نماينده مردم كرج در خانه ملت در دفتر سرپرستي روزنامه ايران مطرح كرد  البرز براي سفر رئيس‌جمهوري آماده مي‌شود

نماينده مردم كرج در مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر اينكه البرز براي سفر دكتر روحاني رئيس جمهوري به اين استان آماده مي‌شود، گفت: انتظار مي‌رود اين سفر مايه خير و بركت، به خصوص در زمینه اصلاح مبناي بودجه‌اي استان باشد.
محمدجواد كوليوند در نشست با سرپرست روزنامه ايران در البرز در دفتر اين روزنامه اظهار داشت: به همين منظور شاخصه‌هاي مختلفي از جمله قطار شهري، شبكه معابر، بهداشت و درمان، امنيت و گردشگري، منابع طبيعي و ساير زيرساخت‌ها را دسته‌بندي كرده و قبل از سفر آنها را نهايي مي‌كنيم.
وي به زمان دقيق اين سفر اشاره نكرد، اما گفت: سيماي آماري البرز مبناي سفر رئيس جمهوري به استان خواهد بود و ما هم در زمينه اصلاح پايه‌هاي بودجه‌اي استان به دولت كمك مي‌كنيم و در كميسيون تلفيق نيز پيشنهادي مي‌دهيم تا مورد موافقت و قبول دولت قرار گيرد.
اين عضو كميسيون تلفيق بودجه سال 94 مجلس شوراي اسلامي تأكيد كرد: واقعيت اين است در اين يك سال و نيمي كه از عمر دولت يازدهم مي‌گذرد، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با دولت چه در زمینه بودجه و لوايح و چه در زمینه وزرا نهايت همكاري را داشته و از دولت حمايت كرده‌اند.
پايه بودجه‌اي البرز درست بنا نشده است
نماينده مردم كرج در مجلس شوراي اسلامي گفت: پايه‌هاي بودجه‌اي البرز به درستي بسته نشده است و از آنجا كه رقم‌هاي پيشنهادي براي بودجه استان مورد پذيرش دولت قرار نگرفت، كار تا حدود زيادي با پيچيدگي و دشواري مواجه شد.
كوليوند با اشاره به اينكه اگر پايه بودجه‌اي استان درست بسته نشود‌ سال‌هاي بعد مبناي قضاوت قرار مي‌گيرد، افزود: مبناي بودجه‌اي سال 94 استان بودجه سال 93 است، بنابراين ما نمايندگان مردم توانستيم با هماهنگي و دعوت از نوبخت، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهوري به شوراي برنامه‌ريزي البرز، ضمن ارائه فرمول و دليل ثابت كنيم كه پايه‌هاي بودجه استان بايد
اصلاح شود.
به گفته وي، آنها قبول كردند پايه‌هاي بودجه‌اي استان درست بسته نشده است، بنابراین مشخص شد كه در برخي بخش‌هاي استان افزايش يا كاهش‌هايي خواهيم داشت و آقاي نوبخت قول دادند قبل از آغاز طرح تلفيق بودجه به كرج مركز البرز سفر كنند و ما نيز تيم برنامه‌ريزي و اقتصادي استان را آماده كرده‌ايم و اميدواريم در كنار دولت بتوانيم به اشتغال و رونق اقتصادي كمك كنيم.
البرز بدون اعتبار استان شد
كوليوند كه پيش از نمايندگي مردم در مجلس، فرماندار كرج بوده است، با تأكيد بر اينكه البرز بدون اعتبار به استان ارتقا يافت و فقط اداره‌های ما به اداره كل تبديل شدند، افزود: البرز در سال 89 در حالي به استان تبديل شد كه پايه‌هاي بودجه‌اي پيش‌بيني شده بر مبناي نظام برنامه‌ريزي توسط فرمانداري كرج رعايت نشد و بالطبع اين برآورد كه هر سال درصدي به بودجه استان اضافه شود نيز ناديده گرفته شد و در كل فقط 7 ميليارد تومان تخصيص يافت كه رقم چنداني
نبود.
وي ادامه داد: كل بودجه سالانه البرز از محل بودجه جاري و تملك دارايي‌ها چيزي حدود 240 ميليارد تومان است كه اگر بتوانيم پايه بودجه را اصلاح كنيم اين رقم بايد به 2 برابر افزايش يابد كه اين امر به سادگي ميسر نيست و اگر حتي 50درصد نيز به اين بودجه اضافه شود مي‌توان اميدوار بود كه در سال 95 از شرايط بهتري
برخوردار باشيم.
البرز با كمتر از نيم درصد وسعت كشور، 4 درصد جمعيت را در خود جاي داده است
نماينده مردم كرج در مجلس شوراي اسلامي گفت: وسعت جغرافيايي البرز سه دهم درصد از كشور است در حالي كه 4 درصد از كل جمعيت كشور در اين استان زندگي مي‌كنند و علاوه براين جمعيت در وسعت استان به صورت متعادل توزيع نشده و با تراكم و كلوني جمعيت متمركز به خصوص در كرج مركز استان مواجه هستيم.
كوليوند با اشاره به اينكه اين جمعيت متمركز خدماتي نظير بهداشت و درمان، امكانات ورزشي، فضاي سبز و شبكه معابر و. . . مي‌خواهد، افزود: طبق آمار رسمي متوسط نرخ رشد جمعيت در كشور 2/1 درصد در سال است و اين نرخ به دلیل مهاجرت در استان 6/3 درصد است و اين رشد بيش از 2 درصدي مانع اجراي مطلوب طرح جامع شهر، جلوگيري از توسعه بي‌قواره شهر و احيا و مديريت بافت‌هاي فرسوده شده است، علاوه براين چون هزينه زندگي در تهران بالاست، جمعيت مهاجر خود به خود به سمت شرق و بيشتر به طرف غرب تهران سوق پيدا كرده است.
افزايش شمار نمايندگان البرز در حال حاضر ميسر نيست
نايب رئيس اول كميسيون شوراها و امور داخلي كشور در مجلس شوراي اسلامي گفت: براساس اصل 64 قانون در هر 10 سال با در نظر گرفتن شاخص‌هايي چون عوامل انساني، سياسي، جغرافيايي و نظاير آن مي‌توان حداكثر 20 نفر به‌شمار نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد.
كوليوند افزود: بعد از طرح نمايندگان و لايحه دولت كه مجلس به يك فوريت آن رأي نداد،
يك سال و نيم پيگيري كرديم كه دولت لايحه بياورد و از آنجا كه متوجه شديم دولت هم اهتمامي براي اضافه كردن نماينده به مجلس ندارد، بنابراين به نظر نمي‌رسد موضوع اضافه كردن به نمايندگان استان در شرايط فعلي ميسر نيست.
طرح استاني شدن انتخابات
نماينده مردم كرج در مجلس شوراي اسلامي گفت: بر استاني شدن انتخابات بايد كار شود، با توجه به شاخص‌هاي استاني شدن انتخابات كه رهبر معظم انقلاب 3 سال پيش 10 فرمان به مجمع تشخيص مصلحت دادند، يكي از اين فرمان‌ها مشخص شدن بحث جامع انتخابات كشور است و اگر اين شاخص‌هاي جامع بيرون بيايد، چراغ راه ما خواهد بود.
كوليوند با يادآوري اينكه جلساتي با كميسيون‌هاي زيرمجموعه مجمع تشخيص مصلحت مي‌گذاريم، در صحن علني هم بحث شده و ممكن است به‌زودي تصويب شود، ادامه داد: به تازگي دستورالعملي آمده كه طرح‌هايي كه مجلس مي‌دهد با مجمع و شوراي نگهبان هماهنگ كند كه با سياست‌هاي نظام مغاير نباشد و براي دولت بار مالي ايجاد نكند، مگر اينكه دولت بپذيرد.
وي گفت: به هرحال طرح انتخابات استاني در دستور كار مجلس است و نمايندگان بيشتر درگير جزييات اجرايي اين طرح هستند، از طرفي نمايندگان آنقدر درگير مسائل جزيي شهرها هستند كه در واقع به يك نيروي اجرايي تبديل شده‌اند، در حالي كه نمايندگان مجلس 2 وظيفه شامل قانون‌گذاري و نظارت بر اجراي قانون را برعهده دارند.
راه‌هاي كاهش ترافيك كرج
كوليوند تصریح كرد: در جلساتي با حضور نمايندگان دولت، نمايندگان استان، استاندار و مديران كل به اين جمع‌بندي رسيديم كه يكي از منطقي‌ترين راه‌ها براي كاهش ترافيك كلانشهر كرج اين است كه فاز اول اتوبان تهران شمال تا سال 94 به بهره‌برداري برسد.
وي اظهار داشت: در صورت تكميل فاز اول اتوبان تهران- شمال كساني كه از تهران قصد حركت به سمت چالوس را دارند ديگر نيازي نيست وارد كرج شوند و از طريق اتوبان به شهرستانك رفته و از آنجا وارد جاده چالوس مي‌شوند.
این مسئول از آماده شدن 70 درصد از فاز قطعه اول اتوبان تهران شمال خبر داد و گفت: 30درصد باقي مانده اين اتوبان تا سال 94 به بهره‌برداري مي‌رسد و مي‌تواند تأثير بسيار زيادي بر كاهش ترافيك كرج داشته باشد.
نماينده مردم كرج در مجلس شوراي اسلامي راه ديگر كاهش ترافيك در اين كلانشهر را بهره‌برداري از اتوبان همت تا پايان سال دانست و افزود: اتوبان شهيد همت در حال حاضر به محدوده كلاك رسيده و بسياري از مشكلاتي كه در سر راه ادامه اين اتوبان بود، رفع شده است.
كوليوند با اشاره به اينكه اتوبان همت به 150 تا 200 ميليارد تومان اعتبار براي تكميل نياز دارد، گفت: يكي از موانع و مشكلات اصلي اين طرح كمبود اعتبار است و دولت در حال حاضر نمي‌تواند اين هزينه را تأمين كند و تنها 10 ميليارد تومان در سال 94 براي اين طرح اختصاص داده است.
ادامه گفت‌وگوي مبسوط با نماينده مردم كرج از جمله در مورد انتخاب شهردار، تعطيلي پنجشنبه‌ها، اقتصاد مقاومتي و.. . را در شماره آينده مي‌خوانيم.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر