معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: بودجه فرهنگی البرز امسال افزایش می‌یابد

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: بودجه فرهنگی البرز امسال افزایش می‌یابد

ادامه از صفحه یک
معاون توسعه و مدیریت منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در عرصه‌های فرهنگی به دلیل برخی غفلت‌ها دچار لطمه شدیم و در ۳۵ سال بعد از انقلاب بسیاری از سرمایه‌های مادی و معنوی به طور مطلوب به مصرف نرسید.
وی تأکید کرد: خواسته‌های مردم در عرصه‌های عمرانی بسیار پررنگ‌تر از درخواست‌ها برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی است، بنابراین وقتی بودجه‌ای تصویب می‌شود بحث‌های اقتصادی و عمرانی سهم بیشتری می‌گیرند.
کاراندیش با اشاره به اینکه این غفلت باید جبران شود، گفت: در حوزه کارهای فرهنگی باید شناخت از جامعه و افراد مختلف مورد توجه قرار گیرد، باید مخاطب را شناخت و ابزارهای مختلف انتقال فرهنگ را مورد توجه قرار داد.
باید در ترویج فرهنگ از شیوه‌های مختلف استفاده کرد
وی تصریح کرد: باید در ترویج فرهنگ از شیوه‌های مختلف استفاده کرد. سینما، موسیقی و سخنرانی در مساجد هر کدام مخاطب خود را دارند و باید برای آنها و با ابزارهای مورد توجه‌‌شان برنامه داشته باشیم.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زمانی یک فرهنگ اثرگذار است که ترویج دهندگان خودشان عامل آن فرهنگ باشند، پس باید توجه داشته باشیم رفتار و زندگی تک تک اهالی هنر و فرهنگ زیر ذره بین جامعه است و آنها بسیار در عرصه فرهنگ تأثیرگذار هستند..
کاراندیش بر ضرورت وابسته نبودن هنرمندان به اعتبارهای دولتی تأکید کرد و افزود: اصحاب فرهنگ و هنر نباید محتاج دولت باشند و اگر قصد ارائه یک اثر فاخر را دارند نباید نسبت به نیاز به دولت ملاحظاتی داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که شرایط، زیرساخت‌ها و حداقل‌ها را فراهم کند و امور را در حد ممکن به بخش غیردولتی واگذارکرده و خود نظارت عالیه داشته باشد.
معاون مدیریت و توسعه منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتقاد از عملکرد وزارتخانه متبوع خود، درباره توزیع اعتبارها در طول ‌سال های گذشته اظهار داشت: در ‌سال های اخیر ۸۰ درصد از اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران هزینه شده و استان‌ها و مناطق دور کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.
اعتبارات مالی وزارتخانه به سمت شهرستان‌ها سوق می‌یابد
کاراندیش در جمع اهالی فرهنگ و هنر استان البرز تصریح کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته، قرار است از این پس اعتبارهای وزارتخانه براساس برنامه‌های ارائه شده، به سمت شهرستان‌ها سوق پیدا کند.
وی همچنین درباره ریز اعتبارات فرهنگی کشور گفت: از اعتبارات کشور۶۵ درصد مربوط به بخش فرهنگی و اجتماعی است که از این مقدار تنها ۵/۴ درصد مربوط به فرهنگ، هنر و رسانه است و در نهایت اعتبار وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی کمتر از ۵/۰ درصد است.
وی به اعتبارات البرز اشاره کرد و گفت: به طور قطع سال ۹۳ اعتبار بیشتری از سوی وزارتخانه به البرز اختصاص داده خواهد شد.
فرماندار کرج نیز در این مراسم گفت: در البرز شعار زیاد داده ایم و می‌دانیم این استان از نظر فرهنگ و تمدن گنج پربرکتی در کنار پایتخت است ولی هنگام تخصیص اعتبارها، کمترین اعتبار را برای حوزه فرهنگ و جوانان در نظر می‌گیریم.
محمد تقی ایرانی افزود: در ورودی و خروجی استان البرز و شهر کرج نمادها و المان‌های فرهنگی‌مان کم است و این موضوع قصوری است که تا امروز هم ادامه دارد.
وی تاکید کرد: ظرفیت بسیار گسترده است، بستر آماده است، تاثیرگذارترین تمدن‌ها و اقوام را در استان داریم تا با همکاری دستگاه‌های مختلف شاهد پیشروی در اجرای سیاست‌های کلی نظام و اهداف دولت تدبیر و امید باشیم.
کمبود زیرساخت‌های فرهنگی در البرز
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز نیز در این مراسم، گشایش نخستین نگارخانه استاندارد را گامی در راستای ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی در این استان دانست و گفت: استان نوپای البرز از کمبود زیرساخت‌های فرهنگی رنج می‌برد و همین امر نیز ضرورت نگاه ویژه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این استان را اجتناب ناپذیر کرده است. سیدموسی حسینی کاشانی نخستین وعده خود در مراسم معارفه را یادآور شد و افزود: ۶ ماه قبل به هنرمندان شریف البرز قول دادم توسعه سرانه‌های فرهنگی و ایجاد زیر ساخت‌ها را در اولویت کاری قرار دهم که گشایش نخستین نگارخانه استاندارد اولین قدمی بود که در این زمینه برداشته شد.
وی با تأکید بر اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه محور است، گفت: تدوین سند برای اجرای برنامه‌ها نمونه‌ای از این برنامه محوری است و تلاش داریم با تدبیر گام بر داریم تا امید را در دل‌ها بنشانیم .
وی تحقق برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را مستلزم همراهی هنرمندان و اصحاب رسانه دانست و با اشاره به سیاست‌های کلی دولت مبنی بر ایجاد امید در جامعه، افزود: گسترش تعامل با دستگاه‌های اجرایی استان رویکرد جدید دیگری در سرفصل کاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌شمار می‌رود.
کاشانی افزود: در حال حاضر این اداره کل با تمام دستگاه‌های استان تعامل مثبت و خوبی دارد و همین امر در پیشبرد امور و تحقق اهداف عالی نقش بسزایی داشته است.
وی از تمام دستگاه‌ها از جمله استانداری، معاونت خدمات شهری شهرداری کرج، سازمان زیبا‌سازی شهرداری کرج، سازمان پارک ها و همه دستگاه‌هایی که در گشایش نگارخانه استاندارد همکاری داشته‌اند، قدردانی کرد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در رویداد فرهنگی دیگری در مراسم تجلیل از ۱۲ جوان برتر در حوزه فرهنگ و هنر این استان گفت: استفاده از فضاهای استاندارد و مناسب فرهنگی حق همه البرز نشینان است، هرچند زیرساخت‌های فرهنگی این استان نسبت به جمعیت و ظرفیتی که در این حوزه نهفته است در وضع مناسبی نیست. حسینی کاشانی تأکید کرد: امکانات و زیرساخت‌های فرهنگی البرز در حال حاضر پاسخگوی جمعیت ۳ میلیون نفری این استان نیست و شهروندان برای استفاده از فضاهای فرهنگی با مشکلات جدی مواجه هستند. وی افزود: با توجه به‌وجود این مشکلات، دستگاه‌ها و اداره‌های فرهنگی استان در اقدامی جهادی حرکت به سمت ارتقای وضع زیرساخت‌های فرهنگی استان را آغاز کرده‌اند. مراسم تجلیل از ۱۲ جوان برتر حوزه فرهنگ و هنر به مناسبت روز جوان برگزار شد و طی آن از ۲ جوان برگزیده در حوزه نمایش، یک نفر در بخش مطبوعات، یک نفر هنرهای تجسمی، ۲ نویسنده، ۲ شاعر، ۲ عکاس، یک نفر خوشنویسی و یک جوان برتر در حوزه موسیقی تقدیر به عمل آمد.

این مطلب را به اشتراک بگذار