نقش روابط عمومی در موفقیت استراتژی بازاریابی و تبلیغات

نقش روابط عمومی در موفقیت استراتژی بازاریابی و تبلیغات

روابط عمومی و بازاریابی اهداف یکسانی را دنبال می‌کنند. ارتقا و بهبود نقش روابط عمومی در سمت و سویی که بتواند منجر به افزایش ارتباط شما با مشتریان و جلب اعتماد آن‌ها شود، می‌تواند منجر به موفقیت شما در کسب‌وکارتان باشد. نقش روابط عمومی در موفقیت استراتژی بازاریابی و تبلیغات امروزی غیرقابل‌انکار است.

منظور از داشتن آمیختهٔ بازاریابی، داشتن استراتژی است که ۴ عنصر زیر را در برگیرد: محصولات یا خدمات، قیمت محصولات، ارتقا و بهبود محصولات و توزیع آن‌ها. اگرچه نقش تبلیغات در ارتقای محصولات و افزایش میزان فروش مشخص و بدیهی به نظر می‌رسد، اما پی بردن به اهمیت و نقش روابط عمومی پیچیده‌تر خواهد بود.

 روابط عمومی ‌باید بخش مهمی از آمیخته بازاریابی را تشکیل دهد و هرگونه ابهامات در مورد نقش آن برطرف شود. برخلاف تبلیغات که معمولاً به‌صورت رودررو انجام می‌شود و تأثیر آن به‌آسانی قابل‌تشخیص است. نقش روابط عمومی در سازمان‌دهی مسائل مربوط به بازاریابی پیچیده‌تر است، اما نمی‌توان گفت نسبت به تبلیغات اهمیت کم‌تری دارد.

تبلیغات موفق درنتیجه روابط عمومی موفق

هرچند که تبلیغات و روابط عمومی دو مقوله کاملاً جداگانه با اهداف مشخص و متفاوت هستند؛ اما اگر همسو با یکدیگر عمل کنند، موفق‌تر و مؤثرتر خواهند بود. اگر روابط عمومی بتواند به‌درستی به وظایف خود عمل کند و در مورد محصول یا خدمات خود یا پیشرفت آن‌ها یک اطلاعات عمومی اولیه برای مشتریان ایجاد کند، تبلیغات نیز می‌تواند تأثیرگذارتر بوده و نقش خود را بهتر ایفا کند. روابط عمومی می‌تواند با برقراری ارتباط با عموم مردم و ایجاد اعتماد نسبت به یک برند به پیشبرد استراتژی‌های بازاریابی کمک کرده و قبل از شروع تبلیغات، زمینه‌سازی مناسب را انجام دهد؛ به‌عبارت‌دیگر، سرمایه‌گذاری چندین میلیون تومانی بر روی یک محصول بدون فراهم کردن زمینه آشنایی اولیه اتلاف هزینه و انرژی می‌باشد.

نقش روابط عمومی در سازمان‌های مختلف

ممکن است یک سازمان از تبلیغات استفاده نکند یا با آن سروکاری نداشته باشد؛ اما روابط عمومی مقوله‌ای است که تمامی سازمان‌ها، چه بزرگ و چه کوچک، با آن درگیر هستند. برای مثال، پلیس و سازمان‌هایی نظیر آن برای خدمات خود هیچ‌گونه تبلیغاتی ندارند، اما برای ارائه خدمات با نقش روابط عمومی سروکار دارند. علاوه بر این، شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک که به‌تازگی آغاز به کارکرده‌اند. ممکن است بودجه کافی برای تبلیغات نداشته باشند؛ اما می‌توانند با بهره‌گیری از نقش روابط عمومی و فواید آن، از تاکتیک‌های مختلف برای جذب مشتری استفاده کنند. از سوی دیگر، تبلیغات محدود به عملکردهای خاصی از بازاریابی است، درحالی‌که شما در روابط عمومی هیچ‌گونه محدودیتی نخواهید داشت؛ به همین دلیل است که نقش روابط عمومی از تبلیغات نیز مهم‌تر خواهد بود.

 جامعیت روابط عمومی

تبلیغات، محدود به انجام کارهایی هست که منجر به ارتقای یک محصول یا خدمات می‌شود؛ اما نقش روابط عمومی در سازمان‌ها بسیار گسترده‌تر و جامع‌تر است و می‌تواند بر روی سود و منفعت یک سازمان تأثیر بسزایی داشته باشد. هم‌چنین این تأثیرگذاری در همه زمان‌ها خواهد بود و منحصر به زمان شروع کار سازمان یا شرکت نیست. باید توجه داشت، اگرچه روابط عمومی و تبلیغات ارتباط تنگاتنگی باهم دارند، اما روابط عمومی بخشی از تبلیغات یا فرم دیگری از آن نخواهد بود. روابط عمومی تاکتیک خاصی از بازاریابی است که می‌تواند در بخش‌های مختلف بازاریابی یک برند یا سازمان اعمال شود.

مسئله مهم دیگری که در ارتباط با نقش روابط عمومی در استراتژی‌های بازاریابی کسب‌وکارها وجود دارد این است که چگونه روابط عمومی را در برنامه‌ریزی‌های خود دخیل نمایید. در ادامه سه نکته کلیدی دراین‌باره بیان می‌شود تا به شما کمک کند بتواند بیش‌ترین اثرگذاری را از روابط عمومی داشته باشید:

 تدوین و سازمان‌دهی پیام‌ها

روابط عمومی برای انتقال مؤثر پیام یک برند به مخاطبان نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. با شناخت مخاطبان خود می‌توانید پیام‌های خود را به‌گونه‌ای تنظیم نمایید که پاسخگوی نیازهای آنان باشد؛ بنابراین، در بازاریابی‌های آتی خود از اهمیت تدوین پیام‌هایتان غافل نشوید. ابتدا از تشخیص تمامی مخاطبان اولیه و ثانویه خود آغاز کنید و مطمئن باشید پیام‌هایتان متناسب با سلایق و نیازهای مشتریانتان می‌باشد. لیستی تهیه کنید و تمامی گروه‌هایی که مخاطبانتان را تشکیل می‌دهد، در آن گروه‌بندی کنید. سپس پیام‌هایتان را طوری تنظیم کنید که نیازهای خاص هر گروه را در برگیرد. گروه‌های کلیدی در این لیست شامل مشتریان، کارمندان، سرمایه‌گذاران، شرکای تجاری، تأمین‌کنندگان قطعات مصرفی و کاربران شبکه‌های اجتماعی هست.

بازاریابی محتوایی

یک اصل اساسی در روابط عمومی ایجاد و پرورش روابط است. داشتن ارتباط طولانی‌مدت و پایدار با متخصصان صنعتی، خبرنگاران، ویراستاران و منتقدان به شما کمک می‌کند تا بتوانید محتواهای به اشتراک گذاشته‌شده را مرتبط با اهداف و نیازهای مشتریان تنظیم کنید.

اگر از این ارتباطات در استراتژی‌های بازاریابی خود استفاده کنید تا میزان زیادی متخصصان صنعتی می‌توانند به پیشرفت کار شما کمک کنند. از سوی دیگر، انتخاب مناسب محتوا در بازاریابی به شما این فرصت را می‌دهد تا بتوانید بهتر دیده شوید و راحت‌تر به اهداف خود برسید.

ایجاد آگاهی نسبت به برند

المان و هسته اصلی روابط عمومی این است که بتوانید به‌سرعت اطلاعات خود را منتشر کرده و بین قشر وسیعی از مخاطبان نسبت به برند خودآگاهی ایجاد نمایید. انتشار نام یک شرکت در اخبار معتبر یک رسانه، اعتبار آن برند را افزایش می‌دهد و این تصور را در بین مشتریان و مخاطبان ایجاد می‌کند که این برند، برند قابل‌اعتماد و مطمئنی می‌باشد.

از تاکتیک‌های مرتبط با نقش روابط عمومی برای کسب اعتبار و شهرت از طریق شبکه‌های اجتماعی استفاده نمایید و آن را با استراتژی‌های تبلیغاتی خود نیز هماهنگ کنید. باید به این نکته توجه کنید که مشتریان شما کدام کانال خبری یا انتشارات صنعتی یا منابع خبری آنلاین را دنبال می‌کنند؟ از همان کانال‌های ارتباطی برای برقراری ارتباط با آن‌ها استفاده کنید و تمرکز خود را بر آن دسته از منابع خبری قرار دهید که اطمینان دارید مشتریانتان دائماً آن‌ها را دنبال می‌کنند.

نکته آخر، همان‌طور که گفته شد، روابط عمومی و بازاریابی اهداف یکسانی را دنبال می‌کنند. ارتقا و بهبود نقش روابط عمومی در سمت و سویی که بتواند منجر به افزایش ارتباط شما با مشتریان و جلب اعتماد آن‌ها شود، می‌تواند منجر به موفقیت شما در کسب‌وکارتان باشد.

منبع: www.ibazaryabi.com

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار