همزمان با هفته جهاد کشاورزی انجام می‌شود بهره‌برداری از ۵۳ طرح کشاورزی در البرز

همزمان با هفته جهاد کشاورزی انجام می‌شود بهره‌برداری از ۵۳ طرح کشاورزی در البرز

همزمان با هفته جهاد کشاورزی انجام می‌شود
بهره‌برداری از ۵۳ طرح کشاورزی در البرز
ایران واشقانی فراهانی/ ‌همزمان با هفته جهاد کشاورزی، ۵۳ طرح کشاورزی در این استان البرز به بهره‌برداری می‌رسد.
به‌گزارش ایران، رئیس جهاد کشاورزی البرز گفت: با بهره‌برداری از این طرح ها در هفته جهاد کشاورزی ۸۲۰ خانوار از مزایای این طرح‌ها برخوردار می‌شوند.
مسعود کریمی افزود: این طرح‌ها شامل ۱۱ طرح آب و خاک، ۹ طرح تولیدات دامی، ۵ طرح تولیدات گیاهی، ۲ طرح شیلات، ۳ طرح منابع طبیعی و بقیه در زمینه طرح‌های ترویجی و صنایع کشاورزی هستند.
وی آبیاری تحت فشار و مدرن‌سازی سامانه‌های بهره‌برداری را از دیگر طرح‌های مورد بهره‌برداری در این هفته بیان کرد و افزود: بخشی از هزینه‌های اجرای این طرح‌ها از محل اعتبارهای دولتی و بخشی دیگر از محل تسهیلات بانکی و بخشی هم توسط بخش خصوصی تأمین شده است.
رئیس جهاد کشاورزی البرز به دیگر برنامه‌های هفته جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: اجرای طرح مبارزه با بیابان زایی، گشایش طرح تولید ماهیان زینتی در نظرآباد، اجرای ۲ طرح مکمل گاوداری و درختکاری در طالقان، برگزاری نشست مشترک بین کشاورزان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به‌منظور طرح مشکلات و پیشنهادات و… از دیگر برنامه‌های این هفته است.
کریمی افزود: از تولیدکنندگان و کشاورزان نمونه و نیز گندم
کار نمونه البرز با ثبت رکورد کشوری تولید ۱۳ تن و ۵۲۶ هزار کیلوگرم در هکتار در ۲۸ خرداد ماه تجلیل و تقدیر به عمل
خواهد‌آمد.
وی رکورد تولید جو و ذرت علوفه‌ای در استان البرز را به ترتیب بیش از ۶ تن و ۱۰۹ تن در هکتار اعلام کرد.
همچنین استان البرز در تولید محصولات کشاورزی رکوردهای خوبی را در کشور به ثبت رسانده و در برخی محصولات نیز رتبه‌های دوم و سوم کسب کرده است.
رئیس جهاد کشاورزی البرز به بحران کم‌آبی به عنوان مسئله‌ای جدی در کشور و استان اشاره کرد و افزود: متأسفانه روند ذخایر آبی رو به کاهش است و سازمان جهاد کشاورزی از تولیدکنندگانی که با صرفه‌جویی در مصرف آب، افزایش تولید نیز داشته‌اند، حمایت می‌کند، از این رو در روز تجلیل از کشاورزان، از کشاورز نمونه‌ای که طرح آبیاری تحت فشار را در ۹۰۰ هکتار از زمین‌های خود اجرا کرده، تجلیل خواهد شد.
کریمی همچنین از پیشرفت ۸۰ درصدی طرح استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب خبر داد و ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبار مورد نیاز این طرح در هفته دولت به بهره‌برداری برسد. گفتنی است، هفته جهاد کشاورزی از ۲۱ تا ۲۷ خردادماه می‌باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذار