Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/com12313/public_html/wp-content/plugins/mobile-menu/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
نقش کارآفرینی زنان در کاهش معضلات اجتماعی - شبکه پذیرش آگهی | شبکه پذیرش آگهی

نقش کارآفرینی زنان در کاهش معضلات اجتماعی

نقش کارآفرینی زنان در کاهش معضلات اجتماعی

در دنیای امروز ما، برکسی پوشیده نیست که هدف از توسعهٔ پایدار قطعأ دست‌یابی به بهتر شدن زندگی اجتماعی و در نهایت رفاه فردی در جامعه است. لذا یکی از موارد اصلی که باید مورد توجه قرار بگیرد ایجاد شغل پایدار به وسیله کارآفرینی است.

نقش کارآفرینی زنان در کاهش معضلات اجتماعی

اگر شرایط اقتصادی و اجتماعی به کمک اشتغال‌زایی بیاید و راه را برای کارآفرینی در جامعه هموار سازد آن‌وقت می‌توان به سمت توسعه حرکت کرد. کارآفرینی درواقع راهی برای گذر از بیکاری و یک فرایند برای ایجاد ارزش جدید مادی و معنوی در جامعه با استفاده از محور تلاش فردی یا جمعی است که البته در این امر باید همه استعدادهای جامعه را به یک‌چشم نگاه کرد و شرایط ایجاد شغل برای همه یکسان باشد. این مسئله به این معناست که کارآفرینی زن و مرد نمی‌شناسد و باید این شرایط برای هر دو جنس به‌صورت تساوی آماده باشد تا بتوانند تمام توان و دانش و تجربیات خود را در راستای اشتغال‌زایی با استفاده از متخصصین داخلی به کاربندند.

بر اساس آمارهای رسمی وضعیت کارآفرینی زنان در کشور رو به رشد بوده و در حال حاضر به‌طور میانگین دو برابر مردان است. از دیگر سو و با توجه به جمعیت زنان و طبق آخرین اعلام ها نرخ بیکاری میان این قشر مخصوصاً دختران جوان از مرز ۲۱ درصد نیز گذشته و در حدود ۱۵ استان همانند ایلام، تهران، یزد، اصفهان، کردستان و … این میزان به ۴۷ درصد هم می‌رسد.

برخی معتقدند که کارآفرینی زنان ؛ آسیب‌های فراوانی ازجمله کم‌رنگ شدن نقش همسری و یا مادری را به همراه داشته است؛ حال آن‌که اگر با نگاهی کلی و همه‌جانبه به این مسئله نگاه کنیم درمی‌یابیم که این جریان بیش از آن که آسیبی داشته باشد، سود دارد و اگر زنان کارآفرین با برنامه‌ریزی دقیق‌تری در این مسیر قدم بگذارند از مشکلات احتمالی نیز جلوگیری می‌کنند.

عرصهٔ کارآفرینی زنان در جامعهٔ امروز با توجه به گسترش فعالیت‌های اقتصادی این قشر و روی آوردن آن‌ها به تحصیلات دانشگاهی در تمامی رشته‌ها بسیار گسترده‌تر از قبل شده است.

با توجه به این که بسیاری از زنان و دختران باوجود مشکلات مالی به اشتغال نیاز مُبرم دارند؛ اگر وضعیت به این شکل ادامه یابد شاید شاهد معضلات اجتماعی گسترده‌ای در آینده باشیم که شایسته نظام مقدس اسلامی نخواهد بود و این مشکلات می‌توان روح جامعه را به سمت بیماری بکشاند؛ اما برای رسیدن به اشتغال و کاهش نرخ بیکاری مخصوصاً برای زنان چه راهکارهایی پیش روی ماست، موضوع بحث امروز ما خواهد بود که در ادامه می‌خوانید.

برای اشتغال بانوان چه باید کرد؟

ایجاد شغل در اقتصاد، طبیعت مکانیزم‌های متعددی دارد که هدفِ آن در ابتدا باید تأمین رفاه اجتماعی باشد تا رسیدن به یک سود منطقی و مناسب. این امر بدان معنی است که اگر شغل را برای جلوگیری از معضلات اجتماعی ایجاد کنیم درنهایت به‌سلامت روحی و جسمی جامعه کمک خواهیم کرد. بحث اشتغال زنان نیز از امور مهمی است که همواره در دولت‌ها از دغدغه‌های اصلی به‌حساب می‌آمده و لذا برای این امر از ایجاد شرایط مناسب برای اشتغالِ آسان و کم‌هزینه استفاده می‌شود.

به‌منظور کاهش نرخ بیکاری زنان می‌توان در ابتدا از ظرفیت و توان بالقوه آن‌ها بهره جست؛ بدان منظور که اگر تسهیلاتی برای آن‌ها با سود کم و بازپرداخت بلندمدت در نظر گرفته شود، با توجه به ایجاد مشاغل گسترده‌ای که به توانایی‌های قشر زنان برمی‌گردد می‌توان شغل‌های زیادی را ایجاد کرد و تعداد بالایی از زنان را در آن بکار گرفت.

حائز اهمیت آن‌که زنان علاقه ویژه‌ای به وسایل تزئینی، صنایع‌دستی و فراگیری هنرهای ساخت آن دارند که به علت گستردگی این گروه شغلی و کم‌هزینه بودن ایجاد آن باید به زنان کارآفرینی که ایده‌های مناسب در این راستا دارند کمک نمود تا استعداد بالقوه آن‌ها بالفعل شود. البته از نقش آموزش در اینجا نباید به‌راحتی گذر کرد و این امر می‌تواند به آن صورت باشد که زنان و دخترانی که ایده‌های برتری دارند بتوانند به‌راحتی این ایده‌ها را مطرح و جهت اجرای آن ایده، آموزش‌های لازم را توسط نهادهای ذی‌ربط دریافت نمایند. همچنین اگر افراد شاخصی که در حوزهٔ کارآفرینی زنان فعالیت دارند موردتقدیر قرار گیرند حس انگیزه و اعتماد در آن‌ها افزایش‌یافته و بی‌تردید موفقیت‌های بیشتری کسب خواهد کرد.

سود و زیان‌های کارآفرینی زنان

اگرچه تجربه ثابت کرده است که کارآفرینی زنان در ابتدا ممکن است سوددهی بالایی نداشته باشد اما به علت آن که این قشر از جامعه با نگاه عمیق و بلندی که نسبت به مسائل دارند و همچنین پشت‌کار مطلوب، آینده خوبی در انتظار مشاغل آن‌ها خواهد بود چراکه ارتباطات گسترده‌تری نسبت به مردان دارند و بهتر می‌توانند خدمات یا کالای تولیدی خود را به جامعه عرضه نمایند که این امر درنهایت به یک شبکه بازاریابی از نوع اجتماعی تبدیل می‌شود و سوددهی بلندمدت و حائز اهمیتی را دربر دارد.

باید توجه داشت که در هر مسئله‌ای، مطلق وجود ندارد و به‌طور قطعی نمی‌توان گفت که کارآفرینی زنان مطلقاً نتیجهٔ بهتری نسبت به مردان دارد. شاید یکی از بزرگ‌ترین زیان‌های این نوع کارآفرینی؛ ایجاد مشغلهٔ فکری زیاد برای زنان باشد به‌طوری‌که حتی در مواقعی نقش‌های اجتماعی آن‌ها از قبیل همسری و مادری تحت‌الشعاع کاری وی قرار بگیرد و او را از این نقش‌ها دور کند.

حس اعتمادپذیری در زنان در برخی مواقع از مردان بیشتر است به همین جهت برخی با سوءاستفاده از این حس می‌توانند از آن‌ها کلاه‌برداری نمایند و فعالیت اقتصادی‌شان را با مشکل روبرو سازند.

باید توجه داشت که در هر مسئله‌ای، مطلق وجود ندارد و به‌طور قطعی نمی‌توان گفت که کارآفرینی زنان مطلقاً نتیجهٔ بهتری نسبت به مردان دارد.

 البته اگر مسائلی از این قبیل رفع شود، درنهایت امر می‌توان گفت پدیده کارآفرینی زنان هم می‌تواند به نفع کل جامعه باشد و هم مزیتی برای خودشان که باید برای تسهیل در امور کارآفرینان چاره‌ای فراتر ازآنچه هست اندیشید.

با چند بانوی برتر کارآفرین آشنا شوید

عرصهٔ کارآفرینی زنان در جامعهٔ امروزه با توجه به گسترش فعالیت‌های اقتصادی این قشر و روی آوردن آن‌ها به تحصیلات دانشگاهی در تمامی رشته‌ها بسیار گسترده‌تر از قبل شده است. لذا در همین راستا اواخر سال ۱۳۹۵ بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری برخی از نهادهای دیگر همانند معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سازمان حفاظت محیط‌زیست، سازمان میراث فرهنگی و… همایشی را تحت عنوان نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار برگزار نمود که در آن به تعدادی از زنان برتر کارآفرین لوح تقدیر و جوایزی اعطاء شد. مرضیه سنوئی محصل (کارشناس شیمی) و مدیرعامل یک شرکت داروسازی، زهره صداقت سلطان‌آبادی، مدیرعامل یک مجموعه‌ای که همه کارکنان آن زنان بد سرپرست هستند، مرضیه مکرمی، مدیر مجموعه‌ای که ۳۰۰ زن در آن اشتغال دارند و درزمینهٔ توسعه خدمات کشاورزی فعالیت می‌کند، دکتر فاطمه مقیمی، مدیرعامل یک شرکت حمل‌ونقل و… از اسامی نام‌آشنای عرصه فعالیت و کارآفرینی زنان محسوب می‌شوند که در این همایش از آن‌ها تقدیر به عمل آمد.

منبع: تبیان

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
شبکه پذیرش آگهی