مهارت های برجسته زنان در فروش

اغلب ما فکر می کنیم متخصصان فروش یک شرکت باید مرد باشند، درصورتی که زنان دارای ویژگی های منحصربه فردی هستند که آنها را به فروشنده های بهتری نسبت به مردان تبدیل کرده است.

این روزها اهمیت زنان در محیط کار بسیار بیشتر از گذشته شده است، به طوری که مدیریت بسیاری از بخش های شرکت های بزرگ به خانم ها داده می شود. امور مربوط به فروش محصولات از جمله مشاغلی است که همیشه مردها مسئولیت آن را برعهده داشتند. تحقیقات اخیر نشان داده است تنها ۱۱.۷درصد مدیران فروش ۱۵۰شرکت بزرگ سیلیکون ولی خانم هستند.

همچنین زمانی که صحبت از حقوق به میان می آید، باز هم میزان مبلغ دریافتی مردان بسیار از بیشتر از زنان است و آنها تنها ۶۳ سنت از هر دلاری که به مردان پرداخت می شود دریافت می کنند. اوراکل یکی از شرکت های بزرگی است که به دلیل پرداخت حقوق بیشتر به متخصصان فروش مرد مورد شکایت قرار گرفته است، اما هیچکدام از این تفاوت ها نتوانسته باعث شود که زنان عملکرد بهتری نسبت به مردان نداشته باشند.

طبق اعلام مؤسسه آمار، ۷۰درصد زنان به سهم فروش خود دست پیدا می کنند، درحالی که این رقم برای آقایان ۶۷درصد است. زنان مهارت های خاص و منحصربه فردی دارند که باعث می شود نسبت به مردان عملکرد بهتری در فروش داشته باشند. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر این مهارت ها می پردازیم.

۱- توانایی شنیداری

بسیاری از مردم گمان می کنند کسانی که آرام تر صحبت می کنند، متخصص فروش بهتری هستند، درصورتی که چنین طرز تفکری اشتباه است. کسانی که شنونده بهتری باشند، محصولات بیشتری نیز به فروش خواهند رساند. اغلب فروشندگان به فکر منافع شخصی هستند و تنها سعی می کنند مبلغ کمیسیون خود را افزایش دهند. اما بهترین متخصصان فروش کسانی هستند که برای مشتری وقت می گذارند و به آنها خوب گوش می دهند.

گوش دادن، یک مهارت بنیادی در فروش است. ۷۴درصد مشتری ها زمانی که احساس کنند صحبت های شان شنیده می شود علاقه بیشتری به خرید محصولات برند نشان می دهند. گوش دادن، به یک فروشنده کمک می کند که دغدغه ها و نگرانی های مشتری را درک کند و سپس به آنها توضیح دهید که محصول شرکت چگونه می تواند نیازهای آنها را برطرف کند. مشتری ها دوست دارند احساس کنند که مهم هستند و صحبت های شان شنیده می شود، بنابراین هر فروشنده ای که بهتر بتواند این نیاز آنها را برطرف کند موفق تر خواهد بود.

زنان از نظر ژنتیکی، شنونده های بهتری نسبت به مردان هستند. درواقع آن قسمت از مغز که مهارت های شنیداری را تعریف می کند در زنان فعال تر از مردان است.

۲- هوش هیجانی

هوش هیجانی یا EQ، توانایی شناسایی و مدیریت احساسات فردی و همچنین تشخیص احساسات دیگران است. هوش هیجانی به عنوان یکی از مهارت های مهم فروش شناخته می شود. نتیجه تحقیقی که روی ۴۰ متخصص فروش انجام شده است نشان می دهد کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند بهتر از کسانی عمل کرده اند که میزان هوش هیجانی شان به طور متوسط ۵۰درصد است. هوش هیجانی دو عنصر ضروری دارد:

۱- میزان آگاهی فرد از خودش

۲- میزان آگاهی فرد از دیگران

زمانی که صحبت از فروش به میان می آید این دو مهارت هر دو به یک اندازه اهمیت دارند. خودآگاهی به یک فروشنده اجازه می دهد که احساسات خود را به طور دائم تحت نظر داشته باشد و کنترل کند. متخصصان فروش هنگام مواجه با شرایط چالش برانگیز، زیر بار فشار خم می شوند و رفتارهای مضری از آنها سر می زند. به عنوان مثال تعریف بیش از اندازه از ویژگی های محصول، حمله کردن به محصول رقبا و ارائه تخفیف های زیاد و غیر عادی از جمله رفتارهای مضر متخصصان در مواجهه با چالش هستند. هوش هیجانی به فرد کمک می کند که درک بهتری از احساسات فعلی خود داشته باشد و اجازه ندهد با انجام اعمال اشتباه اعتبار برند را زیر سؤال ببرد.

آگاهی فرد از دیگران نیز به اندازه خودآگاهی در فروش مهم است. فروشندگانی که عملکرد خوبی دارند فقط به صحبت های مشتری گوش نمی دهند. آنها حالات چهره و زبان بدن مشتری را تحلیل می کنند. تنها 7درصد ارتباطات از طریق لغات بیان می شود و بخش عمده آن توسط لحن بیان و زبان بدن به شنونده منتقل می شود. هرقدر فرد هوش هیجانی بیشتری داشته باشد بهتر می تواند احساسات طرف مقابل را تحلیل کند. حرکات بدن، پایین آمدن ابروها و حرکت عضلات فک از جمله علائمی هستند که به متخصص فروش نشان می دهند مسیر گفت وگو در سمت درستی حرکت نمی کند.

نتیجه تحقیقی که برای سنجش میزان هوش هیجانی روی مردان و زنان انجام شد، نشان می دهد که زنان در ۱۱ مرحله از ۱۲ مرحله این آزمایش عملکرد بهتری نسبت به مردان داشته اند.

۳- همکاری

در زمان های گذشته، رقابت بسیار سختی بین متخصصان فروش برای بالا بردن میزان کمیسیون وجود داشت. اما امروزه همه چیز تغییر کرده و این طرز تفکر رو به انقراض است. این روزها فروشندگان ماهر، به همکاری بیشتر از رقابت اهمیت می دهند. همکاری، متخصصان فروش را تشویق می کند که موفقیت ها و شکست های خود را با یکدیگر در میان بگذارند و درنهایت تمام اعضای تیم فروش شرکت رشد کنند و پیشرفت داشته باشند. این موضوع همچنین به آنها کمک می کند که برای رسیدن به اهداف مشترک با یکدیگر هماهنگ شوند. مزایای همکاری تنها به بخش فروش شرکت محدود نمی شود.

فروشندگان برتر تیم فروش، در امور مرتبط با بازاریابی نیز با یکدیگر همکاری می کنند. نتیجه تحقیقات شرکت HubSpot نشان می دهد شرکت هایی که کارمندان بخش فروش و بازاریابی آنها با یکدیگر همکاری دارند، ۳۸درصد قرارداد بیشتری نسبت به سایر شرکت ها دارند و میزان درآمد آنها ۲۰۸درصد یعنی دو برابر بیشتر از شرکت هایی است که تیم هایی مجزایی برای بازاریابی و فروش دارند.

درنهایت می توان این طور نتیجه گیری کرد که همکاری با مشتری ها تأثیر زیادی در افزایش میزان فروش دارد. فروشندگان باتجربه با ایجاد حس همکاری میان خودشان و مشتری، کاری می کنند که میزان فروش محصولات افزایش پیدا کند. آنها از این همکاری به عنوان راهی برای از بین بردن مشکل مشتری استفاده می کنند و درنهایت این کار باعث می شود مشتری به محصول یا خدمات برند علاقه مند شود.

نتیجه تحقیقات متعددی نشان داده است که زنان ترجیح می دهند به صورت گروهی کار کنند، اما مردان دوست دارند کارها را به تنهایی پیش ببرند. نتیجه تحقیقات همچنین نشان داده است که زنان انتخاب های خود را بر اساس منفعتی انجام می دهند که روی کل اعضای تیم دارد و این کار در مردان کمتر است. تمایل بیشتر زنان به انجام دادن کارهای گروهی باعث می شود که فروشندگان بهتری نسبت به مردان باشند.

زنان دارای ویژگی های منحصربه فردی هستند که به آنها کمک می کند فروشندگان بهتری نسبت به مردها باشند. بنابراین سپردن چنین نقش هایی به آنها و قدردانی از ارزش هایی که برای شرکت داشته اند میزان اعتبار و موفقیت کسب وکار را افزایش خواهد داد.

منبع:فرصت امروز

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر