بازاریابی کسب و کار تنها راهی برای افزایش میزان فروش محصولات نیست. بلکه مهارتی است که می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی فردی و شغلی افراد فعال در این زمینه را تحت تأثیر قرار دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی مسئولیت‌های مدیران بازاریابی نیز دچار تغییرات بسیاری شده است. زیرا برای داشتن یک آمیخته‌ی بازاریابی قوی نیاز به مهارت‌های بسیاری است که به کمک آن‌ها استراتژی بازاریابی کسب و کار به بهترین شکل ممکن تنظیم شود. در این مطلب چند مورد از مهم ترین مهارت‌های پایه‌ای را که بازاریابی کسب و کار تحت تأثیر آن قرار دارد، گردآوری شده‌اند.

۷ مهارت پایه‌ای و مهم در بازاریابی کسب و کار

۱) به دنبال بهترین‌ها بودن

مدیران بازاریابی در تلاشند تا به کسب و کارها کمک کنند تا حرکت رو به جلویی به بهترین شکل ممکن داشته باشند. بنابراین برای موفقیت فرآیند بازاریابی کسب و کار، مدیران بازاریابی باید بتوانند با تقویت مهارت داستان‌سرایی در بازاریابی دید مثبتی نسبت به محصولات و خدمات کسب و کار خود در مشتریان و مخاطبان ایجاد کنند. بنابراین به عنوان یک مدیر بازاریابی موفق بر روی تمام چیزهایی که در آن‌ها ضعف دارید تمرکز کرده و سعی کنید در هر زمینه‌ای از کسب و کار خود به یکی از بهترین‌ها تبدیل شوید. این کار موفقیت چشم‌گیری را برای شما رقم خواهد زد.

۲) ایجاد ارتباطات سازنده

بازاریابی کسب و کار نیازمند برقراری ارتباطات سازنده و اثر بخش است. بنابراین فردی که به عنوان مدیر بازاریابی فعالیت می‌کند باید بتواند با تقویت روابط اجتماعی خود به پیشبرد استراتژی بازاریابی شرکت کمک کند. توجه داشته باشید که توانایی برقراری ارتباط اثربخش با افراد جدید یکی از مهم ترین مهارت‌هایی است که به عنوان یک بازاریابی موفق همواره باید به خاطر داشته باشید. زیرا مهارت برقراری ارتباط رو در رو یا مکتوب با افراد جدید فرصت‌های جدیدی را برای رشد و توسعه کسب و کار فراهم می‌کند.

۳) تحت تأثیر قرار دادن و کنترل ذهن مخاطب

تحت تأثیر قرار دادن مخاطب و قدرت کنترل ذهن او یکی از مهم ترین مهارت‌های یک بازاریاب حرفه‌ای است. برای موفق شدن استراتژی بازاریابی کسب و کار باید با ایجاد ذهنیت مثبت نسبت خدمات و محصولات شرکت، بتوانیم مخاطبان را متقاعد به خرید کنیم. در حقیقت می‌توان گفت کنترل ذهن مخاطب پدیده‌ای روان شناختی است که می‌تواند با درگیر کردن احساسات میزان فروش محصولات را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین کسب مهارت‌های روان شناختی یکی از مهم ترین عواملی است که در عصر بازاریابی مدرن باید مورد توجه قرار گیرد.

۴) یادگیری از شکست

بازاریابی در حقیقت آمیزه‌ای از علم و هنر است. بازاریابی یک علم است زیرا مرحله‌ی تصمیم‌گیری در آن به کمک تجزیه و تحلیل داده‌ها و بررسی جزئیات و اطلاعات به دست آمده از این داده‌ها به دست می‌آید. و یک هنر است زیرا هیچ تضمینی برای موفق بودن روش‌های به کار گرفته شده در آن وجود ندارد. اما این شکست‌ها می‌توانند مانند پلی برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر باشند. برای موفقیت در بازاریابی کسب و کار نباید از شکست‌ها ناامید و دلسرد شد بلکه باید از آن‌ها مانند نقطه عطفی برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر استفاده کرد.

۵) مدیریت و کنترل پروژه

همانگونه که می‌دانید هر پروژه‌ای طول عمر مشخصی دارد و پس از آن ارزش خود را از دست می‌دهد. بنابراین در بازاریابی کسب و کار ، زمان اولین و مهم ترین فاکتوری است که باید مورد توجه قرار گیرد. از این رو فردی که به عنوان مدیر بازاریابی انتخاب می‌شود باید قدرت و مهارت مدیریت و کنترل پروژه‌ای که به او محول می‌شود، داشته باشد. هر چند ممکن است پروژه‌های کوتاه مدت بدون داشتن مهارت هم بتوانند با موفقیت به اتمام برسند. اما در پروژه‌های بلند مدت مهارت کنترل پروژه یکی از فاکتورهای کلیدی در جذب مشتری و افزایش فروش است.

۶) قدرت تجزیه و تحلیل

قدرت تجزیه و تحلیل بالا یکی از مهم ترین عواملی است که در بازاریابی کسب و کار باید مد نظر قرار گیرد. زیرا پیش‌بینی بازار، پیش‌بینی نیاز مشتری، جذب مشتری، افزایش فروش و انتخاب روش صحیح بازاریابی از جمله مواردی هستند که برای تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها باید به تجزیه و تحلیل داده‌ها بپردازیم. امروزه ابزارهای مختلفی برای تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها وجود دارند. بنابراین به عنوان یک بازاریاب موفق سعی کنید مهارت تحلیل داده‌های خود را بهبود بخشید و همواره به روز باشید.

۷) بازاریابی دیجیتال

هر بازه‌ی زمانی که باشیم باید مهارت‌های مورد نیاز آن زمان را کسب کنیم. عصر حاضر که عصر بازاریابی دیجیتال است نیازمند تقویت مهارت‌های بازاریابی دیجیتال است. بنابراین به عنوان یک مدیر بازاریابی حرفه‌ای باید تا حدودی با مهارت‌های مدیریت شبکه‌های اجتماعی و تعامل با کاربر، تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی و داستان‌سرایی آشنا باشید تا بتوانید به پیشبرد استراتژی بازاریابی کسب و کار خود کمک کنید.

لینک منبع

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر