معاون اول رئیس جمهوری در بازدید از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج: پژوهش باید در اولویت برنامه‌ها باشد

معاون اول رئیس جمهوری در بازدید از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج:   پژوهش باید در اولویت برنامه‌ها باشد

اگر بر توسعه صنعتی به عنوان توسعه پایدار تأکید می‌شود این به معنای کم‌ اهمیت بودن بخش کشاورزی نیست چرا که بخش کشاورزی و بخش صنعت مکمل یکدیگرند و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت،‌ اسحاق جهانگیری در بازدید از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران مستقر در کرج که توسط محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی همراهی می شد، با اشاره به برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های نظام برای رشد جمعیت، گفت: یکی از پیش نیازهای لازم برای رشد جمعیت، پیش‌بینی‌های لازم برای تأمین امنیت غذایی مردم است و بخش کشاورزی در این زمینه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی با بیان اینکه کشاورزی هم برای امروز و هم برای آینده کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است افزود: از اکنون باید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم تا میزان صادرات محصولات کشاورزی از میزان واردات آن پیشی گرفته و بسترهای لازم برای تأمین امنیت غذایی جمعیت ایران در سال‌های آینده فراهم شود.
جهانگیری، یکی از چالش‌های مهم کشور را کمبود آب دانست و گفت: ایران کشوری نیمه‌ خشک و میزان بارندگی در آن کم است و همه نقاط کشور با مشکل کم‌آبی روبه هستند از این رو نه تنها در کشاورزی بلکه در برخی نقاط در زمینه تأمین آب شرب نیز با مشکل
مواجه هستیم.
وی بر لزوم افزایش بهره ‌وری از منابع آب تأکید و خاطرنشان کرد: امروز دیگر امکان آبیاری سنتی وجود ندارد و دانشمندان بخش کشاورزی باید این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند که چگونه می‌توان با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری فراهم کرد.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به بازدید خود از بخش‌های تحقیقاتی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، گفت: خوشبختانه متخصصان و دانشمندان این پژوهشکده در حال مطالعه و بررسی این موضوع هستند که از چه بذری استفاده کنند و چه روش‌های علمی را به‌کار بگیرند تا محصولات کشاورزی با کیفیت بالاتر و میزان تولید بیشتر
ایجاد کنند.
اختصاص بودجه مناسب به بخش آب و خاک
جهانگیری از برنامه‌های دولت برای اختصاص بودجه‌ای مناسب به بخش آب و خاک کشور خبرداد و گفت: با حمایت‌ مقام معظم رهبری، دولت منابع و اعتبارات قابل قبولی را برای بخش آب و خاک در استان‌های مختلف درنظر گرفته و به ‌زودی شاهد تحول چشمگیری در این بخش خواهیم بود. وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نهضت علمی و فناوری در کشور که به همت نخبگان آغاز شده می‌تواند زیربنای توسعه کشور باشد، افزود: اگر مؤلفه‌های قدرت کشورهای پیشرفته را بررسی کنیم یکی از اصلی‌ترین آنها، مجهز شدن به توان علمی بالاست که اگرچه ایران در این زمینه فاصله زیادی با کشورهای پیشرفته دارد اما با همت دانشمندان ایرانی و با سیاستگذاری‌های مناسب می‌توانیم گام‌های مهمی در این زمینه برداریم و رتبه و جایگاه ایران را در جهان ارتقا دهیم.
نقش فناوری بیوتکنولوژی در ارتقای رتبه علمی
جهانگیری تصریح کرد: فناوری بیوتکنولوژی یکی از مهمترین فناوری‌هاست که می‌تواند در ارتقای‌ رتبه علمی کشور بسیار مهم باشد و لازم است به این فناوری بخصوص در بخش کشاورزی توجه ویژه‌ای شود.
وی با اشاره به بازدید خود از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج گفت: حجم کارهای انجام شده در این زمینه ستودنی است و باید از متخصصان و دست‌اندرکاران این پژوهشکده
قدردانی شود.
معاون اول رئیس‌جمهوری با تأکید براینکه کارهای پژوهشی و تحقیقاتی باید در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد، تصریح کرد: ارزیابی عملکرد دولت تدبیر و امید نشان می‌دهد که این دولت در سیاست‌های خود از علم و فناوری حمایت کرده و امکانات، تجهیزات و شرایط لازم را برای محققان و دانشمندان فراهم کرده است.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید سرمایه‌ مورد نیاز برای بخش کشاورزی فراهم شود، گفت: یکی از اولویت‌های دولت از ابتدا خروج از شرایط رکود تورمی بوده و بر این باوریم که پیش از هرگونه اقدام، ابتدا باید کشور را به‌وضعیت ثبات بازگردانیم که خوشبختانه با انضباط مالی دولت و دست‌اندازی نکردن به منابع بانک مرکزی موفقیت‌های خوبی در کنترل تورم صورت گرفته است.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز مردم به این دولت امید بسته اند و اطمینان دارند که این دولت می‌تواند با تصمیمات علمی و خردمندانه کشور را از شرایط بحرانی خارج کند، تصریح کرد: دولت مصمم است کشور را به‌شکل مطلوب اداره کند و مشکلات را از پیش روی مردم بردارد.
جهانگیری با بیان اینکه یکی از سیاست‌هایی که باید بصورت جدی دنبال کنیم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان کرد: برای اجرای سیاست‌های کلی همواره دو روش وجود دارد، یکی روش شعارگونه و دیگری برنامه‌ریزی عالمانه است.
وی یکی دیگر از سیاست‌های کلی را سیاست‌های اصل ۴۴ دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند انتظار می‌رود سیاست‌های اصل ۴۴ یک تحول بزرگ در اقتصاد کشور ایجاد کند و همه اقتصاددانان نیز معتقد بودند چنین اتفاقی قابل انجام است.
جهانگیری با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: می توانستیم با این موضوع، شعاری برخورد کنیم و به برگزاری چند همایش در این زمینه بسنده کنیم اما دولت تدبیر و امید برای این سیاست‌ها در دستگاه‌های مختلف اهداف و برنامه‌های متعددی تعیین کرده و هم‌اکنون نیز در حال تأمین منابع موردنیاز هستیم تا همه دستگاه‌ها وظایف و تکالیف خود را بدانند که در هر سال با چه میزان منابع باید چه اقداماتی انجام دهند.
بخش کشاورزی پیشگام در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
جهانگیری با بیان اینکه بخش کشاورزی یکی از نخستین دستگاه‌هایی بود که برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برنامه تدوین کرد، گفت: امیدوارم در سال جاری با همت همه دست‌اندرکاران بخش کشاورزی ضمن اجرای اقتصاد مقاومتی از شرایط رکود خارج شویم تا گام های مهمی در زمینه افزایش تولید برداریم. گفتنی است معاون اول رئیس جمهور پیش از این مراسم از بخش‌های مختلف تحقیقاتی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران همچون بخش کشت بافت و انتقال ژن، بخش بیوتکنولوژی میکروبی، بخش ژنومیکس و بیوانفورماتیک و گلخانه تراریخته و رآکتور تولید بیودیزل بازدید کرد و با توضیحات رئیس این پژوهشکده در جریان پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشورمان در زمینه بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک محصولات کشاورزی
قرار گرفت.

این مطلب را به اشتراک بگذار