مقاوم سازی ساختمان با الیاف فولادی استاندارد

مقاوم سازی ساختمان با الیاف فولادی استاندارد

زلزله تهران توجهات بیشتری را متوجه مسئله بهسازی و مقاوم سازی ساختمان ها ساخت. طراحی اصولی، مصالح استاندارد و اجرای درست مواردی هستند که در مقاومت یک ساختمان در برابر حوادث دخیل هستند. در این میان بکارگیری مصالح درست و استاندارد بیش از هر عامل دیگری از آسیب پذیری ساختمان جلوگیری می کند. استفاده از الیاف فولادی استاندارددر بتن یکی از مواردیست که در کاهش آسب پذیری سازه نقش موثر دارد. در این رابطه مدیرعامل شرکت آرتا فران توضیح داد: «الیاف فولادی مسلح کننده بتن در سال های اخیر به شدت در دنیا پیشرفت تکنیکی کرده است. یعنی اگر قبلا صرفا برای استحکام بخشی از فلز استفاده می شد، امروزه الیاف فولادی ویژگی اکونومیکی، انعطاف پذیری و مقاوم سازی را هم دارند.»

حسن جلالی پور در خصوص اثرات این الیاف فولادی در کاهش آسیب پذیری ساختمان تصریح کرد:

« الیاف فولادی Dramix به دلیل ویژگی خاصی که در بندیلی شکل نمودن آنها وجود دارد به صورت هموژن داخل بتن پخش می شوند واغلب  نیاز به شبکه سازی میلگردی ندارند و این مسئله به شدت از آسیب پذیری می کاهد. بر همین اساس ما در فرصت ملایم شدن تحریم ها ( برجام ) طی قراردادی با کارخانه منحصر بفرد سازنده بلژیکی که تنها دارنده تکنولوژی الیاف فولادی۴D و۵D است در غالب نمایندگی انحصاری ایران آن مجموعه عظیم  همکاری خود را آغاز کردیم تا بر ضریب ایمنی و زیبایی سازه های ایرانی افزوده شود.»

وی ادامه داد: «در گذشته با استفاده از میلگرد شبکه سازی شده و سپس بتن بر روی شبکه میلگردی ریخته می شد. با توجه به خاصیت بتن پس از خشک شدن ترک های اولیه و ثانویه به وجود می آید. این الیاف فولادی اینگونه  نقص ها را بر طرف کرده اند.» این فعال صنعت ساختمان درخصوص انواع الیاف فولادی و تفاوت آنها گفت: «این گونه نیست که تمامی انواع الیاف فولادی کارکردی مشابه داشته باشند. از میان الیافی که در کشور استفاده می شود الیاف ۳D ساده بوده و در اختلاط با بتن اغلب بصورت توده در قسمت های مشخصی جمع می شوند یعنی در بتن یکنواخت پخش نشده و تشکیل گلوله می دهند و موجب افزایش احتمال شکنندگی در قسمت های دیگر می شوند. الیاف ۳D غیر استاندارد نمی تواند از ترک های ثانویه جلوگیری کند و در هنگام زلزله هم سقف، کف و دیواره ها به صورت قطعه آوار می شوند.»

جلالی پوردر مورد  مزایای استفاده از الیاف فولادی Dramix یا ۴D گفت: « الیاف فولادی Dramix به دلیل بندیلی بودن و پخش هموژن داخل بتن در موقع زلزله از پرتاب و پخش شدن بتن و مصالح ساختمانی جلوگیری کرده و برای محیط پیرامون خود آسیب رسان نخواهند بودو بتن به شکل سکوریت عمل می نماید . این اتفاق سبب جلوگیری از گسسته شدن بتن در سقف و کف و دیوارها در موقع زلزله و یک باره ریزش آن می گردد . در نتیجه باعث افزایش جدی ضریب  ایمنی  بتن در ساختمان ها می شوند.» و به همین دلیل بیشترین کاربرد را در کف فرودگاه ها و ساختمان های نظامی و امنیتی دارند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد – ویژه نامه غرب استان تهران

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار