چرا پیام بازاریابی شما اهمیت دارد؟

شما چیزی تولید کرده‌اید که پیش‌ازاین کسی درباره آن نشنیده است. نسبت به آن شور و علاقه بسیار زیاد دارید. به‌طور غیرقابل‌باوری بر روی استخراج کوچک‌ترین جزئیات آن‌وقت گذاشته و اندیشیده‌اید. در حال حاضر می‌توانید چند ساعت متوالی درباره آن صحبت کنید و درمجموع می‌توان گفت که یک ایده فوق‌العاده است.

اما به دلایلی، قادر به فروش آن نیستید. خوب، مشکل کجاست؟

درواقع باید گفت اینجا مسئله یا موضوع نه‌چندان ساده ارتباطات مطرح است. البته شما ایده خود را به‌خوبی درک کرده و می‌شناسید؛ اما شما ساعت‌ها، ماه‌ها یا شاید هم‌سال‌های متوالی را بر روی شناخت کامل پروژه خود صرف کرده‌اید و هر گوشه از آن را به‌خوبی می‌شناسید. اما مراجعه‌کنندگان آینده شما این‌گونه نیستند که همین موضوع می‌تواند منجر به شکل‌گیری تعاملات مأیوس‌کننده‌ای شود.

در برخی موارد، مسئله در توضیح کامل ایده است. یعنی ما گاهی آن‌قدر غرق در جزئیات بسیار کوچک ایده و موضوع – یا فرزند خود – می‌شویم که به‌طور کل از توضیح مشکل اصلی که ایده ما در پی حل کردن آن است، غافل می‌شویم. توضیحات خیلی پیچیده، استفاده از کلمات و واژگان تخصصی و … موجب می‌شود که مراجعه‌کننده به شما در تصمیم خود مردد شود. نباید فراموش کنید که در این مرحله که تازه در پی شروع کردن و عملی کردن یک ایده بوده، در تلاش برای ثمر نشاندن فعالیت های بازاریابی خود هستید، بیش از آنکه این مراجعین به شما نیاز داشته باشند، شما هستید که به آن‌ها نیاز دارید.

content-marketing-matter

یاد بگیرید که چگونه باید ایده خود را به زبانی که مخاطب درک کند، به وی انتقال دهید.

زمانی که ایده‌ای در سردارید و پس از تلاش بسیار آن را تبدیل به یک خدمت یا محصول برای ارائه به یک بازار می‌کنید؛ این که شما محصول یا خدمت مورد نظر را به‌خوبی بشناسید، اصلاً اهمیت ندارد و کمکی به فروش شما نمی کند. بلکه مهم این است که مخاطب زبان شما را درک کند و به واقع شما زبان مورد استفاده توسط آن گروه از مخاطبین و آن صنعت خاص را به‌خوبی بشناسید و پیام بازاریابی یا معرفی محصول خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

پیام بازاریابی خود را بر اساس زبان مشتری تنظیم کنید

برای این کار باید روش های مختلف پیام‌رسانی را با محتوای مختلف تست کنید و از هر یک نتیجه‌ای دریافت کنید و بر اساس بازخوردهای حاصل‌شده روش ارتباط برقرار کردن خود را طی یک چرخه بهبود ببخشید. اما طبیعتاً این کار فرایندی زمان‌بر است.

ابتدا باید توضیحات ساده ای را تهیه کنید و با ارائه آن پاسخ‌های دریافت شده از مراجعین مختلف را بررسی کنید، از موارد اثربخش و مواردی که تأثیر دلخواه را نداشتند یادداشت بردارید، ببینید چه مواردی جلب توجه مخاطب را کرده است و چه مواردی باید فوراً از فرایند پیام بازاریابی شما حذف شوند و البته دلیل آن را هم بررسی کنید.

یکی از بهترین روش ها در این بین، استفاده از نمایشگاه‌هایی است که در آن‌ها برای خود غرفه‌ای ترتیب داده و به‌طور مستقیم با مراجعین صحبت می‌کنید. در طی این فرصت‌ها به راحتی می‌توانید شیوه ارائه و پیام بازاریابی خود را در بین مخاطبین صنعت تست کنید و از اشتباهات خود درس بگیرید. در این فرصت‌ها می‌توانید نوع سؤالاتی را که اغلب مردم از شما می پرسند، بشناسید. اگر اغلب این سؤال‌ها مشابه یکدیگر بودند و در رابطه با یک خصوصیات یا مسئله مطرح می‌شدند، به‌خوبی متوجه می‌شوید که در فعالیت‌های خود به چه مواردی باید بیشتر بپردازید.

یک فرصت دیگر برای تست کردن این پیام ها و شیوه ارائه خودتان در زمان استخدام و به‌کارگیری کارکنان جدید است. باید ببینید بر اساس جستجو و بررسی که آن‌ها پیش از مراجعه به شما داشته اند و بر اساس توضیحی که به شما ارائه می‌کنند، به‌خوبی محصول و خدمات شما را می شناسند و با آن ارتباط برقرار می‌کنند؟ آیا یک فرد خارج از سازمان با اطلاعات کلی از صنعت قادر به درک کلی محصول و خدمات شما هست؟ توجه به این مسائل اساسی روش هایی ساده و سریع برای تست کردن و بررسی پیام بازاریابی ، ارائه و معرفی محصول و خدمات خودتان است.

پس‌ازاین مرحله و زمانی که به پیام و روش ارائه مناسب دست پیدا کنید، دقیقاً نقطه‌ای است که نباید دست از تلاش بردارید، چراکه همواره شرایط صنعت در حال تغییر کردن است و پیام شما برای مخاطب و روش ارائه آن چیزی است که همواره باید سعی در بهینه‌سازی آن داشته باشید.

لینک منبع

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی