نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز عنوان کرد نقش تعیین‌کننده اتاق بازرگانی در اقتصاد کشور

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز  عنوان کرد  نقش تعیین‌کننده اتاق بازرگانی در اقتصاد کشور

با توجه به سیاست های دولت و واگذاری کارها به مردم با هدف کوچک‌سازی دولت، نقش اتاق بازرگانی که مادر تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی محسوب می‌شود، بسیار تعیین‌کننده است.
رحیم بنامولایی، نائب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی استان البرز با بیان این مطلب افزود: برای تحقق این مهم لازم است تشکل‌های همگن تخصصی در خانه صنعت و معدن و اتاق تعاون از افراد خبره در فعالیت‌های خود استفاده کنند تا از این فضای ایجادشده به‌صورت تجمیعی با ارائه راهکارها و پیشنهادهای سازنده برای رفع موانع کسب و کار و حضور فعال در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی قدم‌های مثبت و سازنده‌ای برداشت و در کنار دولت، مشکلات را کاهش داد و آنها را رفع کرد.
وی یادآور شد: با توجه به نو پا بودن اتاق بازرگانی و شناخت نداشتن اعضای محترم هیأت نمایندگان از یکدیگر، اقدام های مثبتی صورت پذیرفته که از جمله آنها می‌توان به فعال بودن کمیسیون‌های تخصصی اتاق، جلسه های شورای گفت‌وگو و کارگروه‌های این شورا و از همه مهمتر محوریت اتاق در استان برای حل مسائل اقتصادی، اجرایی و قضایی اشاره کرد.
بنامولایی گفت: جلوگیری از موازی‌کاری در سطح استان و رعایت جایگاه اتاق بر اساس وظایف تعریف شده با ارائه مشاوره به استاندار البرز و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، دادستان و رؤسای محترم دادگستری این استان بدون سیاسی کاری و حاشیه‌سازی و همچنین درک مشکلات و مسائل مربوط به بخش تولید، تجارت و اصناف و انتقال آن به مسئولان ذیربط از جمله نماینده محترم ولی فقیه در استان از دیگر دستاوردهای این اتاق است.
وی همچنین با اشاره به‌وجود همدلی هیأت محترم نمایندگان در اتاق بازرگانی اظهار داشت: برگزاری همایش‌ها و جلسه‌های آموزش، اعزام هیأت به خارج از کشور و پذیرش هیأت های خارجی و خرید ساختمان مناسب با زیربنایی بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ متر مربع از دیگر اقدام‌های سازنده اتاق بازرگانی است که راه را برای دوره‌های بعدی هموارکرده است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز یادآور شد: هم‌اکنون در این استان حدود ۳هزار و ۵۰۰واحد صنعتی فعال است که درصورت اعمال برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح و اصولی با تدابیر و خرد جمعی می‌توان زمینه فعالیت آنها را تا ۳شیفت فراهم کرد. وی اضافه کرد: در چنین شرایطی به‌طور حتم ما با کمبود نیروی کار مواجه خواهیم شد و باید از استان‌های مجاور نیروی انسانی مورد نیاز را تأمین کنیم. بنامولایی همچنین با تأکید بر ضرورت نقش تأثیر‌گذار مسئولان دولتی در هدایت و حمایت از سرمایه، سرمایه‌گذار و ایجاد فضایی مناسب برای رقابت سالم و بالا بردن بهره وری گفت: تمام دستگاه‌ها اعم از خصوصی و دولتی باید از دادن آمارهای غلط و مجوزهای بدون برنامه پرهیز کنند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست های تولید محوری و بومی‌سازی علوم و استانداردها و سیاست صادرات محوری در کنار ارتقای فرهنگ صحیح مصرف محصولات و تولیدات داخلی با همکاری و همدلی مدیران دولتی و دانشگاه‌ها، بانک‌ها و مدیران دلسوخته صنعتی استان که توانمندی های بسیار بالایی در کنار پایتخت به عنوان قطب اقتصادی و صنعتی و کشاورزی دارند می‌توان البرز را به الگویی برای سایر استان‌ها تبدیل کرد.
بنامولایی با اشاره به سیاست‌های دولت در هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: بحث آموزش رایگان و طرح سلامت و بهداشت رایگان که اکنون از مشکلات مهم کشور محسوب می‌شوند از برنامه‌های خوب دولت بوده که در حال پیگیری است.
وی تأکید کرد: به هر حال دولت باید نسبت به کاهش تصدی خود به صورت جدی و گسترده عمل کند و نقش نظارت و راهبری و هدایت را بر عهده بگیرد و کارها را به دست مردم و تشکل‌های غیردولتی بسپارد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی البرز تأکید کرد: به‌طور حتم با پررنگ کردن نقش تشکل‌ها و اجرایی کردن قانون بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع آن از یک سو و اصلاح و توسعه زیر ساخت‌های کشور از سوی دیگر می‌توان زمینه رونق در بخش اقتصاد کشور را فراهم کرد.
بنامولایی گفت: برای رسیدن به اقتصاد سالم باید روحیه تعامل حاکم بوده و ضوابط و قانون در کشور برای همه یکسان باشد و با قانون گریزان برخورد اصولی شود و از سعی و خطاهای تکراری و اشتباهات گذشته در سیاستگذاری‌ها خودداری شود، در این صورت به یقین اتاق بازرگانی به نمایندگی از طرف بخش خصوصی با رعایت حفظ منافع ملی پشتیبان دولت خواهد بود.
وی اظهار داشت: در صورتی که موازی‌کاری‌ها در استان متوقف شود و به جای آن نظرهای سازنده بخش خصوصی مورد استفاده بهینه قرار گیرد، اتاق بازرگانی می‌تواند نقش سازنده و بسزایی در رونق کسب و کار و بالا بردن سطح اشتغال و بهره وری از سرمایه‌های ملی، رونق اقتصادی و تأمین هرچه بیشتر معیشت مردم ایفا کند.

این مطلب را به اشتراک بگذار