نگرانی از مرگ زودرس مطبوعات

نگرانی از مرگ زودرس مطبوعات

گفت‌وگو با مهدی محسنیان‌راد درباره نزدیک به ۲۰۰سال تجربه روزنامه‌نگاری در ایران و بحران مخاطب که این روزها مطبوعات چاپی با آن مواجه شده‌اند

حال مطبوعات بد است؛ جمله آشنا و پرتکرار این روزها که در میان اهالی رسانه شنیده می‌شود و حجم بالای برگشتی نشریات هم مهر تأییدی بر این ادعاست. عده‌ای می‌گویند حال و روز مخاطب از حال و روز رسانه‌های چاپی هم بدتر است چون به سمت رسانه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی موبایلی هدایت شده‌اند که به هر نوع خبر، فیلم یا عکسی بدون فیلتر، با بیشترین فراگیری و تأثیرگذاری و البته بیشترین تخریب دسترسی دارند. عده‌ای دلیل این مهاجرت فراگیر از مطبوعات چاپی به رسانه‌های دیجیتال را در اعتماد از‌دست‌رفته مردم جست‌و‌جو می‌کنند. حال در به‌وجود آمدن این وضعیت چه مدیران رسانه‌های مکتوب مقصر باشند و چه ذائقه و سلیقه مخاطب تغییر کرده باشد،

در اینکه بحرانی فراگیر نشریات را دربرگرفته دیگر شکی نیست. اما آیا جنس بحرانی که در جهان روزنامه‌نگاری وجود دارد با جنس بحران روزنامه‌نگاری در ایران مشابه است؟ آیا اگر مطبوعات ایران نسخه برون‌رفت از بحران غربی‌ها را اجرا کنند، دوباره زنده می‌شوند و با استقبال مخاطب روبه‌رو خواهند شد؟ آنطور که مهدی محسنیان‌راد- نظریه‌پرداز و استاد علوم ارتباطات- می‌گوید پاسخ به این سؤال‌ها نیازمند مسئله‌شناسی و آسیب‌شناسی روزنامه‌نگاری ایرانی است و بررسی کامل ابعاد آن به بحث‌های متعددی نیاز دارد.

آنچه در این گفت‌وگو می‌خوانید تلاشی است برای پاسخ به این سؤال‌ها و البته پیداکردن راه‌حلی برای برون‌رفت از بحران حال حاضر مطبوعات. معرفی دکتر مهدی محسنیان‌راد، جامعه‌شناس، نظریه‌پرداز و استاد علوم ارتباطات: او از نخستین فارغ‌التحصیلان دانشگاه رادیو و تلویزیون و از نخستین شاگردهای مرحوم دکتر معتمدنژاد (پدر علم ارتباطات ایران) است که با تالیف بیش از ۱۷جلد کتاب در زمینه روزنامه‌نگاری و ارتباطات و نیز نظریه‌پردازی بین‌المللی در این حوزه از صاحب‌نظران علوم ارتباطات به‌حساب می‌آید.

  • هر نگاهی که این روزها به وضعیت مطبوعات داخلی می‌اندازیم خبر از بحران می‌دهد. بحرانی‌ که با ظهور رسانه‌های نو شدت پیدا کرده و نه فقط در ایران بلکه در جهان هم به‌دنبال راه چاره برای آن هستند. آیا حال روزنامه‌نگاری ایران به اندازه مطبوعات جهانی بد است و اگر آنها راه و روشی را برای درمان به‌کار گرفته‌اند برای ما هم قابل استفاده است؟

در اینکه روزنامه‌نگاری کاغذی با بحران جهانی رو‌به‌روست، تردیدی نیست اما جنس بحرانی که در ایران وجود دارد با دیگر نقاط جهان متفاوت است. در کشورهای پیشرفته، روی‌آوری به روزنامه کاغذی کاهش یافته است؛ مثلا در ایالت متحده آمریکا، تا حدود سال۲۰۰۰ در اغلب مناطق، روزنامه‌های محلی متعدد وجود داشت درحالی‌که این روزها کمتر شهری پیدا می‌کنید که بیشتر از یک نشریه روزانه داشته باشد.

مشابه این تغییرات در دیگر کشورهای پیشرفته ازجمله سوئیس هم هست. مجلات هم از اواخر دهه اول قرن بیست و یکم وارد سیر نزولی شدند. آمارها نشان می‌دهند که کاهش نرخ تعداد فروش مجله‌ها، چه به شکل اشتراک و چه خرید از دکه‌ها نسبت به اوایل دهه نخست قرن بیست و یکم کمتر شده است. اما اگر می‌خواهید بدانید که با کاهش فروش میزان درآمد روزنامه‌ها هم کمتر شده است، باید بگویم نه! حتی سطح درآمد روزنامه‌ها بیشتر هم شده است چون آگهی متکی بر آمارهای فروش نسخه‌های کاغذی به علاوه دیجیتال نشریات است. به این موضوع هم دقت کنید که فرق روزنامه کاغذی با روزنامه دیجیتال در آن نیست که اولی روی کاغذ است و دومی روی مانیتور بلکه یکی از تفاوت‌ها آن است که خبرهای دومی ساعت به ساعت به‌اصطلاح به‌روز می‌شود چون آنها پاسداری قانونی از کپی‌رایت دارند، رسانه‌های دیگر نمی‌توانند اطلاعات به‌روز شده را از یکدیگر دزدی کنند، بلکه باید با ذکر آنکه از کدام رسانه امانت گرفته‌اند آن را نقل کنند.

مصرف‌کننده نیز برای مصرف آن نسخه دیجیتال باید پول بپردازد و صاحبان آگهی هم این را می‌دانند و تصمیم می‌گیرند که چگونه و به چه رسانه‌ای آگهی بدهند. اما جنس بحران و سؤالات مرتبط با آن در ایران اینگونه نیست و کاملا متفاوت با سایر نقاط جهان است و اگر لازم بدانید تلاش می‌کنم در ادامه، این تفاوت را توضیح دهم.

  • اشاره کردید که جنس بحران در نشریات ایران متفاوت از نشریات دنیاست. این تفاوت عموما در چه بخش‌هایی آشکار است؟

این موضوع پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. اجازه دهید مهم‌ترین تفاوت را با یک مثال توضیح دهم. پژوهش‌های علمی ثابت کرده که بهترین زمان برای یادگیری زبان مادری تا سن ۶سالگی است. در واقع اگر کودکی به هر دلیلی این فرصت را از‌دست بدهد، بعدها به‌سختی می‌تواند زبان مادری را بیاموزد. به‌نظر من مشابه همین از دست‌دادن فرصت طلایی، برای جامعه ایران اتفاق افتاده است.

۲۲۲سال قبل از آنکه ما ایرانیان خواندن روزنامه به زبان فارسی را آغاز کنیم، یوهان کارلوس، جوان هوشمند و کارآفرین آلمانی، برای تأمین معاش فکر کرد خوب است اخبار مورد نیاز مردم را جمع‌آوری و چاپ کند و آن را بفروشد. به این ترتیب نخستین روزنامه جهان در سپتامبر ۱۶۰۵ در آلمان منتشر شد. یعنی غربی‌ها ۲۲۲سال پیش از ما آموختند که صبح خود را با خواندن روزنامه‌ای آغاز کنند که به آنها بگوید در محیط اطرافشان چه می‌گذرد و به زبان عامیانه از این طریق از قافله عقب نمانند. آنها در این ۲ قرن از طریق روزنامه مطلع می‌شدند میزان فساد در حکومت و منابع قدرت وابسته به آن ازجمله کلیسا چقدر است؟ مطبوعات به آنان توضیح می‌داد که تا چه حد دروغ می‌شنوند؟

و در واقع مردم پول می‌دادند، روزنامه مستقل می‌خریدند تا نیازهای خبری خود را تأمین کنند. درحالی‌که در ایران ۲۲۲سال دیرتر، بنا به حکم حکومتی محمدشاه قاجار، انتشار روزنامه در ایران آغاز شد، آن هم به‌خاطر آنکه حکومت از این طریق مردم را آدم کند یا آنگونه که در شماره صفر سال ۱۸۳۷ کاغذ اخبار گفته شد قرار است ملت روزنامه بخرند تا حکومت آنان را «تربیت» کند. ما به اندازه ۲۲۲سال تجربه مصرف روزنامه برای نیازهای واقعی خبری محیط پیرامونمان را از‌دست دادیم. این نکته خیلی مهمی است که کمتر به آن توجه شده است. ۱۸۱سال است مطبوعات ایران، درد عدم‌تأمین نیازهای واقعی خبری مردم را دارند. حالا که مردم مجراهای دیگری- به درست یا غلط- برای تأمین این نیاز سرخورده دوقرنی یافته‌اند، وارد بحران شده‌اند. جنس این بحران با بحران جهانی مطبوعات کاغذی متفاوت است.

  • درواقع ما در امر روزنامه‌نگاری الگویی از یوهان کارلوس را به‌هیچ وجه تجربه نکرده‌ایم؟

به هیچ عنوان. ما حتی در موضوع روزنامه تقلید هم نتوانسته‌ایم از غرب انجام بدهیم؛ مثلا زمانی که با حکم حکومتی مظفرالدین‌شاه، سینما وارد ایران شد، علاوه بر آنکه سخت‌افزار آن را وارد کردیم، نرم‌افزار آن را هم تقلید کردیم. برای مثال فیلم‌هایی از دوره مظفرالدین‌شاه در کاخ گلستان پیدا شده است که نشان می‌دهد مقامات و کارکنان کاخ، به هنرپیشه تبدیل شده و با تقلید از آنچه در فیلم‌های غربی دیده بودند جلوی دوربین نقش بازی می‌کنند تا از آنها فیلمبرداری ‌شود. تلویزیون هم در آغاز چنین شروعی داشت و برای مثال در سال ۱۳۳۷ از ۵ساعت برنامه‌ای که هر شب پخش می‌شد،فقط یک ساعت و نیم آن برنامه‌های بومی- ازجمله پخش اخبار- بود و بقیه، برنامه‌های وارداتی بودند.

در رادیو هم چند‌ماه قبل از افتتاح، به چند سفارتخانه‌مان نامه دادیم که بروند در خیابان و از مغازه‌های مربوطه، صفحه‌های گرامافون بخرند و بفرستند تا بتوانیم پخش کنیم. اما برای روزنامه چه اتفاقی افتاد؟ ما برای مطبوعات کاغذی هیچ الگویی نداشتیم که بگوییم مشابه آن کار می‌کنیم. زبان روزنامه‌های کشورهای پیشرفته را نمی‌فهمیدیم، پس اگر الگو هم داشتیم از آن سر در نمی‌آوردیم. میرزا‌صالح، روزنامه‌نگارمان نوکر فرمانبردار شاه بود و در اصل فراماسیونر مزدور انگلیس بود. بدتر از همه، اگر هم همه اینها را داشتیم استبداد دیرینه ایران زمین کویری بود که هیچ گیاهی از جنس روزنامه تأمین‌کننده نیازهای خبری یوهان کارلوس نمی‌توانست در آن رشد کند. ما یک روزنامه‌نگاری «من‌درآوردی» را اختراع کردیم و کم‌و بیش همان را ادامه دادیم.
در نتیجه موجود کاغذی که در غرب به دنیا آمده، در سن ۴۱۳سالگی با بحران خبرهای دیجیتال روبه‌رو شده است. درحالی‌که ما در ۱۸۱سالگی با بحرانی مواجه شده‌ایم که ریشه در دیجیتال‌شدن ندارد بلکه ریشه در این دارد که رسانه‌ها به‌جای آنکه حکومت‌ها را آدم کنند، می‌خواسته‌اند ما را آدم کنند.

  • شاید این شیوه تربیتی و نگاه حکومتی که به مطبوعات در ایران بود باعث شد ما هیچ وقت نشریه ریشه‌دار، باسابقه و با تیراژ بالا را تجربه نکنیم، درست است؟

اگر خوشبینانه به آمار رسمی وزارت ارشاد نگاه کنیم مجموع تیراژ مطبوعات دولتی و مستقل در ایران حدود یک‌میلیون نسخه است. یعنی برای هر ۱۰۰۰جمعیت کشور ۱۳نسخه روزنامه وجود دارد. این عدد در گزارش سال ۲۰۱۷ در ژاپن ۵۵۱ نسخه است؛ یعنی ۴۲برابر ایران. حالا سؤال مهم این است که چرا روزنامه به ازای هر ۱۰۰۰نفر ژاپنی ۴۲ برابر ایران، اما تلویزیون به ازای هر ۱۰۰۰نفر آنها ۹برابر ماست؟

چه تفاوتی میان این ۲رسانه در ایران وجود دارد که این تفاوت عمیق مصرف رسانه‌ای را باعث شده است؟ آیا غیر از این است که با فناوری‌های مرتبط با تلویزیون امروزی می‌توان نیازهای خبری را تأمین کرد که در روزنامه‌های امروزی نمی‌توان. من محاسبه مشابهی را در سال ۱۹۹۵ یعنی ۲۳سال پیش انجام دادم که اکنون متوجه می‌شوم چگونه مصرف روزنامه در این ۲۳سال آسیب دیده است. ما در آن سال برای هر ۱۰۰۰نفر ۲۹نسخه روزنامه منتشر می‌کردیم.

همان موقع وضع نرمال این بود که ما به‌جای ۲۹نسخه روزنامه ۴۶ نسخه روزنامه برای هر ۱۰۰۰نفر داشته باشیم. پس بحران مطبوعات ما در سال ۱۹۹۵ نیز وجود داشته است.

نگاه کنید که هم‌اکنون ۹۰درصد نسخه‌های روزنامه‌هایی که به مردم عرضه می‌شود، منشأ حکومتی دارد؛ هم ساختارش، هم محتوایش و هم بنیه اقتصادی‌اش. به‌نظر من کمتر بتوان شرایط مشابه روزنامه‌نگاری ایران را در روزنامه‌نگاری جهانی یافت. البته دوره‌هایی بوده که مثلا در قرن ۱۸در انگلستان مطبوعات تحت سلطه حکومت بوده‌اند، اما این استمرار یک جایی متوقف شده و مانند ایران همواره در جریان نبوده است.

در طول تاریخ، مطبوعات ما یا کاملا در انحصار حکومت بوده یا ظاهر دمکراتیکی داشته‌اند. ما خوانندگان مطبوعات را در تمام این سال‌ها به مطالعه نوعی تولیدات خاص روزنامه‌های ایرانی عادت داده‌ایم. همانطور که «فیلمفارسی» تولید می‌کردیم، «روزنامنگاریفارسی» هم تولید کرده‌ایم.

تفاوت اینجاست که مردم می‌توانستند در زمان رضاشاه و محمدرضا شاه، فیلم خارجی ببینند و نیاز خود از نبود فیلم مناسب را تأمین کنند، اما چون خواندن روزنامه به زبان دیگر کار هر کسی نیست، جز همین محصولات «روزنامنگاریفارسی» چیز دیگری در دسترسشان نبود. در نتیجه مردم هیچگاه نتوانستند خود را از زیر سلطه این شیوه تولید رسانه‌ای به‌شدت آمیخته به پروپاگاندا آن هم برای تربیت مردم نجات دهند تا اینکه به وضعیت امروز رسیده‌‌ایم و رسانه اجتماعی به نام تلگرام آمد که متأسفانه جایگاه رسانه پیدا کرد و اینگونه بود که ۴۰میلیون کاربر را جذب خود کرد و از دل آن «خبر فیش‌های حقوقی نجومی» در آمد.

  • و این کاربران میلیونی تلگرام از آن رضایت هم دارند.

من پژوهشی درباره رضایت مورد نظر شما را ندیده‌ام، اما دیدم که چطور پس از فیلترینگ، مردم پرشماری از طریق فیلترشکن به آن بازگشتند. مثل آنکه روزنامه را دیگر به منزل شما نیاورند و شما با سوراخ کردن دیوار خانه همسایه، از روزنامه او استفاده کنید. حتما از خواندن مستمر آن رضایت داشتید که اینگونه با مشقت خودتان را به آن می‌رسانید. یادمان باشد، مصرف یک رسانه- با درجه‌ای از شدت- با داشتن رضایت از آن و مهم‌تر از همه، اعتبار قائل شدن برای آن متفاوت است.

اگر در یک کشور پیشرفته با یک فرد متوسط حرف بزنیم از نگاه او تمام روزنامه‌ها در یک سطح قرار ندارند. او «نیویورک تایمز» را یک منبع معتبر می‌داند اما «واشنگتن پست» برایش الزاما نشریه بااعتباری نیست. در فرانسه نیز چنین وضعی با «لوموند» وجود دارد. مردم جوامع غربی در طول تاریخ یاد گرفته‌اند که همه روزنامه‌ها اعتبار یکسانی ندارند. روزنامه را برای سرگرمی می‌خوانند اما وقتی می‌خواهند از واقعیت اصلی یک رویداد در ابهام مطلع شوند به سراغ نشریه معتبرکشورشان می‌روند.

اما ما در ایران چه کرده‌ایم؟ در تمام این سال‌ها رادیو و تلویزیون و مطبوعات حکومتی، وابسته به حکومت و زیر سلطه حکومت، همه به‌صورتی یکصدا یک حرف را زده‌اند. همه کلاه‌پهلوی تجددخواهانه رضا‌شاهی، یا انقلاب‌سفید شاه و مردم را ستایش کردند و از این قبیل. مردم ما هیچگاه عادت نکرده‌اند که متوجه باشند یک رسانه می‌تواند معتبر یا غیرمعتبر باشد. حالا از نظر مردم تلگرام هم همان است. چون عادت‌ کرده‌اند به مصرف تولیدات یکسان با یک درجه اعتبار؛ کانال تلگرام و امثال آن نیز در همین بی‌طیفی اعتبار قرار گرفته‌اند.

این روزها برای همه‌مان پیش آمده که در یک مهمانی فامیلی یا دوستانه، بزرگسال با سوادی به خبر یا واقعه‌ای استناد کرده‌ است که ماهیت آن بیشتر شکل شایعه را دارد، اما او که آن را از تلگرام دریافت کرده به‌عنوان یک واقعیت مطرح کرده است. علت این است که او در این ۱۸۱سال آموزش ندیده که برای رسانه‌های در دسترسش درجه‌ای از اعتبار قائل شود. چون رسانه‌های رسمی ما پنهانکاری می‌کنند- مثلا در زمان رئیس‌جمهور سابق، هیچ رسانه‌ای لو نمی‌دهد که یک دکل نفتی گم شده است- مردم اکنون پشت به روزنامه‌ها کرده‌اند و وقایع و مسائل کشورشان را در کانال‌هایی مانند تلگرام یا کانال‌های تلویزیون ماهواره‌ای دنبال می‌کنند، زیرا ما از تأمین نیازهای خبری مردم غفلت کرده‌ایم.

  • ما یعنی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران؟ صاحبان رسانه‌ها؟ مدیران دولتی یا…؟

اجازه دهید پاسخ شما را با نقل یک تجربه بیان کنم. حدود ۳۰سال پیش در کنفرانس بین‌المللی علمی‌نویسان (IFSE) در هامبورگ شرکت کرده بودم تا حاصل یکی از تحقیق‌هایم را در آن ارائه کنم. یکی از دستاوردهای آن تحقیق، بررسی توان دوام مجله‌های علمی تخصصی در ایران بود. از نخستین مجله که «فلاحت مظفری» نام داشت تا مجلاتی که در همان زمان تحقیق منتشر می‌شدند؛ مانند مجلات دانشگاهی، مجله دانستنی‌ها و از این قبیل. نتیجه تحلیل آمارها حاکی از میانگین بسیار کوچک دوره دوام این نشریات و به‌عبارتی وجود پدیده مرگ زودرس مطبوعات در ایران بود. وقتی نشریات علمی بی‌ضرر چنین سرنوشتی داشته‌اند، وضع نشریات مستقل با رویکرد نقد قدرت را می‌توان حدس زد.

آن روز رئیس جلسه جمع‌بندی سخنرانی من را تأیید کرد که همانگونه که در کشورهایی که فقر بهداشت و درمان دارند، کودکانشان مرگ زودرس دارند، در کشورهایی که فقر دمکراسی دارند، چنین مرگ زودرسی گریبان مطبوعاتشان را می‌گیرد. حالا شما بگویید در این مرگ زودرس‌ها آیا یک دور باطل از علت و معلول‌ها نخفته‌اند؟ آیا اینکه ما روزنامه‌نگار تحصیل‌کرده، باتجربه، بدون خودسانسوری و برخوردار از رشد مادی و معنوی ناشی از تولیدات خبری‌ نداریم، علت است یا معلول؟ اینکه حاضر نیست به‌اصطلاح کش‌اش بدهد و مو را از ماست بیرون بکشد، علت است یا معلول؟ اینکه روزنامه‌نگاری که در مصاحبه با مقامات، تبدیل به دستگیره میکروفون می‌شود، اطلاعاتش درباره محتوای مصاحبه عمیق و چالش‌دار نیست، علت است یا معلول؟ اینکه ضرب‌المثل«سری که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندند» یا « زبان سرخ سر سبز دهد بر باد» از ما خداحافظی نمی‌کند، علت است یا معلول؟

  • تا اینجای بحث مسئله را آسیب‌شناسی کردیم و به‌علت‌هایی پی‌بردیم که هر کدام در شکل‌دهی وضعیت کنونی بسیار مهم و تأثیرگذار بوده‌اند، اما راه‌حل چیست و آینده چه خواهد شد؟

قبل از اینکه درباره راه‌حل‌ها با شما صحبت کنم باید بگویم من مانند پزشکی هستم که بیمارش اصلا از پله‌های مطب او بالا نیامده است، بلکه براساس معاینه از راه دور می‌داند که درد او چیست. در ضمن پزشک کاری ندارد دارویی که برای او تجویز می‌کند در داروخانه‌ها وجود دارد یا ندارد؟ هیچ کاری ندارم که در قانون اساسی نوشته شده رادیو و تلویزیون باید دولتی باشد یا رسم است قوه قضاییه بر مطبوعات سلطه داشته باشد و یا حوزه‌های علمیه، تعیین‌کننده بایدها و نبایدها برای رسانه باشند.

معتقدم درمان در پایان دادن به انحصار دولتی رسانه‌ها در ایران و برقراری فرایندی برای رسیدگی به دعاوی مربوط به رسانه‌ها از طریق نمایندگان برگزیده مطبوعات و خبرگان ارتباط‌شناس انجام شود و دیگر کسی نتواند روزنامه‌ای را توقیف کند. معتقدم توصیه ۴۰ساله مرحوم دکتر معتمدنژاد یعنی حذف کسب امتیاز برای انتشار یک نشریه، هر چه زودتر اجرایی شود. لازم است هر چه سریع‌تر به انحصار رادیو و تلویزیون پایان داده شود. آنگاه رادیو و تلویزیون دولتی نیز می‌تواند شبکه‌ای باشد در کنار دیگر شبکه‌های مستقل که در تولیدات تصویری با یکدیگر رقابت می‌کنند. اما این وضع کنونی نباید ادامه پیدا کند. در غیراین صورت هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که ما بتوانیم در مقابل اتفاقاتی که در پیش است مصون بمانیم، چون به اندازه کافی دیر و غلط شروع کرده‌ایم و به اشتباه ادامه داده و حالا به چنین روزی افتاده‌ایم.

  • آیا اینکه گردش آزاد اطلاعات در ایران وجود ندارد هم یکی از عوامل آسیب‌زا در حرفه روزنامه‌نگاری به‌حساب می‌آید؟

گردش آزاد اطلاعات، واژه‌ای غربی ‌است که ما آن را بومی نکرده‌ایم و اصلا با تعریفی که در غرب از آن وجود دارد در ایران کاربرد ندارد. مسئله ما فراتر از آن است؛ یعنی اطلاعات آنگونه در دسترس همگان باشد که روزنامه نگاران بتوانند بفهمند اخیراً یک دکل نفتی گم شده است. در واقع این تعریف در نظامی قابل اجراست که وقتی خبری را کشف کردی از ترس توقیف روزنامه، مجبور به سانسور آن نشوی (نمونه ماندگارش کشف عامل قتل‌های زنجیره‌ای از سوی روزنامه سلام و توقیف همیشگی آن بود). مشکل اساسی‌ ما عدم نشر آزاد اطلاعات است.

البته این بحث‌ها می‌تواند ادامه‌دار باشد و صحبت‌های زیادی مانده است که فرصت آن نیست و در این مجال تنها به مسئله‌ شناسی پرداختیم.

  • معرفی

دکتر مهدی محسنیان‌راد : جامعه‌شناس، نظریه‌پرداز و استاد علوم ارتباطات. او از نخستین فارغ‌التحصیلان دانشگاه رادیو و تلویزیون و از نخستین شاگردهای مرحوم دکتر معتمدنژاد (پدر علم ارتباطات ایران) است که با تالیف بیش از ۱۷جلد کتاب در زمینه روزنامه‌نگاری و ارتباطات و نیز نظریه‌پردازی بین‌المللی در این حوزه از صاحب‌نظران علوم ارتباطات به‌حساب می‌آید.

منبع: همشهری آنلاین

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

 

کلمات کلیدی :
تعرفه آگهی روزنامه اطلاعات دفتر قبول آگهی روزنامه اطلاعات نرخ چاپ آگهی در روزنامه اطلاعات قیمت چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه اطلاعات جدول نرخ چاپ آگهی در روزنامه اطلاعات هزینه چاپ آگهی در روزنامه اطلاعات جدول نرخ چاپ تبلیغات در روزنامه اطلاعات دفتر پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه اطلاعات  جدول قیمت چاپ آگهی در روزنامه اطلاعات تومان قیمت چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه اطلاعات دانلود لیست قیمت آگهی روزنامه اطلاعات قیمت آگهی ترحیم در روزنامه اطلاعات قیمت آگهی تسلیت در روزنامه اطلاعات قیمت آگهی تبریک در روزنامه اطلاعات قیمت آگهی و چاپ آگهی چاپ انواع آگهی در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی اطلاعات چاپ آگهی تغییرات شرکت در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی مناقصه و مزایده در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی مجمع عمومی در روزنامه کثیرالانتشار چاپ آگهی مجمع در روزنامه اطلاعات هزینه چاپ آگهی در روزنامه رسمی کثیرالانتشار قیمت چاپ آگهی مفقودی در روزنامه اطلاعات قیمت چاپ آگهی گمشده در روزنامه اطلاعات تعرفه چاپ اعلام مفقودی در روزنامه رسمی تعرفه چاپ هر کادر آگهی در روزنامه رسمی نرخ چاپ آگهی در روزنامه رسمی اطلاعات تعرفه جدید چاپ آگهی در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی نیازمندی در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی ترحیم و تسلیت در روزنامه اطلاعات تلفن دفتر قبول آگهی تلفنی روزنامه اطلاعات تلفن دفتر چاپ آگهی در روزنامه رسمی تلفن چاپ آگهی تغییرات شرکت ها در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه با قیمت مناسب چاپ آگهی نیازمندی اطلاعات چاپ آگهی مفقودی کارت در روزنامه اطلاعات قیمت چاپ آگهی گمشده ها در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی تبریک و تشکر در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی شرکت ها و موسسات در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی مناقصه نفتی در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی شرکت های نفتی در روزنامه اطلاعات تعرفه آگهی مفقودی در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی چهار رنگ در روزنامه اطلاعات با قیمت مناسب چاپ آگهی تک رنگ با قیمت مناسب در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی انتشار کتاب و محصولات فرهنگی در روزنامه اطلاعات تعرفه چاپ آگهی در صفحه آخر روزنامه اطلاعات چاپ انواع آگهی و تبلیغات در روزنامه اطلاعات قیمت چاپ هر کادر آگهی در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی شرکت ها و بانک ها و موسسات در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی و تعرفه آگهی روزنامه اطلاعات چاپ آگهی تمام صفحه در روزنامه اطلاعات چاپ آگهی در صفحات داخلی روزنامه اطلاعات هزینه چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه اطلاعات تعرفه آگهی روزنامه همشهری نرخ چاپ آگهی در ضمائم روزنامه همشهری هزینه چاپ آتبلیغات در روزنامه همشهری نرخ چاپ آگهی در روزنامه همشهری نرخ چاپ آگهی در راهنمای همشهری قیمت چاپ تبلیغات در روزنامه همشهری جدول نرخ چاپ آگهی در راهنمای همشهری لیست قیمت چاپ آگهی در روزنامه همشهری تعرفه چاپ آگهی در نیازمندیهای صبح تهران قیمت چاپ آگهی در صفحه اول روزنامه همشهری دفتر پذیرش و چاپ آگهی روزنامه همشهری دفتر چاپ آگهی روزنامه همشهری دفتر پذیرش آگهی های روزنامه همشهری دفتر قبول آگهی های راهنمای همشهری دفتر قبول آگهی نیازمندیهای همشهری خدمات پذیرش و چاپ آگهی های راهنمای همشهری دفتر پذیرش و چاپ آگهی روزنامه همشهری قیمت چاپ آگهی در راهنمای همشهری تومان قیمت چاپ آگهی در ضمائم روزنامه همشهری تومان لیست قیمت چاپ آگهی در روزنامه همشهری تومان جدول قیمت چاپ آگهی در روزنامه همشهری تعرفه رسمی چاپ آگهی در روزنامه همشهری جدول قیمت چاپ آگهی در نیازمندیهای همشهری لیست قیمت چاپ آگهی در ضمیمه روزنامه همشهری تومان خدمات پدیرش و چاپ آگهی در نشریات روزنامه همشهری قیمت چاپ آگهی روزنامه همشهری دانلود تعرفه آگهی های رهنمای همشهری دانلود تعرفه آگهی های روزنامه همشهری دفتر قبول آگهی نیازمندیهای همشهری کل مناطق تهران دفتر قبول آگهی راهنمای همشهری دفتر پذیرش آگهی نیازمندیهای همشهری نرخ چاپ آگهی در روزنامه هزینه چاپ آگهی در روزنامه دفتر چاپ آگهی روزنامه همشهری دفتر چاپ آگهی راهنمای همشهری دفتر چاپ آگهی نیازمندیهای همشهری دفتر قبول آگهی و چاپ در نیازمندی های همشهری خدمات پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه ها دفتر چاپ آگهی روزنامه و مجلات همشهری نرخ رسمی چاپ آگهی در نیازمندی های همشهری قیمت چاپ هر کادر آگهی در راهنمای همشهری خدمات قبول آگهی راهنمای همشهری قیمت جدید چاپ آگهی در روزنامه همشهری تعرفه آگهی روزنامه دنیای اقتصاد قیمت آگهی روزنامه دنیای اقتصاد هزینه چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد خدمات پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد لیست قیمت آگهی های روزنامه دنیای اقتصاد نرخ تبلیغات در روزنامه اقتصادی دنیای اقتصاد روزنامه خبرهای اقتصادی و تجاری دنیای اقتصاد تعرفه روزنامه دنیای اقتصادی نرخنامه آگهی روزنامه دنیای اقتصاد دفتر قبول آگهی روزنامه دنیای اقتصاد فهرست قیمت آگهی روزنامه دنیای اقتصاد تعرفه چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد هزینه چاپ آگهی در روزنامه اقتصادی نرخ چاپ آگهی های روزنامه دنیای اقتصاد به ریال قیمت چاپ انواع آگهی روزنامه دنیای اقتصاد قیمت چاپ آگهی یک کادری روزنامه دنیای اقتصاد قیمت چاپ تمام صفحه روزنامه دنیای اقتصاد قیمت آگهی هر کادر در روزنامه دنیای اقتصاد دفتر پذیرش آگهی روزنامه دنیای اقتصاد خدمات چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد روزنامه دنیا اقتصاد نرخ تبلیغات در روزنامه دنیای اقتصاد لیست نرخ آگهی روزنامه دنیای اقتصاد تعرفه ویژه نامه نوروزی روزنامه دنیای اقتصاد قبول چاپ آگهی مناقصه و مزایده در روزنامه دنیای اقتصاد دفتر چاپ آگهی مزایده در روزنامه کثیرالانتشار دفتر قبول آگهی مناقصه و مزایده جهت چاپ در روزنامه کثیرالانتشار دنیای اقتصاد تعرفه رسمی چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد تعرفه جدید چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد تعرفه آگهی روزنامه ایران دفتر قبول آگهی روزنامه ایران پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه ایران تعرفه درج آگهی و تبلیغات در روزنامه ایران نرخ چاپ آگهی در روزنامه ایران جدول نرخ چاپ آگهی در روزنامه ایران هزینه چاپ تبلیغات در روزنامه ایران قیمت آگهی های روزنامه ایران لیست قیمت چاپ آگهی در روزنامه ایران نرخ چاپ تبلیغات در روزنامه ایران دفتر پذیرش آگهی روزنامه ایران لیست قیمت چاپ آگهی روزنامه ایران  دفتر قبول آگهی های روزنامه ایران دفتر پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه ایران خدمات پذیرش و چاپ آگهی روزنامه ایران هزینه چاپ آگهی در روزنامه ایران تومان لست تعرفه آگهی های روزنامه ایران  تعرفه چاپ تبلیغات در روزنامه ایران نرخ آگهی صفحه آخر روزنامه ایران نرخ چاپ آگهی در صفحه اول روزنامه ایران هزینه چاپ تبلیغات در صفحات ورزشی روزنامه ایران دفتر قبول آگهی تلفنی روزنامه ایران قیمت آگهی صفحات بین الملل روزنامه ایران نرخ آگهی هر کادر در روزنامه همشهری تعرفه آگهی تمام صفحه روزنامه ایران لیست قیمت آگهی صفحات روزنامه ایران دفتر پذیرش آگهی روزنامه ایران خدمات چاپ آگهی تلفنی روزنامه ایران لیست هزینه چاپ آگهی روزنامه ایران تعرفه آگهی روزنامه جام جم نرخنامه آگهی های روزنامه جام جم دفتر پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه جام جم جدول نرخ چاپ آگهی در روزنامه جام جم قیمت چاپ تبلیغات در روزنامه جام جم جدول نرخ چاپ آگهی در روزنامه جام جم هزینه چاپ آگهی در روزنامه جام جم قیمت چاپ تبلیغات و آگهی در روزنامه جام جم جدول قیمت چاپ آگهی در روزنامه جام جم لیست قیمت چاپ آگهی در روزنامه جام جم  قیمت چاپ آگهی در روزنامه جام جم تومان دانلود فهرست قیمت چاپ آگهی های روزنامه جام جم دفتر پذیرش و چاپ آگهی های روزنامه جام جم دفتر قبول آگهی روزنامه جام جم خدمات پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه جام جم پذیرش و چاپ آگهی تلفنی در روزنامه جام جم قبول آگهی تلفنی روزنامه جام جم قیمت چاپ آگهی تمام صفحه در روزنامه جام جم نرخ چاپ آگهی تک کادری در روزنامه جام جم قیمت چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه جام جم قیمت چاپ آگهی ترحیم و تسلیت در روزنامه جام جم قیمت چاپ آگهی در صفحه آخر روزنامه جام جم قبول آگهی تلفنی روزنامه جام جم قیمت چاپ آگهی روزنامه جام جم در سال جاری چاپ آگهی مزایده و مناقصه در روزنامه جام جم تلفن دفتر چاپ آگهی روزنامه جام جم جدول نرخ چاپ آگهی در روزناکمه جام جم جدول قیمت آگهی و تبلیغات روزنامه جام جم تعرفه چاپ آگهی در روزنامه رسمی قیمت چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار نرخ رسمی چاپ آگهی در روزنامه جام جم تعرفه آگهی روزنامه ابرار چاپ آگهی روزنامه ابرار نرخ چاپ آگهی روزنامه ابرار خدمات چاپ آگهی روزنامه ابرار دفتر پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه ابرار لیست نرخ چاپ آگهی روزنامه ابرار قیمت چاپ تبلیغات در روزنامه ابرار دفتر قبول آگهی روزنامه ابرار تعرفه چاپ آگهی در روزنامه ابرار هزینه چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه ابرار جدول قیمت آگهی های روزنامه ابرار لیست نرخ چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه ابرار خدمات پذیرش و چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه ابرار فهرست قیمت آگهی روزنامه ابرار قیمت آگهی تمام صفحه در روزنامه ابرار نرخ آگهی نیم صفحه در روزنامه ابرار تعرفه ابرار هزینه چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه ابرار قیمت چاپ هر کادر آگهی در روزنامه ابرار نرخ آگهی در صفحه اول روزنامه ابرار دفتر قبول آگهی روزنامه ابرار  تعرفه آگهی روزنامه رسالت  قیمت چاپ آگهی در روزنامه رسالت خدمات پذیرش و چاپ آگهی روزنامه رسالت دفتر قبول آگهی روزنامه رسالت لیست نرخ آگهی روزنامه رسالت تلفن دفتر قبول آگهی روزنامه رسالت دفتر پذیرش آگهی روزنامه رسالت فهرست قیمت آگهی روزنامه رسالت هزینه چاپ آگهی در روزنامه رسالت نرخ چاپ تبلیغات روزنامه رسالت خدمات پذیرش و چاپ آگهی روزنامه رسالت ذفتر چاپ آگهی و تبلیغات روزنامه رسالت نرخ تبلیغات در روزنامه رسالت قیمت چاپ تبلیغات روزنامه رسالت فهرست قیمت چاپ آگهی روزنامه رسالت قیمت هرکادر آگهی روزنامه رسالت نرخنامه رسمی چاپ آگهی در روزنامه رسالت دفتر قبول آگهی ۲۴ ساعته روزنامه رسالت دفتر پذیرش آگهی روزنامه رسالت به صورت تلفنی خدمات پذیرش آگهی روزنامه رسالت به طور تلفنی تعرفه رسمی روزنامه رسالت لیست نرخ آگهی روزنامه رسالت تعرفه چاپ آگهی در روزنامه کاروکارگر قیمت چاپ آگهی در روزنامه کار و کارگر نرخ چاپ آگهی در روزنامه کار و کارگر خدمات چاپ آگهی در روزنامه کاروکارگر پذیرش آگهی روزنامه کار و کارگر لیست نرخ چاپ آگهی در روزنامه کاروکارگر تلفن دفتر قبول آگهی روزنامه کار و کارگر تلفن دفتر پذیرش آگهی تلفنی روزنامه کار و کارگر جدول نرخ چاپ آگهی در روزنامه کار و کارگر دفتر قبول آگهی روزنامه کار و کارگر چاپ آگهی در صفحه آخر روزنامه کار و کارگر سفارش آگهی در روزنامه کار و کارگر ثبت آگهی در روزنامه کار و کارگر درج آگهی در روزنامه کار و کارگر تعرفه آگهی روزنامه کار و کارگر ثبت آگهی در روزنامه رسمی قیمت آگهی روزنامه کاروکارگر تعرفه چاپ آگهی در صفحات داخلی روزنامه کار و کارگر نرخ آگهی یک کادری روزنامه کاروکارگر دفتر قبول آگهی و سفارش آگهی روزنامه خدمات پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه کار و کارگر لیست قیمت چاپ آگهی در روزنامه کار و کارگر تعرفه آگهی روزنامه شرق تعرفه چاپ آگهی در روزنامه شرق قبول آگهی روزنامه شرق تعرفه روزنامه شرق هزینه چاپ آگهی در روزنامه شرق قیمت چاپ آگهی روزنامه شرق هزینه چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه شرق دفتر قبول آگهی روزنامه شرق دفتر پذیرش آگهی روزنامه شرق پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه شرق لیست نرخ چاپ آگهی در روزنامه شرق جدول قیمت چاپ آگهی در روزنامه شرق نرخ چاپ آگهی روزنامه شرق خدمات پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه شرق چاپ آگهی مزایده و مناقصه روزنامه شرق چاپ آگهی مناقصه و مزایده در روزنامه شرق قبول آگهی مزایده روزنامه شرق پذیرش آگهی روزنامه شرق چاپ آگهی با تخفیف در روزنامه شرق تعرفه چاپ آگهی و تبلیغات شرکت ها در روزنامه شرق قیمت آگهی روزنامه شرق دفتر قبول تلفنی آگهی روزنامه شرق دفتر چاپ آگهی و تبلیغات روزنامه شرقتعرفه چاپ آگهی روزنامه خراسان تعرفه آگهی روزنامه خراسان نرخ چاپ آگهی در روزنامه خراسان هزینه چاپ آگهی در روزنامه خراسان قیمت چاپ آگهی در روزنامه خراسان لیست نرخ چاپ آگهی در روزنامه خراسان دفتر قبول آگهی روزنامه خراسان قبول آگهی ثبت شرکت در روزنامه خراسان پذیرش و چاپ آگهی روزنامه خراسان درج آگهی در روزنامه خراسان تعرفه آگهی های مزایده و مناقصه روزنامه خراسان چاپ آگهی مناقصه و مزایده در روزنامه خراسان چاپ آگهی در صفحه آخر روزنامه خراسان تعرفه چاپ آگهی تمام صفحه در روزنامه خراسان قیمت چاپ هر کادر آگهی در روزنامه خراسان خدمات پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه خراسان  تعرفه آگهی روزنامه اعتماد قیمت چاپ آگهی در روزنامه اعتماد هزینه چاپ آگهی روزنامه اعتماد قیمت آگهی روزنامه اعتماد چاپ آگهی در روزنامه اعتماد تعرفه چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه اعتماد نرخ آگهی اعتماد دفتر قبول آگهی روزنامه اعتماد دفتر پذیرش آگهی روزنمه اعتماد تعرفه آگهی اعتماد قبول آگهی مناقصه در روزنامه اعتماد چاپ آگهی مناقصه و مزایده روزنامه اعتماد چاپ آگهی ترحیم و تسلیت در روزنامه اعتماد چاپ آگهی مزایده روزنامه اعتماد خدمات قبول آگهی روزنامه اعتماد دفتر پذیرش آگهی مزایده و مناقصه روزنامه اعتماد نرخ آگهی روزنامه اعتماد تعرفه آگهی تمام صفحه در روزنامه اعتماد هزینه چاپ آگهی در صفحه آخر روزنامه اعتماد چاپ آگهی شرکت های ماشین سازی در روزنامه اعتماد نرخ چاپ آگهی در صفحات میانی روزنامه اعتماد تعرفه هر کادر آگهی روزنامه اعتماد قیمت آگهی مزایده در روزنامه اعتماد قیمت آگهی مناقصه در روزنامه اعتماد دفتر قبول آگهی روزنامه اعتماد تعرفه روزنامه اعتماد نرخ جدید چاپ آگهی در روزنامه اعتماد چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه جدول قیمت آگهی روزنامه اعتماد پذیرش آگهی روزنامه اعتماد درج تلفنی آگهی روزنامه اعتماد قیمت رسمی چاپ آگهی روزنامه اعتماد نرخ تخفیفات چاپ آگهی در روزنامه چاپ آگهی تک کادری و تمام صفحه در روزنامه اعتمادتعرفه آگهی روزنامه ابتکار قیمت چاپ آگهی در روزنامه ابتکار دفتر قبول آگهی روزنامه ابتکار سفارش آگهی روزنامه ابتکار تعرفه رسمی چاپ آگهی در روزنامه ابتکار نرخ چاپ آگهی در روزنامه ابتکار هزینه چاپ هر کادر آگهی در روزنامه هزینه چاپ آگهی تمام صفحه در روزنامه ابتکار درج آگهی در روزنامه ابتکار چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه تعرفه روزنامه ابتکار جدول قیمت چاپ آگهی و تبلیغات روزنامه ابتکار نرخ رسمی چاپ آگهی در روزنامه ابتکار چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه ابتکار تعرفه چاپ هر کادر آگهی در روزنامه ابتکار لیست قیمت چاپ آگهی در روزنامه ابتکار قیمت آگهی تمام صفحه روزنامه ابتکارتعرفه آگهی روزنامه آفتاب یزد قیمت چاپ آگهی در روزنامه آفتاب یزد دفتر قبول آگهی روزنامه آفتاب یزد نرخ رسمی چاپ آگهی در روزنامه آفتاب یزد هزینه چاپ آگهی تمام صفحه در روزنامه آفتاب یزد قیمت چاپ هر کادر آگهی در روزنامه آفتاب یزد چاپ آگهی ترحیم و تسلیت در روزنامه آفتاب یزد جدول نرخ چاپ آگهی و تبلیغات روزنامه آفتاب یزد چاپ آگهی تبریک و تشکر در روزنامه نرخنامه رسمی چاپ آگهی روزنامه روزنامه آفتاب یزد چاپ آگهی مزایده در روزنامه آفتاب یزد چاپ آگهی مناقصه و مزایده در روزنامه آفتاب یزد چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه آفتاب یزد چاپ آگهی تاسیس شرکت ها و موسسات در روزنامه سفارش آگهی در روزنامه آفتاب یزد تلفن دفتر پذیرش آگهی روزنامه آفتاب یزد تلفن دفتر قبول آگهی روزنامه آفتاب یزد چاپ آگهی بانک ها و موسسات اعتباری در روزنامه آفتاب یزد سفارش آگهی مناقصه در روزنامه آفتاب یزدتعرفه آگهی روزنامه آرمان قیمت چاپ آگهی در روزنامه آرمان چاپ آگهی استخدامی در روزنامه آرمان چاپ آگهی مجمع عمومی در روزنامه آرمان نرخ آگهی روزنامه آرمان فهرست قیمت چاپ آگهی در روزنامه آرمان جدول قیمت چاپ آگهی در روزنامه آرمان چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه آرمان چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه آرمان نرخ آگهی روزنامه آرمان چاپ آگهی مناقصه در روزنامه آرمان چاپ آگهی مزایده در روزنامه آرمان عرفه آگهی روزنامه تعادل چاپ آگهی در روزنامه تعادل قیمت چاپ آگهی در روزنامه تعادل قیمت جدید چاپ آگهی در روزنامه تعادل دفتر قبول آگهی روزنامه تعادل جدول قیمت درج آگهی در روزنامه تعادل لیست قیمت چاپ آگهی در روزنامه تعادل خدمات چاپ آگهی در روزنامه تعادل قیمت آگهی تمام صفحه در روزنامه قیمت هر کادر آگهی در روزنامه نرخ آگهی روزنامه تعادل هزینه چاپ آگهی در روزنامه تعادل چاپ آگهی مزایده در روزنامه تعادل دادن آگهی به روزنامه تعادل تلفن دفتر پذیرش آگهی روزنامه تعادلتعرفه آگهی روزنامه همدلی چاپ آگهی در روزنامه همدلی قیمت آگهی های روزنامه همدلی نرخ آگهی روزنامه همدلی تلفن قبول آگهی روزنامه همدلی دفتر قبول آگهی روزنامه همدلیتعرفه چاپ آگهی روزنامه کیهان تعرفه چاپ آگهی در روزنامه کیهان قیمت چاپ آگهی در روزنامه کیهان قبول آگهی روزنامه کیهان پذیرش آگهی روزنامه کیهان نرخ آگهی روزنامه کیهان دفتر قبول آگهی روزنامه کیهان دفتر پذیرش آگهی روزنامه کیهان دفتر چاپ آگهی روزنامه کیهان دفتر قبول آگهی مزایده روزنامه کیهان دفتر پذیرش آگهی مزایده و مناقصه روزنامه کیهان پذیرش آگهی تلفنی روزنامه کیهان چاپ آگهی مناقصه و مزایده در روزنامه کیهان قبول آگهی ثبت شرکت ها در روزنامه کیهان چاپ آگهی تغییرات شرکت ها تعرفه آگهی ترحیم و تسلیت در روزنامه کیهان قیمت آگهی مفقودی در روزنامه کیهان چاپ آگهی اعلام مفقودی روزنامه کیهان چاپ آگهی خرید و فروش در روزنامه کیهان چاپ آگهی تمام صفحه در روزنامه کیهان قبول آگهی روزنامه کیهان به صورت تلفنی نرخ چاپ آگهی در صفحه آخر روزنامه کیهان هزینه چاپ آگهی گمشده در روزنامه کیهان دفتر قبول آگهی کیهان دفتر چاپ آگهی کیهان چاپ آگهی تمام صفحه در روزنامه کیهان چاپ آگهی شرکت ها در روزنامه کیهان چاپ آگهی در روزنامه رسمی تعرفه رسمی روزنامه کیهان نرخ هر کادر آگهی روزنامه کیهان هزینه چاپ آگهی در صفحات میانی روزنامه کیهان قیمت چاپ آگهی در صفحه اول روزنامه کیهان دفتر قبول آگهی تلفنی روزنامه کیهان چاپ آگهی در روزنامه رسمی کیهان لیست نرخ چاپ آگهی در روزنامه کیهان دفتر قبول آگهی مزایده روزنامه کیهان دفتر قبول آگهی مناقصه روزنامه کیهان تعرفه آگهی روزنامه رسمی کیهان دفتر چاپ آگهی و تبلیغات روزنامه کیهان قبول آگهی ثبت شرکت ها و موسسات نرخ چاپ آگهی دوره ای در روزنامه کیهان دفتر پذیرش آگهی تلفنی روزنامه کیهان قیمت چاپ آگهی در صفحات ویژه روزنامه کیهان چاپ آگهی شرکت ها و موسسات در روزنامه کیهان نرخ آگهی صفحه اول روزنامه کیهان چاپ آگهی ثبت در روزنامه رسمی کیهان چاپ آگهی روزنامه کیهان با تخفیف قیمت رسمی آگهی روزنامه کیهان قیمت آگهی نیم صفحه در روزنامه کیهان قیمت آگهی گمشده در روزنامه کیهان لیست قیمتهای چاپ آگهی در روزنامه کیهان قیمت آگهی و تخفیفات روزنامه کیهان دفتر چاپ آگهی تلفنی روزنامه کیهان دفتر درج آگهی روزنامه کیهان دفتر ثبت آگهی روزنامه کیهان قیمت درج آگهی در صفحه اول روزنامه کیهان نرخ چاپ آگهی در صفحات داخلی روزنامه کیهان جدول هزینه چاپ آگهی در روزنامه کیهان قیمت چاپ هر کادر آگهی در روزنامه کیهان چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه کیهان چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه کیهان چاپ آگهی تغییرات شرکت در روزنامه کیهان تعرفه جدید چاپ آگهی روزنامه کیهان نرخ چاپ آگهی در روزنامه رسمی قیمت چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار قیمت چاپ آگهی در صفحه آخر روزنامه کیهان دفتر قبول آگهی روزنامه رسمی دفتر چاپ آگهی روزنامه کثیرالانتشار چاپ آگهی مجمع عمومی در روزنامه کیهان دفتر چاپ آگهی مزایده و مناقصه در روزنامه کیهان تعرفه چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار قیمت چاپ آگهی یک کادری در روزنامه کیهان چاپ آگهی شرکت ها در روزنامه رسمی دفتر چاپ آگهی تلفنی روزنامه رسمی دفتر درج آگهی روزنامه کیهان چاپ آگهی دعوت مجموع شرکت ها در روزنامه کیهان دفتر پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار کیهان قبول آگهی تلفنی در روزنامه رسمی تلفن دفتر چاپ آگهی و تبلیغلا در روزنامه رسمی قیمت چاپ آگهی و تبلیغات تمام صفحه در روزنامه کیهان فهرست نرخ چاپ آگهی در صفحه داخلی روزنامه کیهان جدول نرخ تخفیفات چاپ آگهی در روزنامه کیهان چاپ آگهی مزایده املاک در روزنامه کیهان نرخ تخفیفات چاپ آگهی در روزنامه کیهان قیمت چاچ آگهی و تخفیفات در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار چاپ آگهی معرفی کتاب و محصولات فرهنگی در روزنامه کیهان چاپ آگهی بانک ها و موسسات در روزنامه کیهان چاپ آگهی در صفحات ورزشی روزنامه کیهان چاپ آگهی ترحیم و تسلیت در روزنامه کیهان چاپ آگهی تبریک در روزنامه کیهان چاپ آگهی سازمان ها و ادارات در روزنامه کیهان قیمت چاپ آگهی در صفحات ورزشی روزنامه کیهان چاپ آگهی دو رنگ در روزنامه کیهان قیمت چاپ آگهی چهار رنگ در روزنامه کیهان نرخ چاپ آگهی تک رنگ در روزنامه کیهان چاپ آگهی در کیهان دفتر خدمات چاپ آگهی و تبلیغات در روزنامه کیهان قیمت چاپ آگهی و تبلیغات در صفحات روزنامه کیهان تعرفه چاپ آگهی روزنامه کیهان تعرفه رسمی چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار جدول تعرفه رسمی چاپ آگهی در روزنامه کیهان خدمات پذیرش آگهی مزایده روزنامه کیهان قبول آگهی تلفنی روزنامه کیهان پذیرش تلفنی آگهی روزنامه کیهان چاپ آگهی استخدام در روزنامه کیهان چاپ آگهی شرکت ها و موسسات در روزنامه کیهان تعرفه آگهی روزنامه کیهان سفارش آگهی روزنامه کیهان چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه کثیرالانتشار چاپ آگهی در روزنامه سراسری چاپ آگهی روزنامه رسمی تلفن قبول آگهی روزنامه رسمی تلفن سفارش آگهی روزنامه سراسری دفتر پذیرش آگهی روزنامه رسمی نرخنامه آگهی روزنامه رسمی نرخنامه آگهی روزنامه سراسری قیمت آگهی روزنامه سراسری چاپ آگهی کتاب و محصولات فرهنگی در روزنامه کیهان تعرفه چاپ آگهی دورنگ در روزنامه کیهان قیمت چاپ آگهی چهاررنگ در روزنامه سراسری لیست نرخ آگهی مشکی رنگ در روزنامه کیهان هزینه آگهی روزنامه سراسری تعرفه آگهیهای کیهانتعرفه آگهی روزنامه جمهوری قیمت چاپ آگهی در روزنامه جمهوری اسلامی نرخ چاپ آگهی در روزنامه جمهوری اسلامی ایران دفتر قبول آگهی روزنامه جمهوری اسلامی تلفن دفتر پذیرش آگهی روزنامه جمهوری دفتر پذیرش آگهی تلفنی روزنامه جمهوری چاپ آگهی تمام صفحه در روزنامه جمهوری قیمت چاپ هر کادر آگهی در روزنامه جمهوری نرخ چاپ آگهی در صفحه اول روزنامه جمهوری هزینه چاپ آگهی تک کادری در روزنامه جمهوری چاپ آگهی مزایده در روزنامه جمهوری چاپ آگهی مناقصه در روزنامه جمهوری جدول قیمت آگهی روزنامه جمهوری اسلامی لیست نرخ چاپ آگهی در روزنامه جمهوری فهرست قیمت چاپ آگهی در روزنامه جمهوری اسلامی ایران سفارش آگهی روزنامه جمهوری دفتر قبول سفارش آگهی روزنامه دفتر پذیرش و چاپ آگهی در روزنامه جمهوری اسلامی دفتر پذیرش آگهی تلفنی روزنامه جمهوری اسلامی ایران چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه جمهوری قیمت آگهی یک کادری در روزنامه جمهوری چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه جمهوری دفتر قبول آگهی روزنامه جمهوری اسلامی ایران تلفن دفتر پذیرش آگهی روزنامه جمهوری اسلامی ایران تعرفه چاپ آگهی در صفحه آخر روزنامه جمهوری تعرفه روزنامه جمهوری در سال جاری چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه جمهوری چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه جمهوری چاپ آگهی ارزان در روزنامه سراسری چاپ آگهی در ارزان ترین روزنامه دفتر قبول سفارش آگهی روزنامه جمهوری اسلامی ایران نرخنامه جدید چاپ آگهی در روزنامه جمهوری تلفن سفارش آگهی روزنامه جمهوری تعرفه جمهوری روزنامه جمهوری چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار ارزان قیمت تعرفه آگهی روزنامه های ارزان قیمت چاپ آگهی مزایده رسمی در روزنامه رسمی تلفن دفتر قبول آگهی روزنامه جمهوری چاپ آگهی استخدام در روزنامه جمهوری لیست نرخ چاپ آگهی در روزنامه جمهوری قیمت چاپ هر کادر آگهی در روزنامه جمهوری اسلامی جدول نرخ آگهی در صفحه آخر روزنامه جمهوری قیمت چاپ آگهی در صفحات داخلی روزنامه جمهوری دفتر قبول آگهی روزنامه جمهوری اسلامی ایران تلفن دفتر پذیرش آگهی روزنامه جمهوری اسلامی ایران تعرفه چاپ آگهی در صفحه آخر روزنامه جمهوری تعرفه روزنامه جمهوری در سال جاری چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه جمهوری دفتر سفارش آگهی روزنامه جمهوری دفتر قبول آگهی روزنامه جمهوری اسلامی ایران تلفن دفتر سفارش آگهی به روزنامه تلفن دفتر پذیرش آگهی روزنامه جمهوری نرخنامه جدید چاپ آگهی در روزنامه جمهوری تلفن سفارش آگهی روزنامه جمهوری تعرفه جمهوری روزنامه جمهوری چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار ارزان قیمت تعرفه آگهی روزنامه های ارزان قیمت چاپ آگهی مزایده رسمی در روزنامه رسمی تلفن دفتر قبول آگهی روزنامه جمهوری چاپ آگهی استخدام در روزنامه جمهوری لیست نرخ چاپ آگهی در روزنامه جمهوری چاپ آگهی مجمع فوق العاده در روزنامه جمهوری پذیرش آگهی برای چاپ در روزنامه جمهوری قیمت آگهی نیازمندیهای روزنامه جمهوری تلفن سفارش آگهی روزنامه جمهوری نرخ رسمی چاپ آگهی روزنامه جمهوری چاپ آگهی پذیره نویسی سهام در روزنامه جمهوری چاپ آگهی ترحیم و تسلیت در روزنامه جمهوری چاپ آگهی تبریک و تشکر در روزنامه جمهوری لیست رسمی قیمت آگهی روزنامه جمهوری دانلود تعرفه آگهی روزنامه جمهوری نرخنامه آگهی های روزنامه جمهوری اسلامی
این مطلب را به اشتراک بگذار