همزمان با گرامیداشت روز خبرنگار برترین آثار رسانه ای در استان البرز تجلیل می شوند

امسال همزمان با ۱۷ مرداد سالروز بزرگداشت روز خبرنگار، جشنواره رسانه و مطبوعات با هدف انتخاب آثار برتر در استان البرز برگزار می شود و ۸ نفر از صاحبان برترین آثار رسانه ای مورد تجلیل قرار می گیرند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با اعلام این خبر در نشستی با اهالی رسانه افزود: علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را طبق ضوابط اعلام شده در فراخوان، به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.
سیدموسی حسینی کاشانی، یادآور شد: در مرحله اول ۴۰ نفر از کسانی که بهترین آثار را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کرده اند انتخاب و در آیین پایانی بین آنان نیز مسابقه ای برگزار می شود. کاشانی گفت: در ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷ پس از آنکه محمود صارمی خبرنگار ایرنا به همراه چند نفر از اعضای کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف افغانستان به دست طالبان به شهادت رسیدند، این روز به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شد و هر ساله به همین مناسبت آیین های متنوع و مختلفی در شهرستانها و استانهای کشورمان برگزار می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با اشاره به فعالیت‌های این اداره کل در ۶ ماه اخیر گفت: از زمان قبول مسئولیت تاکنون باوجود مشکلات و محدودیت های مالی و اعتباری، فعالیت‌های مناسب و قابل قبولی در زمینه تقویت زیرساخت های فرهنگی استان صورت گرفته است.
حسینی کاشانی، برگزاری جشنواره تئاتر و فیلم فجر، برگزاری نمایشگاه کتاب استانی، بازدید از پیشکسوتان و اهالی فرهنگ و هنر، بازدید مستمر از نشریات و خبرگزاری های استان، برگزاری نشست با مدیران مؤسسه های فرهنگی و هنری، توزیع ۵۰ میلیون تومان بن کتاب بین اداره ها و دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان، گشایش نخستین نگارخانه استاندارد شهرستان کرج، گشایش مهمانسرای اداره کل و… را از جمله این فعالیت ها برشمرد.
وی در مورد برنامه های آینده این اداره کل نیز گفت: تا پایان سال برنامه های متنوعی در دست اجراست که برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب استان، نمایشگاه قرآن و عترت، افتتاح سینما تئاتر استان، برگزاری نهضت کتابخوانی رضوی، همایش «شاخصه های فرهنگی در مدیریت جهادی» و برگزاری انتخابات سراسری خانه مطبوعات
از آن‌ جمله است. حسینی کاشانی همچنین به برخی دغدغه‌های اهالی رسانه و مطبوعات البرز نیز اشاره کرد و گفت: بحث درآمدزایی برای دفاتر نشریه ها و بیمه خبرنگاران از مهمترین دغدغه‌های این صنف محسوب می شود. وی اظهار داشت: با دستورالعمل‌های ارسال شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است با توزیع آگهی های دولتی از نشریه های محلی حمایت بیشتری صورت گیرد و بیشتر این گونه منابع مالی به سمت نشریه های محلی سوق داده شود.
حسینی کاشانی ادامه داد: بدون شک این اقدام زمینه تقویت توان اقتصادی نشریه های محلی را فراهم می کند و امیدواریم در نهایت به ارتقای کمی و کیفی محتوای این نشریه ها منجر شود.
وی همچنین با تأکید بر مشارکت خیران در امور فرهنگی گفت: با توجه به محدودیت های منابع اعتباری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز مشارکت خیران در زمینه ساخت فضاهای فرهنگی و هنری می تواند زمینه ساز توزیع عادلانه امکانات فرهنگی در استان شود. مدیر کل فر هنگ و ارشاد اسلامی استان البرز وضعیت نامناسب اعتبار در حوزه فرهنگ و هنر استان را مورد تأکید قرار داد و گفت: اغراق نیست اگر بگوییم بعضی از برنامه های اجرا شده در حوزه فرهنگ و هنر استان را با دست خالی برگزار کرده ایم. حسینی‌کاشانی با اشاره به اینکه برخی مسئولان هنگام اختصاص بودجه وقتی به فرهنگ می رسند آن را در اولویت آخر قرار می‌دهند، ابراز امیدواری کرد: با طرح اقتصاد مقاومتی و با مدیریت جهادی روزهای ناخوش مالی هرچه زودتر پایان یابد.

این مطلب را به اشتراک بگذار