نائب رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی البرز: صادرات غیرنفتی موتور محرکه رشد اقتصادی

نائب رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی البرز:  صادرات غیرنفتی موتور محرکه رشد اقتصادی

نگاه‌ها در تولید و صنعت را برای ۲ دوره مختلف می‌توان در نظر گرفت، یکی اقتصاد متکی بر نفت و دیگری اقتصاد گذر کرده از نفت، بنابراین در‌ سال های اخیر به برکت تحریم‌ها توانستیم از اقتصاد نفتی گذر کنیم.
حسین طوسی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز با بیان این مطلب در همایش تجلیل از واحدهای نمونه صنعتی استان البرز در کرج افزود: گذر از اقتصاد نفتی اتفاق افتاده است و امیدواریم بعد از این هم اجازه دهند اقتصاد را تولید‌کنندگان
اداره کنند.
وی افزود: امروز بعد از ۳ سال با تلاش همکاران اتاق و همه صنعتگران و مدیران استان به نقطه‌ای رسیدیم که برای ما امیدبخش است و توانستیم بین تولید، صنعت، مدیریت دولتی و تشکل‌های بخش خصوصی استان حلقه تعامل را ایجاد کنیم.
طوسی خاطرنشان کرد: تشکل‌های بخش خصوصی، اهرم و لوازم توسعه کشورها هستند و ما در ایجاد اینگونه تشکل‌ها در رده کشورهای توسعه یافته قرار نگرفته ایم و باید در این راه اهتمام بیشتری بورزیم.
رئیس اتاق بازرگانی استان البرز تأکید کرد: باید به تشکل‌ها اهمیت دهیم و زمینه حضورشان را در برنامه ریزی‌های اقتصادی فراهم کنیم.
نائب رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز نیز در این همایش گفت: صادرات غیرنفتی، امروزه به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمد ارزی و موتور رشد و توسعه اقتصادی در هر کشور است.
شادروز رفیعی تأکید کرد: صادرات غیرنفتی کشور در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات باید رشد چشمگیری داشته باشد تا کشور از حالت اقتصاد تک‌محصولی خارج شود.
وی افزود: صادرات در میان کشورها به فرایند پیچیده‌ای تبدیل شده که نیازمند شناسایی توانمندی ها و اتخاذ سیاست‌های بلند مدت و صحیحی است که بتواند بازار خارجی را به‌طور دائم در دست داشته باشد، بنابراین باید برای صادرات برنامه‌ریزی راهبردی کرد و آینده نگری داشت.
رفیعی ادامه داد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با ظاهرشدن نشانه‌های بهبود در اقتصاد ایران امیدواریم شاهد رونق صادرات باشیم، البته باید یادآور شویم روند رشد صادرات غیرنفتی به مطالعه هرچه بیشتر و عوامل متعددی بستگی دارد.
وی با اشاره به اینکه شاید بتوان تحقیقات و پژوهش را به عنوان موتور توسعه صادرات پس از رفع تحریم ها دانست، افزود: یکی از عواملی که باعث شده کشور ما در رده کشورهای در حال توسعه تعریف شود، پایین بودن سهم تحقیقات در GNP یا درصدی از میزان سرمایه‌گذاری و هزینه سرانه تحقیقات در کشور است.
رفیعی گفت: از سوی دیگر موضوع پژوهش و تحقیقات، موضوعی مجزا از امور اجرایی کشور نیست، بنابراین باید در برنامه‌ریزی امور اجرایی به عنوان یکی از اجزا و شاید عاملی بنیادین مورد توجه قرار گیرد.
نائب رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی البرز خاطرنشان کرد: از عمده‌ترین فواید تحقیق و پژوهش در تولید محصولات صادراتی می‌توان به افزایش کیفیت کالا، ایجاد بازارهای جدید، کاهش قیمت تمام شده کالا با استفاده از فناوری روز، به کارگیری شیوه‌های نوین در صادرات در سایه استفاده از تجارت الکترونیک و البته مهمتر از همه، ایجاد ارزش افزوده در تولید محصولات و نهایتاً افزایش درآمد ارزی اشاره کرد.
رفیعی ابراز امیدواری کرد: با توجه به اهمیت صادرات غیرنفتی امید آن را داریم که نکات فوق مورد بررسی و نتایج حاصله در سیاستگذاری‌ها مورد توجه قرار گیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذار