرگ کشور ترافیک است که الآن استارت آپ های نوین تا حدودی برای کارمندان و افرادی که بسته یا کالایی را می خواهند ارسال کنند، خدمات رسانی را راحت کرده است .

استارت آپ ها به حوزه سلامت هم سرک کشیدند ، از مشاوره پزشکی برخط تا معرفی پزشکان و نشانی مطب و نوبت دهی را برای جلوگیری از وقت هزینه در اختیار مخاطبان قرار می دهند.

این استارت آپ ها از خدمات معاملات ملکی تا خرید و فروش خودرو و وسایل موردنیاز را نیز پوشش داده اند.

البته فعالیت در این عرصه به بسترهایی هم نیاز دارد و چالش هایی هم وجود دارد.

علیرضا جعفر کارشناس حوزه استارت آپ درباره مشکلات این کسب و کار نوپا گفت: تأمین سرمایه مالی و ورود سرمایه گذاران به این بخش از مشکلات کسب وکارهای نوپاست .

وی ترس از شکست و روحیه ریسک پذیری را از جمله مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی در این نوع کسب و کار دانست و گفت: هنوز برخی از افراد و سرمایه گذاران، کارآفرینی را به عنوان مسیر شغلی نمی پذیرند .

وی تأکید کرد: ایران بالاترین آمار مهندسان بی مهارت را دارد زیرا دانشگاه ها مهارت کار کردن را به دانشجویان یاد نمی دهند و از نرم افزارها ی روز دنیا استفاده نمی کنند.

وی تأکید کرد: شفاف نبودن ؛عدم دسترسی به اطلاعات جامع از بازار تقاضا و عرضه، مشکلات دسترسی به بازارهای خارجی،کمبود نقدینگی در جامعه از مشکلات کارآفرینان است.

حسین نژاد از کارآفرینان حوزه کسب و کار نوپا هم در زمینه مخابرات بین المللی یکی از مشکلات را نبود قانون در ایران دانست و گفت: کارآفرینی نه تنها باعث افزایش اشتغال می شود بلکه باعث ورود ارز به داخل کشور نیز می شود و ما توانستیم با ایجاد کسب و کار نوین با سایر کشورها همکاری و ارز را وارد کشور کنیم .

مددی نیز که یکی از کارآفرینان کسب و کار نوپا در حوزه لوازم صوتی است، می گوید: باید قبول کنیم در کنار دنیای واقعی، دنیای مجازی نیز رشد می کند به طوری که تا چند سال آینده بسیاری از شغل ها به دنیای مجازی خواهند آمد .

وی تأکید کرد: استارت آپ ها از مرزهای کشورمان عبور کرده اند و به سایر کشورها نیز خدمات ارائه می دهند این یعنی ورورد ارز به داخل کشور.

صدر مدیر عامل یک واحد کسب وکار نوپا در زمینه پزشکی نیز با بیان این که دولت باید جایگاهی برای کسب و کارهای نوین ببیند ، گفت: یکی از مشکلات این شرکت ها قوانین دست و پاگیر ثبت و بیمه است .

وی ادامه داد: این شرکت ها در بازه زمانی طولانی به سود می رسند اما سازمان امور مالیاتی هنوز شرکت ها به سود نرسیده از آنان مالیات دریافت می کند.

با توجه به نظر کارشناسان ؛ آینده اقتصاد جهانی تا حدود زیادی بستگی به رشد استارت آپ ها دارد و اقتصادهایی بیشترین رونق را خواهند داشت که دارای استارت آپ های پر رونق و رشد یافته باشند. می توان گفت کسب و کارهای نوین ؛ رمز پیشرفت و رونق اقتصادی آینده کشور هستند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار