وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کرج: نباید در حوزه فرهنگ متعصبانه برخورد کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کرج:  نباید در حوزه فرهنگ  متعصبانه برخورد کنیم

نجمه مومن‌کیایی/
آنچه درباره مسائل شرعی در حوزه فرهنگ و هنر اهمیت دارد، نگاه و دیدگاه مقام معظم رهبری است و خط قرمز ما در این حوزه نیز دیدگاه ایشان است، بنابراین فراموش نکنیم که در حوزه مسائل فرهنگی نباید از ایشان جلوتر افتاده و متعصبانه برخورد کنیم.
علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پایانی نخستین جشنواره عکس طبیعت استان البرز در جمع فرهیختگان، اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در سالن شهدای دولت استانداری البرز افزود: به عقیده مقام معظم رهبری هنر رساترین ابزار انتقال فرهنگ است و باید از تمام ابزارهای هنری برای انتقال فرهنگ غنی ایرانی، اسلامی به جهان استفاده کنیم. وی خاطرنشان کرد: امروز فضای کشور برای فعالیت آزادانه هنرمندان رشته‌های مختلف باز است و بجز برخی موانع قانونی که از قبل تعیین شده، هیچ مشکلی برای تولید و عرضه آثار هنرمندان وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه شاهد تغییر فضای فرهنگی جامعه و بسط و گسترش آزادی قلم و اندیشه در کشور هستیم، ادامه داد: امروز بسیاری از نویسندگان می‌توانند اندیشه‌های خود را در قالب کتاب به جامعه عرضه کنند و از این طریق در فضای فکری و ذهنی مردم تغییرات مثبت و سازنده ایجاد کنند و این آزادی در فضای مطبوعاتی و رسانه‌ای کشور نیز وجود داشته و قابل لمس است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: البته آزادی قلم به معنای ولنگاری نیست و هرجا که هنرمندان این حوزه از چارچوب‌های تعیین شده پا فراتر بگذارند، مطابق قانون با آنها برخورد می‌شود. جنتی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه توزیع کتاب‌هایی که باعث مسمومیت فضای فکری جامعه ‌شوند را نمی‌دهد و از انتشار آنها جلوگیری می‌کند، این موضوع فقط به حوزه کتاب منحصر نشده و درباره تئاتر، فیلم، موسیقی و سایر رشته‌های هنری نیز صدق می‌کند. وی اظهار داشت: آثار هنری عرضه شده به مردم باید با فرهنگ و اصالت ایرانی، اسلامی و تمدن چند هزار‌ساله ایران تناسب داشته باشد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تمامی آثار و تولیدات هنری که مجوز دریافت کرده‌اند به شدت حمایت می‌کند و در این خصوص به هیچ وجه کوتاه نمی‌آید.
جنتی گفت: از جمله شعارهایی که ریاست جمهوری در دوران رقابت انتخاباتی خود مطرح می‌کرد، زنده کردن روحیه نشاط و امید در دل فرهیختگان و اهالی فرهنگ و هنر بود و خوشبختانه در ۱۶ ماه گذشته با برنامه ‌ریزی‌های خرد و کلانی که در حوزه فرهنگ و هنر صورت گرفته، این هدف به میزان قابل توجهی تحقق یافته است.
وی با تأکید براینکه زمان به سرعت می‌گذرد و باید از تمامی امکانات برای رساندن پیام فرهنگی کشور به سایر کشورها استفاده کنیم، افزود: چرا نباید شاهد اکران فیلم‌های ایرانی در بزرگ‌ترین سالن‌های سینمای اروپا باشیم؟ چرا نباید شاهد حضور هنرمندان برجسته تئاتر و موسیقی در سالن‌های سایر کشورها باشیم؟
جنتی گفت: در حال حاضر بیش از ۲ هزار شبکه ماهواره‌ای در کشور قابل دریافت است که بسیاری از آنها برای ایران طراحی شده و از طرفی واقعیت این است که در حال حاضر نمی‌توان جلوی استفاده مردم از بسیاری فضاهای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌‌ای را گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: فیلترینگ هم راه حل مناسبی برای مقابله با تهاجم فرهنگی نیست و برای مقابله با نفوذ فرهنگی دشمن باید زمینه تکیه بر فرهنگ خودی را مهیا کرد.
جنتی با تأکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی برای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزود: برای توسعه کشور راهی جز تحقق اقتصاد مقاومتی نداریم و برای رسیدن به این هدف هم راهی جز فرهنگ‌‌سازی وجود ندارد.
به گفته وی، تا زمانی که فرهنگ صرفه‌جویی، وجدان کاری، جلوگیری از اسراف در کشور به‌وجود نیاید، نمی‌توان از سرمایه‌های مادی و معنوی کشور به درستی استفاده کرد. جنتی به برخی محرومیت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در برخی مراکز استان‌ها حتی یک کتابخانه عمومی مجهز و یا یک سالن تئاتر و سینما هم وجود ندارد و متأسفانه محدودیت امکانات و بودجه‌ باعث ایجاد برخی محرومیت‌ها در این حوزه شده است. جنتی با بیان اینکه درآمد ارزی دولت نهم و دهم حدود ۷۰۰ میلیارد دلار بود افزود: می‌توانستند امکانات بیشتری برای گسترش فضای فرهنگی هنری انجام دهند که ایجاد زیرساخت مورد نیاز کشور در این عرصه از جمله آنها بود، ولی این درآمدها متأسفانه در جاهای دیگری هزینه شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در آن دوران نیمی از خودروهای پورشه‌ای که توسط خودروسازی پورشه تولید شده بود به عناوین مختلف وارد کشور شد، خاطرنشان کرد: این در حالی بود که کشور نیاز به زیرساخت‌های زیادی داشت و گسترش شبکه ریلی برون شهری و درون شهری، ساخت فضاهای فرهنگی همچون فعالیت سالن‌های سینما، تئاتر و موسیقی از جمله آنها بود که در این زمینه بسیار کم شد و اکنون به دوران خشکسالی رسیده ایم.
وی گفت: باوجود همه این تنگناها و کاستی ها، ما برای ایجاد عدالت فرهنگی در کشور تلاش داریم اعتبارات را به سوی شهرستان‌ها و استان‌هایی که از لحاظ امکانات فرهنگی محروم هستند، سوق دهیم، در حال حاضر ۳۰۰ مجتمع فرهنگی، هنری در کشور درحال ساخت است که امید است با تأمین و تزریق اعتبار به بهره‌برداری برسند.
جنتی همچنین به برگزاری جشنواره عکس طبیعت استان البرز اشاره کرد و گفت: استان البرز استعدادها و ظرفیت‌های ویژه‌ای در حوزه طبیعت و گردشگری دارد که باید به سایر استان‌ها و گردشگران خارجی معرفی شوند و امیدواریم این جشنواره زمینه‌ شناساندن این استعدادها را فراهم کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بدون شک برنامه‌‌ریزی و اجرای طرح‌های مدون فرهنگی بدون دسترسی به بانک اطلاعاتی هنرمندان حوزه‌های مختلف امکان‌پذیر نیست، گفت: در حال حاضر در اکثر استان‌های کشور بانک اطلاعاتی جامعی از هنرمندان ایجاد شده که از طریق این بانک می‌توان به نوعی به کمیت و کیفیت فعالیت‌های هنرمندان دسترسی پیدا کرد.
وی، ضرورت تشکیل بانک اطلاعاتی جامع هنرمندان البرز را مورد تأکید قرار داد و افزود: البته این بانک نباید فقط به نام و نام ‌خانوادگی و رشته هنری افراد منحصر شود، بلکه باید اطلاعات جامع ‌تری از هنرمندان را در بر گیرد و عموم مردم بتوانند به فراخور نیاز خود به آن دسترسی داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استان البرز را یک استان چند فرهنگی و در واقع ایران کوچک دانست و آن را یکی از مزیت‌های استان البرز معرفی کرد و گفت: می‌توان از لحاظ جامعه شناختی طرح‌های مدنظر در سطح کشور را به صورت الگو (پایلوت) در این استان اجرا کرد.
در ادامه این مراسم استاندار البرز نیز با اشاره به مشکل جمع‌آوری اطلاعات در استان البرز گفت: نقص در جمع ‌آوری اطلاعات استان فقط به حوزه فرهنگ و هنر منحصر نیست، بلکه این مشکل در سایر بخش‌ها از جمله صنعت نیز مشهود است. سیدحمید طهایی افزود: بیش از ۳ سال است که از آغاز طرح آمایش سرزمین استان البرز می‌گذرد و با اینکه این طرح در مراحل پایانی قرار دارد، اما مجری طرح اعلام کرده که نتوانسته به تمام اطلاعات مورد نیاز به‌طور جامع و کامل دسترسی پیدا کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ارشاد البرز نیز در این مراسم با اشاره به فعالیت انجمن‌های هنری متعدد در این استان گفت: خوشبختانه طی یک سال اخیر انجمن‌های هنری زیادی در البرز تشکیل شده و در حال فعالیت هستند.
سیدموسی حسینی‌ کاشانی افزود: در طول چند ماه گذشته بسیاری از این انجمن‌ها دارای دفتری مستقل شده و از طریق این دفتر توانسته‌اند کمیت و کیفیت فعالیت‌های خود را بسط و توسعه دهند.
بر اساس این گزارش، در این نشست نمایندگانی از گروه‌های مختلف اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه به بیان درخواست‌ها و طرح مشکلات خود پرداختند که اعطای بودجه مناسب برای تأسیس فرهنگسرای اقوام، ارائه درجه هنری برای هنرمندان استان، اعلام شعار سال از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد در عرصه فرهنگ و هنر، تسریع در صدور مجوزهای هنری، اختصاص بودجه برای تکمیل و ساخت سینماهای استان، بیمه هنرمندان و…. از جمله آنها بود.
همچنین در پایان نخستین جشنواره عکس طبیعت استان البرز که با نام «سرو(۱)» و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن سیروس صابر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در کرج برگزار شد، از تمبر یادبود این جشنواره رونمایی شد.

این مطلب را به اشتراک بگذار