در ادامه بخش های اول و دوم  از این مطلب باعنوان چهارده استراتژی بازاریابی که به متفکران استراتژیک الهام می بخشند که 10 مورد از استراتژی های بازاریابی را برای شما با مثال شرح دادیم، در این بخش سوم 4 استراتزی دیگر را عنوان کرده ام. لطفاً در این بخش نیز ما را همراهی کنید.

ادامه چهارده استراتژی بازاریابی

11- برای هدف قرار دادن مشتریان از کلان داده (big data) غافل نباشید

کلان داده امروزه به خرده‌فروشان خرد کمک می‌کند تا گروه‌های خاصی از مشتریان را هدف قرار دهند. مثلاً برندی تحت عنوان Red Roof Inn از اطلاعات پروازهای کنسل شده استفاده می‌کند و مسافرانی که در فرودگاه‌ها مانده‌اند پیامی را ارسال می‌کند و این‌گونه اتاق‌های خالی خود را برای اقامت به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد. مثلاً یک برند فروش زنجیره‌ای پیتزا از اطلاعات خانه‌هایی که با قطع برق مواجه شده‌اند یا شرایط آب و هوایی بدی را سپری می‌کنند، کوپن‌های تخفیف در خرید پیتزا ارسال می‌کند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که کلان داده عمدتاً می‌تواند برای پیش‌بینی روندهای خرید مشتریان مورداستفاده قرار بگیرد. با استفاده از این اطلاعات شما می‌توانید پیش از آنکه مشتریان در پی تماس و کسب اطلاع از محصول و خدمات شما بر بیایند، با آن‌ها تماس گرفته و محصولات خود را به آن‌ها بفروشید.

12- با جنگل‌های بتنی ریسک کنید

منظور از جنگل بتنی درواقع همان فضای شهری و تبلیغات آفلاین است که می‌توانید با انجام کارهای خلاقانه به‌صورت ویروسی اقدام به ترویج نام برند و محصول خود کنید. به‌عنوان نمونه در این رابطه می‌توان به کمپین تبلیغاتی یکی از شرکت‌های بیمه داخلی اشاره کرد که با روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا از تصویر بر روی تبلیغات خود به همراه شعار “فاجعه زمان و مکان نمی‌داند!” استفاده کرده است. یا می‌توان به‌عنوان یک نمونه خارجی هم به تبلیغ خلاقانه باغ‌وحش کپنهاگ اشاره‌کرد که چنان از تصویر مار بر روی اتوبوس‌های شهری استفاده کرده بود که بیننده در نگاه اول تصور می‌کرد که یک مار بوآ درواقع به دور اتوبوس پیچیده و در حال بلعیدن آن است.

بازاریابی

13- از احساس نوستالژیک مشتریان به نفع خود استفاده کنید

این استراتژی برآمده از مقاله‌ای است که مجله کارآفرین به اقتباس از مجله تحقیقات مصرف‌کننده منتشر کرده است. تحقیقی که مبنای این مقاله بوده نشان می‌دهد “افرادی که از آن‌ها خواسته‌شده تا به گذشته و خاطرات خود در رابطه با آن‌ها بیندیشند تمایل به پرداخت بیشتری برای خرید محصول نسبت به افرادی داشتند که از آن‌ها خواسته‌شده بود تا به اخبار و مسائل روز و جدید فکر کنند؛ همچنین تحقیق دیگری هم در این رابطه بوده که نشان داده است که افراد پس از یادآوری خاطرات گذشته تمایل به بخشش پول بیشتری به دیگر افراد و دوستان خودشان داشته‌اند.” شادی به همین دلیل باشد که برندهایی مانند کوکاکولا و کِلوین کِلِین و حتی مرورگر اینترنت اکسپلورر کمپین‌های تبلیغاتی را راه‌اندازی کرده‌اند که افراد متولد نسل Y را به یاد سال‌های دهه 90 میلادی می‌انداخته است.

14- یک داستان را در سطح چندین کانال و رسانه مختلف منتشر کنید

داستان‌سرایی یکی از اثربخش‌ترین روش‌ها در بازاریابی است. اما به نظر شما چطور می‌شود آن را مدرن و امروزی کرد؟ یکی از بهترین روش‌ها برای این کار نه تغییر دادن داستان یا جستجو برای تدوین یک داستان جدید برای طرح کردن است، بلکه بهترین راه بازنویسی یک داستانی است که قبلاً از آن دریکی از کانال‌های ارتباطی خود استفاده کرده‌اید، پس از بازنویسی می‌توانید آن را در یک کانال ارتباطی دیگر با مشتریان هدف جدید طرح نمایید، البته مطمئناً برخی از مشتریان شما از کانال دیگر ممکن است در این کانال هم حضورداشته باشند، اما طرح کردن آن به‌صورت دیگر هیچ اشکالی نداشته و حتی مزیت هم به‌حساب می‌آید. اما توجه داشته باشید که منظور از طرح آن به‌صورت دیگر، منظور بازنویسی آن از روی شکل مکتوب اولیه و تهیه مثلاً یک فیلم، یک اینفوگرافیک یا یک پادکست از روی آن است.

حرف آخر

ضربه خوردن و شکست خوردن از تلاش‌ها و فعالیت‌های بازاریابی شما می‌تواند موجب توقف رشد کسب‌وکار و حتی بالا رفتن سطح ناامیدی شما از کسب موفقیت‌های آتی باشد. از همین رو شما باید قدم‌به‌قدم داشتن تفکر استراتژیک در هر یک از تصمیم‌ها و قدم‌های خود را یاد بگیرید و رفته‌رفته یک فرهنگ تصمیم‌گیری استراتژیک را در سازمان و کسب‌وکار خود رواج دهید. شما چه راهکارها و استراتژی‌هایی برای دمیدن یک روح تازه در فعالیت‌های بازاریابی خود استفاده می‌کنید؟

 

لینک منبع

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر