نماینده مردم کرج در خانه ملت در دفتر سرپرستی روزنامه ایران مطرح کرد البرز برای سفر رئیس‌جمهوری آماده می‌شود

نماینده مردم کرج در خانه ملت در دفتر سرپرستی روزنامه ایران مطرح کرد  البرز برای سفر رئیس‌جمهوری آماده می‌شود

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه البرز برای سفر دکتر روحانی رئیس جمهوری به این استان آماده می‌شود، گفت: انتظار می‌رود این سفر مایه خیر و برکت، به خصوص در زمینه اصلاح مبنای بودجه‌ای استان باشد.
محمدجواد کولیوند در نشست با سرپرست روزنامه ایران در البرز در دفتر این روزنامه اظهار داشت: به همین منظور شاخصه‌های مختلفی از جمله قطار شهری، شبکه معابر، بهداشت و درمان، امنیت و گردشگری، منابع طبیعی و سایر زیرساخت‌ها را دسته‌بندی کرده و قبل از سفر آنها را نهایی می‌کنیم.
وی به زمان دقیق این سفر اشاره نکرد، اما گفت: سیمای آماری البرز مبنای سفر رئیس جمهوری به استان خواهد بود و ما هم در زمینه اصلاح پایه‌های بودجه‌ای استان به دولت کمک می‌کنیم و در کمیسیون تلفیق نیز پیشنهادی می‌دهیم تا مورد موافقت و قبول دولت قرار گیرد.
این عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۴ مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: واقعیت این است در این یک سال و نیمی که از عمر دولت یازدهم می‌گذرد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دولت چه در زمینه بودجه و لوایح و چه در زمینه وزرا نهایت همکاری را داشته و از دولت حمایت کرده‌اند.
پایه بودجه‌ای البرز درست بنا نشده است
نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: پایه‌های بودجه‌ای البرز به درستی بسته نشده است و از آنجا که رقم‌های پیشنهادی برای بودجه استان مورد پذیرش دولت قرار نگرفت، کار تا حدود زیادی با پیچیدگی و دشواری مواجه شد.
کولیوند با اشاره به اینکه اگر پایه بودجه‌ای استان درست بسته نشود‌ سال‌های بعد مبنای قضاوت قرار می‌گیرد، افزود: مبنای بودجه‌ای سال ۹۴ استان بودجه سال ۹۳ است، بنابراین ما نمایندگان مردم توانستیم با هماهنگی و دعوت از نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری به شورای برنامه‌ریزی البرز، ضمن ارائه فرمول و دلیل ثابت کنیم که پایه‌های بودجه استان باید
اصلاح شود.
به گفته وی، آنها قبول کردند پایه‌های بودجه‌ای استان درست بسته نشده است، بنابراین مشخص شد که در برخی بخش‌های استان افزایش یا کاهش‌هایی خواهیم داشت و آقای نوبخت قول دادند قبل از آغاز طرح تلفیق بودجه به کرج مرکز البرز سفر کنند و ما نیز تیم برنامه‌ریزی و اقتصادی استان را آماده کرده‌ایم و امیدواریم در کنار دولت بتوانیم به اشتغال و رونق اقتصادی کمک کنیم.
البرز بدون اعتبار استان شد
کولیوند که پیش از نمایندگی مردم در مجلس، فرماندار کرج بوده است، با تأکید بر اینکه البرز بدون اعتبار به استان ارتقا یافت و فقط اداره‌های ما به اداره کل تبدیل شدند، افزود: البرز در سال ۸۹ در حالی به استان تبدیل شد که پایه‌های بودجه‌ای پیش‌بینی شده بر مبنای نظام برنامه‌ریزی توسط فرمانداری کرج رعایت نشد و بالطبع این برآورد که هر سال درصدی به بودجه استان اضافه شود نیز نادیده گرفته شد و در کل فقط ۷ میلیارد تومان تخصیص یافت که رقم چندانی
نبود.
وی ادامه داد: کل بودجه سالانه البرز از محل بودجه جاری و تملک دارایی‌ها چیزی حدود ۲۴۰ میلیارد تومان است که اگر بتوانیم پایه بودجه را اصلاح کنیم این رقم باید به ۲ برابر افزایش یابد که این امر به سادگی میسر نیست و اگر حتی ۵۰درصد نیز به این بودجه اضافه شود می‌توان امیدوار بود که در سال ۹۵ از شرایط بهتری
برخوردار باشیم.
البرز با کمتر از نیم درصد وسعت کشور، ۴ درصد جمعیت را در خود جای داده است
نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: وسعت جغرافیایی البرز سه دهم درصد از کشور است در حالی که ۴ درصد از کل جمعیت کشور در این استان زندگی می‌کنند و علاوه براین جمعیت در وسعت استان به صورت متعادل توزیع نشده و با تراکم و کلونی جمعیت متمرکز به خصوص در کرج مرکز استان مواجه هستیم.
کولیوند با اشاره به اینکه این جمعیت متمرکز خدماتی نظیر بهداشت و درمان، امکانات ورزشی، فضای سبز و شبکه معابر و. . . می‌خواهد، افزود: طبق آمار رسمی متوسط نرخ رشد جمعیت در کشور ۲/۱ درصد در سال است و این نرخ به دلیل مهاجرت در استان ۶/۳ درصد است و این رشد بیش از ۲ درصدی مانع اجرای مطلوب طرح جامع شهر، جلوگیری از توسعه بی‌قواره شهر و احیا و مدیریت بافت‌های فرسوده شده است، علاوه براین چون هزینه زندگی در تهران بالاست، جمعیت مهاجر خود به خود به سمت شرق و بیشتر به طرف غرب تهران سوق پیدا کرده است.
افزایش شمار نمایندگان البرز در حال حاضر میسر نیست
نایب رئیس اول کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: براساس اصل ۶۴ قانون در هر ۱۰ سال با در نظر گرفتن شاخص‌هایی چون عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آن می‌توان حداکثر ۲۰ نفر به‌شمار نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد.
کولیوند افزود: بعد از طرح نمایندگان و لایحه دولت که مجلس به یک فوریت آن رأی نداد،
یک سال و نیم پیگیری کردیم که دولت لایحه بیاورد و از آنجا که متوجه شدیم دولت هم اهتمامی برای اضافه کردن نماینده به مجلس ندارد، بنابراین به نظر نمی‌رسد موضوع اضافه کردن به نمایندگان استان در شرایط فعلی میسر نیست.
طرح استانی شدن انتخابات
نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: بر استانی شدن انتخابات باید کار شود، با توجه به شاخص‌های استانی شدن انتخابات که رهبر معظم انقلاب ۳ سال پیش ۱۰ فرمان به مجمع تشخیص مصلحت دادند، یکی از این فرمان‌ها مشخص شدن بحث جامع انتخابات کشور است و اگر این شاخص‌های جامع بیرون بیاید، چراغ راه ما خواهد بود.
کولیوند با یادآوری اینکه جلساتی با کمیسیون‌های زیرمجموعه مجمع تشخیص مصلحت می‌گذاریم، در صحن علنی هم بحث شده و ممکن است به‌زودی تصویب شود، ادامه داد: به تازگی دستورالعملی آمده که طرح‌هایی که مجلس می‌دهد با مجمع و شورای نگهبان هماهنگ کند که با سیاست‌های نظام مغایر نباشد و برای دولت بار مالی ایجاد نکند، مگر اینکه دولت بپذیرد.
وی گفت: به هرحال طرح انتخابات استانی در دستور کار مجلس است و نمایندگان بیشتر درگیر جزییات اجرایی این طرح هستند، از طرفی نمایندگان آنقدر درگیر مسائل جزیی شهرها هستند که در واقع به یک نیروی اجرایی تبدیل شده‌اند، در حالی که نمایندگان مجلس ۲ وظیفه شامل قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون را برعهده دارند.
راه‌های کاهش ترافیک کرج
کولیوند تصریح کرد: در جلساتی با حضور نمایندگان دولت، نمایندگان استان، استاندار و مدیران کل به این جمع‌بندی رسیدیم که یکی از منطقی‌ترین راه‌ها برای کاهش ترافیک کلانشهر کرج این است که فاز اول اتوبان تهران شمال تا سال ۹۴ به بهره‌برداری برسد.
وی اظهار داشت: در صورت تکمیل فاز اول اتوبان تهران- شمال کسانی که از تهران قصد حرکت به سمت چالوس را دارند دیگر نیازی نیست وارد کرج شوند و از طریق اتوبان به شهرستانک رفته و از آنجا وارد جاده چالوس می‌شوند.
این مسئول از آماده شدن ۷۰ درصد از فاز قطعه اول اتوبان تهران شمال خبر داد و گفت: ۳۰درصد باقی مانده این اتوبان تا سال ۹۴ به بهره‌برداری می‌رسد و می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر کاهش ترافیک کرج داشته باشد.
نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی راه دیگر کاهش ترافیک در این کلانشهر را بهره‌برداری از اتوبان همت تا پایان سال دانست و افزود: اتوبان شهید همت در حال حاضر به محدوده کلاک رسیده و بسیاری از مشکلاتی که در سر راه ادامه این اتوبان بود، رفع شده است.
کولیوند با اشاره به اینکه اتوبان همت به ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل نیاز دارد، گفت: یکی از موانع و مشکلات اصلی این طرح کمبود اعتبار است و دولت در حال حاضر نمی‌تواند این هزینه را تأمین کند و تنها ۱۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ برای این طرح اختصاص داده است.
ادامه گفت‌وگوی مبسوط با نماینده مردم کرج از جمله در مورد انتخاب شهردار، تعطیلی پنجشنبه‌ها، اقتصاد مقاومتی و.. . را در شماره آینده می‌خوانیم.

این مطلب را به اشتراک بگذار