آیا برای کار کردن در زمینه بازاریابی و فروش قصد ورود به حوزه خرده‌فروشی و آن‌هم در سطوح پایین را دارید؟ پس پیش از وارد شدن شما در این حوزه خرده‌فروشی پیشنهاد می‌کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه این مطلب را با دقت بخوانید تا با مزایا و معایب آن آشنا شوید.

در اقتصاد امروز، اگر درواقع مهارت و تخصص خاصی نداشته باشید، نمی‌توانید از عهده عوض کردن شغل خود به‌صورت مستمر برآیید. اما آیا حاضر هستید برای تمام عمر در شغلی باقی بمانید که آن را دوست نداشته و تاب تحمل آن را ندارید؟ اما این را هم باید توجه داشته باشید که همیشه نکات منفی و مثبت برای هر شغلی وجود دارد. در این مطلب در رابطه با مواردی کسب اطلاع می‌کنید که باید در رابطه با کار و فعالیت در یک محیط خرده‌فروشی انتظار داشته باشید، هرچند که تمامی این موارد در رابطه با همه محیط‌های حوزه خرده‌فروشی صادق نیست  و خرده‌فروشان‌ هم تقریباً با یکدیگر تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. به‌عنوان‌مثال اگر محیطی آرام و غیررسمی را برای کار  می‌پسندید، شاید کار کردن در یک فروشگاه کوچک‌تر که زیرمجموعه یک شرکت کوچک‌تر باشد، به‌مراتب برای شما نسبت به یک فروشگاه بزرگ‌تر که تحت تملّک یک شرکت بزرگ‌تر و دارای شعبه‌های بسیار زیاد در اقصی نقاط کشور است، به‌مراتب بهتر باشد. اگر یک محیط کاری شلوغ و با سرعت زیاد و البته دارای رقابت زیاد را ترجیح می‌دهید، احتمالاً کار کردن به‌عنوآن‌یک کارمند در یک خرده‌فروشی بسیار بزرگ به نفع شماست.

مزایای کار کردن در حوزه خرده‌فروشی

1- یکی از بهترین مزایای کار کردن در حوزه خرده‌فروشی صدالبته که برخورداری از تخفیف‌های آن است! این تخفیف‌ها می‌توانند شامل چیزی در حدود 10% تا 50% باشند، البته که این اعداد بیشتر در سطح تئوری بوده و من شخصاً بیشتر اعدادی در حدود 20% تا 40% را تجربه کرده‌ام. تصور کنید که در شغل خود درآمد آن‌چنان زیادی نداشته باشید، از این طریق شما به‌راحتی قادر به تأمین بخشی از نیازهای خود هستید، هرچند که این موضوع و مقدار آن‌هم تا حدود زیادی بستگی به کالاهای عرضه‌شده توسط کارفرما شما دارد.

2- بهره‌مندی از تخفیف تنها راهی نیست که بر اساس آن‌یک کارمند حوزه خرده‌فروشی می‌تواند پولی برای خود صرفه‌جویی کند. زمانی که شما در یک فروشگاه خرده‌فروشی کار می‌کنید، اغلب مسئولیت درج قیمت کاهش‌یافته بر روی کالاها بر عهده شما قرار می‌گیرد. بنابراین این شما هستید که به‌عنوان اولین نفر از قیمت‌های پایین‌تر و تخفیف یک رنج کالایی خبردار می‌شوید و به‌خوبی هم می‌دانید که کجا باید آن‌ها را پیدا کنید.

3- این شغل بهترین شغل برای کسی است که همواره خواهان خبردار شدن از آخرین برندهای مد و پوشاک و . . . بدون نیاز به سر زدن مجلات و سایت‌های مختلف است.

 4- اگر خواهان داشتن شغلی با یک برنامه زمان‌بندی باز و منعطف هستید، این شغل برای شما گزینه‌ای خوب و مناسبی است. خصوصاً اگر دریکی از این فروشگاه های بزرگ و دارای شعبه‌های مختلف باشید، اغلب همکاران زیادی در محل کار دارید که مطمئناً تعداد زیادی از آن‌ها خواهان جایگزین شدن با شما به امید تکرار همین قضیه از طرف شما هستند و شما دیگر نیازی به برنامه‌ریزی قبلی برای ترک محل کار خود ندارید. عموماً تا جایی که روز موردنظر شما نزدیک به یک روز تعطیل مهم نباشد و شما از چند روز قبل درخواست خود برای داشتن مرخصی را اعلام کرده باشید و البته ترجیحاً کسی برای جایگزین شدن با شما وجود داشته باشد، کارفرمایان نیز خصوصاً در فروشگاه‌های بزرگ مشکلی با دادن مرخصی به شما نخواهند داشت. شیفت‌ها در این نوع شغل اغلب در حدود 3 تا 6 ساعت به طول می‌انجامند و بنابراین شما همچنان بخش زیادی از روز را در اختیاردارید که به کارهای شخصی خودتان بپردازید. این روند خصوصاً برای کسانی مناسب است که در حال تحصیل بوده و احیاناً به دنبال پیدا کردن یک شغل نیمه‌وقت هستند. حتی می‌توانید از قبل در زمان تعیین روزهای کاری و شیفت ها ساعات کلاس خود را هماهنگ کنید.

5- اگر به‌صورت آنلاین به دنبال شغلی برای خود بوده باشید، احتمالاً با موارد زیادی از فرصت‌های کاری در حوزه خرده‌فروشی برخورد داشته‌اید، هرچند که تعداد این موارد ممکن است نسبت به قبل کاهش چشم‌گیری داشته باشد. چراکه در سال‌های اخیر بسیاری از کسب‌وکارها فرصت‌های شغلی تمام‌وقت خود را تغییر داده و تبدیل به فرصت‌های شغلی پاره‌وقت کرده‌اند، چراکه به نسبت دستمزد کمتری به ازای تعداد ساعات و همچنین مزایای کمتری را باید عرضه کنند.

6- برای کار کردن در حوزه خرده‌فروشی در عمل می‌توان گفت نیاز به هیچ تخصصی ندارید. اما این موضوع به این معنا نیست که افراد شاغل در این بخش فاقد هرگونه هوش و استعداد یا هدفی هستند، البته برخلاف باور عمومی. بلکه به این معنا است که این دسته از مشاغل برای دو دسته از جوانان که نیاز به زمان بیشتر برای کسب مهارت و مطالعه برای پرداختن به مشاغل در موقعیت‌های دیگر دارند و همچنین افراد سالمندی مناسب است که در کنار بازنشستگی نیاز به یک منبع درآمد دوم برای خودشان دارند. یا به‌عبارت‌دیگر برای کسانی مناسب است که مهارت‌های خوبی دارند ولی درآمد مکفی در شغل اصلی خود ندارند. در عمل می‌توان گفت که نیاز به مدرک دانشگاهی در این حوزه کاری نیست.

7- اگر معاشرت و صحبت کردن با مردم را دوست دارید و خود را فردی دوست داشتنی می‌دانید، در این حوزه به موفقیت‌های خوبی دست پیدا می‌کنید. خیلی از وقت‌ها ممکن است با افراد مختلفی ملاقات کنید که مثلاً در حین خرید کردن تمایل به هم‌صحبت شدن با یک نفر دیگر رادارند. در این شغل خونسردی و صبر و حوصله یکی از موارد لازم و ضروری است. حتی ممکن است با افرادی برخورد داشته باشید که تجربه خوبی از خرید خود نداشته‌اند، اما در صورت لبخند زدن و رفع نیاز و مشکل آن‌ها در پایان به مقام بالاتر شما چیزی بگویند که موجب ترفیع شما در شغل خودتان شود.

8- اگر از داشتن ظاهری آراسته لذت می‌برید، برخی از موارد شغلی در این حوزه وجود دارند که نیازمند داشتن ظاهری بسیار آراسته و حتی بالباس فرم هستند. این مورد همواره به معنای پوشیدن کت‌وشلوار و غیره نیست، بلکه گاهی استفاده از یک دست پیراهن و شلوار شیک و مرتب یا حتی با یک تی‌شرت همان تأثیرگذاری را داشته و می‌تواند مفید واقع می‌شود. در این شغل و فضا شرایطی وجود ندارد که احتمال کثیف شدن لباس‌های شما در آن وجود داشته باشد، بنابراین حتی ممکن است از یکدست لباس بتوانید به‌دفعات در محیط کار خود استفاده کنید.

9- در این شغل تجربه بسیار خوب و جامعی از خدمات مشتری به دست می‌آورید. البته خدمات مشتریان درواقع بخشی نهادینه‌شده در هر شغلی می‌تواند باشد. اما اگر به‌عنوان‌مثال فروشنده‌ای کار می‌کنید که منبع درآمد شما عمدتاً از محل کمیسیون است، موضوع خدمات مشتریان بسیار پررنگ‌تر خواهد بود. درواقع توانایی فروش محصول به‌عنوان مهارتی بسیار خوب و مهم در بسیاری از حرفه‌ها مطرح است.

ادامه دارد . . .

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر