مدیر خدمات مشتریان باید دارای چه مهارت هایی باشد؟(بخش دوم)

در بخش اول این نوشتار با عنوان مدیر خدمات مشتریان باید دارای چه مهارت هایی باشد؟  مقدمه ای در مورد نقش مدیر خدمات در رفع برخی از مشکلات مشتریان بیان و به چند مهارتی که وی در این راستا باید داشته باشد، اشاره شد. در این بخش ادامه مطالب را پی خواهیم گرفت.

۱۴- مهارت فنی

خدمات مشتریان معمولاً در بستر یک فناوری پیشرفته انجام می شود. یک مدیر باید مهارت های نرم افزاری پایه را دارا باشد.

۱۵- خودآگاهی

خودآگاهی یعنی شناخت عقاید و  احساسات خود. خودآگاهی باعث آرامش در هر بحرانی می شود و این آرامش را منتشر می کند بجای این که احساسات منفی وارد یک گفتگو کند.

۱۶- مدیریت استرس

خدمات مشتریان ذاتاً کار پراسترسی است. طی مکالمات استرس زا، مدیران باید بتوانند استرس خود را مدیریت کنند و بتوانند هم سطح استرس خود و هم کارمندان را کاهش دهند.

۱۷- سخاوت

سخاوتمندی در برخورد با مشتریان به نفع مدیران خواهد بود. کاهش درآمد در ازای حفظ شهرت و اعتبار شرکت ارزشمند است.

۱۸- روان شناسی پایه

اگر مدیران آشنایی با روان شناسی پایه داشته باشند، بهتر می توانند بفمند با چه نوع مشتری مواجه هستند و بهترین روش برخورد با او چیست.

۱۹- مدیریت زمان

خیلی مهم است که کسب و کارها به شکایت مشتریان به سرعت پاسخ بدهند و مشکلشان را حل کنند. برای مشتریان، زمان همه چیز است. مدیران عالی با استفاده مؤثر از زمان، احتمال یک مشتری خوشحال را افزایش می دهند.

۲۰- اطلاعات دقیق از محصول

مدیران باید محصولاتشان را خیلی بهتر از کارکنان بشناسند. این شناخت محصول شناخت و حل مشکلات را در سریع ترین زمان ممکن، امکان پذیر می کند.

۲۱- گفتن “متأسفم”

خیلی از افراد به طریقی اشتباه این عبارت را استفاده می کنند. به جای به عهده گرفتن مسئولیت، بهانه می آورد و مشکل را کوچک نشان می دهند. مدیران حین معذرت خواهی باید یک راه حل مشخص ارائه دهند و قول بدهند دفعه بعد بهتر عمل خواهند کرد.

۲۲- تفکر مثبت

با تفکر مثبت و گشتن به دنبال راه حل ها، به احتمال بیشتر می توانند نیازهای دیگران را حل کنند.

۲۳- اخلاق کاری

خدمات مشتریان به اخلاق کاری بالایی نیاز دارد. وقتی یک مسأله حل شد، بعدی را مدیریت خواهد کرد.  اخلاق کاری به مدیران کمک می کند به کارشان ادامه دهند.

۲۴- آگاهی از زبان بدن

فرض کنید در یک رستوران از یک سوپ سرد شکایت کنید و مدیر با ابروهای در هم کشیده و دست به سینه از شما معذرت خواهی کند، شما خواهید فهمید که این یک معذرت خواهی واقعی نیست. مدیران باید از پیام های غیر زبانی که هر روز می فرستند، آگاه باشند.

۲۵- تن صدا

تن صدای شما نیز می تواند به اندازه زبان بدن شما بر تجربه ی مشتری تأثیر گذار باشد. با لحنی آرام، قوی و شمرده صحبت کنید.

۲۶- تعیین حد و مرزها

وقتی با اعتراضات شدید و تهدیدهای زبانی مواجه باشید، لازم است حد و مرزهایی نیز برای روابط خود تعیین کنید. یعنی گاهی ارتباط خود با یک مشتری را قطع کنید یا ازطریق مراجع قانونی اقدام کنید.

۲۷- مسئولیت پذیری

مدیران باید به قول هایی که به مشتریان می دهند عمل کنند. آیا سیاست مرجوع کالا دارید؟ به آن عمل کنید.

۲۸- تشکر برای بازخورد

بازخورد بد از مشتریان همیشه بد نیست. گاهی می تواند به شما کمک کند تا در بعضی محصولات خود تغییرات مفیدی بدهید و همچنین به شما مشکلات را قبل از این که آسیب جدی به سودآوری شما بزنند نشان دهد. بهترین مدیران وقتی بازخورد می گیرند، تشکر می کنند، حتی اگر بدترین بازخورد باشد.

۲۹- تمایل به درخواست کمک

مدیران خدمات مشتریان گاهی باید از سایر مدیران، صاحبان شرکت یا مدیرعامل درخواست کمک کنند تا غرق در مشکلات نشوند.

۳۰- اتمام گفتگو

مدیران خدمات مشتریان لازم است بتوانند وقتی مورد گفتگو تمام شده است، مکالمه را پایان دهند، خصوصاً زمانی که مشتری یک مسأله حل شده را بی جهت ادامه می دهد. در حالت ایده آل مکالمه زمانی که مشتری از راه حل یا پاسخ راضی باشد تمام شده است.

این ۳۰ مهارت مدیران خدمات مشتریان را قادر می سازند از پس هر مساله بربیایند. با گسترش این مهارت ها در تیم خود می توانید بخش خدمات مشتریان شرکت خود را تقویت کنید.

منبع: اندیشه نو

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر