چگونه می توان فعالیت های رقبا را بدون شکستن قوانین رصد کرد؟

پیروزی در کسب و کار یعنی فروش بهترین محصول با پایین ترین قیمت، کاری که اگر موفق به انجام آن شوید، کار بزرگی کرده اید.معمولاً تشابه زیادی بین محصولات شرکت های مختلف در بازار وجود دارد، اما اگر شرکتی بتواند بهبود در محصول را زودتر از رقبا انجام دهد، محصولش متفاوت می شود و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص خواهد داد و البته باز پس گیری این سهم بازار (Market Share) برای رقبا کار ساده ای نخواهد بود. بی تردید، آگاهی از فعالیت های رقبا می تواند منجر به اتخاذ تصمیمات بهتری در رقابت بازار شود. هر چند جمع آوری اطلاعات از رقبا کار زمان بری است، اما می تواند نتایج بسیار مثبتی را در پی داشته باشد.اینجا می توانید 6 روش قانونی برای جمع آوری اطلاعات ارزشمند از رقبا را بخوانید.

روش های رصد فعالیت های رقبا

کنجکاوی صبح

معمولاً خیلی از اتفاقات مهم در فروشگاه ها، در همان اول صبح می افتد و برخی از مذاکرات مهم غیر رسمی در ساعات اولیه کار بین کارمندان یک فروشگاه رد و بدل می شود. شما می توانید با حضور در محل فروشگاه رقیب خود با گوش دادن به صحبت های آن ها و همین طور میزان خرید آن ها از محصولات مختلف، متوجه شوید که چه محصولی پرفروش است. اگر شما نیز یک خرده فروش هستید، می توانید تشخیص دهید که پتانسیل فروش کدام محصولات بالاتر است و رقیب شما از محل فروش چه محصولاتی سود بیشتری کسب می کند و اگر خودتان تأمین کننده هستید، می توانید بازخودرهای خوبی را از میزان فروش و صحبت های کارکنان فروشگاه کسب کنید.

تماس های تلفنی

از مراکز ارائه خدمات به مشتریان غافل نشوید ! آن ها چند ویژگی دارند که می توانند برای جمع آوری اطلاعات شما مفید باشند. آن ها اطلاعات کافی در اختیار دارند همچنین شغل اصلی آن ها صحبت کردن و ارائه ی اطلاعات است ! یعنی همان چیزی که شما می خواهید. شما می توانید از ساعات مختلف روز و همچنین روزهای مختلف هفته چندین بار با مرکز customer care یا customer service تماس بگیرید تا با اپراتورهای مختلفی صحبت کنید. از آن ها در مورد رایج ترین و پرفروش ترین محصولاتشان بپرسید و از آن ها بپرسید که معمولاً شکایت مشتریان از محصولات مربوط به کدام جنبه های محصول است. پاسخ به این سؤالات اطلاعات با ارزشی را برای شما فراهم می آورد.

تبلیغات رقیب

از بررسی تبلیغات رقبا غافل نشوید، همین طور به طور منظم آگهی های استخدام رقبا را بررسی کنید، از پست های شغلی و تخصصهایی که رقیبتان استخدام می کند می توانید اطلاعات با ارزشی را استخراج کنید.

مشتریان رقیب

مشتریان رقیب منبع اطلاعات ارزشمندی برای شما هستند. آن ها را بیابید و اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کنید. از آن ها بپرسید مهم ترین ویژگی محصولی که خریدند (محصول رقیب شما) چیست؟ و یا عیب های آن را پرس و جو کنید. از آن ها بپرسید چه عاملی موجب خرید سایر محصولات مشابه می شود؟ نهایتاً شما باید بتوانید از سؤالات خود از مشتریان رقیب، متوجه علت انتخاب محصول رقیب و عدم انتخاب محصول خود شوید ! اگر پاسخ این سؤال را یافتید، فاصله ی شما تا موفقیت بسیار کمتر شده است.

نمایشگاه های تجاری

نمایشگاه فقط محلی برای نمایش محصولات شما نیست. آن جا یک بانک اطلاعاتی ارزشمند برای کسب و کار شما می تواند باشد. در نمایشگاه بازارگردی کنید، از دریافت لیست قیمت، کاتالوگ ها غافل نشوید. مشاهده ی رفتار و برنامه های بازاریابی رقبا در نمایشگاه می تواند بسیار به شما کمک کند. از صحبت با غرفه داران در نمایشگاه نهراسید، اگر شما چهره ی شناخته ای شده ای هستید، حتماً فرد دیگری را برای جمع آوری اطلاعات بفرستید. مطمئن باشید جمع آوری این اطلاعات ارزشش را خواهد داشت.

شکار بزرگ

روش قدیمی است، اما کسی در کارآمدی آن تردید ندارد. برخلاف روش های قبلی این مورد می تواند در حالاتی غیر قانونی و به دور از اخلاق کسب و کار باشد. استخدام کارکنان قبلی رقیب، شکار بزرگ شما می تواند باشد. کارکنانی را که به هر دلیلی با رقیب شما دیگر همکاری نمی کنند، جذب شرکت کنید. آن ها اطلاعات ارزشمندی از رقیب دارند و بهتر می توانند با شناسایی نقاط قوت و ضعف حریف، شما را در رقابت به موفقیت برسانند.

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر