مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو تشريح كرد  جهش بزرگترين خودروساز خاورميانه براي توسعه بومي‌سازي خط توليد

جهادگران عرصه توليد چنين راهبردي را در انديشه و تلاش خود از ايده تا تبديل به محصول به كار بسته اند تا توليد انبوه پژو 206 تيپ2 با موتور ساخت داخل به همت متخصصان و كاردانان فني و متعهد گروه صنعتي ايران خودرو آغاز شود.
اين اقدام، گام و نشاني ديگر است از اينكه دستيابي به استقلال كشور اولويت كاري در اين گروه صنعتي است تا به قدر وسع در راه آن همت كند. تمامي رسانه‌ها زماني را كه خط توليد خودرو 206 بر اثر تحريم دچار چالش شد، از خاطر نبرده‌اند، از آن روز تا امروز كه خط توليد موتور داخلي‌سازي شده آن راه‌اندازي شده، زمان زيادي نگذشته است. مهلتي كه در آن با همت متخصصان‌مان توانستيم ضمن نمونه‌سازي از موتور اين خودرو، به تجهيز خط توليد آن اهتمام كنيم و حالا امروز، ميوه چين تلاشي باشيم كه طعم خوشش كام همه خانواده گروه صنعتي ايران خودرو و صنعت ايران را شيرين مي‌سازد.
مهندس هاشم يكه زارع مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو، استراتژي و نقشه راه اين گروه صنعتي را ترسيم كرد كه اين برنامه‌هاي راهبردي عبارتند از:
راهبردتوسعه محصول
بر اساس برنامه‌ريزي انجام شده، گروه صنعتي ايران خودرو از نيمه دوم سال 94 هر 6 ماه يك محصول جديد و يك محصول فيس ليفت شده و هر سه سال نيز خانواده موتور جديدي را به بازار عرضه خواهد كرد.
طراحي پلاتفرم
طراحي پلاتفرم بر پايه قواي محركه در دستور كار گروه صنعتي ايران خودرو قرار دارد كه نخستين پلاتفرم با قواي محركه اين شركت بزودي در دسترس خواهد بود و ظرف 2سال ديگر نيز پلاتفرم جديدي روي كلاس
C وD معرفي خواهد شد.
توليد محصول براساس نياز مشتري
براي نخستين بار در كشور، نوع و تيراژ محصول توليدي بنابر سفارش واحد بازاريابي و فروش ايران خودرو صورت مي‌گيرد و محصولات توليدي بـراسـاس خـواسـت و نياز مشتريان و بازار به توليد خواهد رسيد. اين امر نتيجه
به‌روز‌رساني تحويل خودرو به مشتريان است. افزايش سرمايه‌گذاري در شركت‌هاي قطعه ساز و افزايش اشتغال از نتايج افزايش فعلي توليد است و تيراژ ‌توليد ديگر براي مديريت ارشد ايران خودرو در اولويت قرار ندارد و امسال سالي است كه ايران‌خودرو به كيفيت، صادرات، خدمات پس از فروش و توسعه محصول توجه خاصي دارد.
تحريم و برنامه ايران خودرو
تحريم‌هاي تحميل شده به خودروهاي تجاري از سال 89 و خودروهاي سواري از سال 91 كليد خورد. به دليل نبود پشتوانه‌هاي قوي و وابستگی در طراحي و ساخت صنعت خودرو كشور با مشكلات زيادي مواجه شد. در سال 91 و 92 با كاهش شديد توليد خودرو در كشور روبه رو بوديم. برنامه گروه صنعتي ايران خودرو تكيه بر توان داخلي است و با اين اقدامات ديگر توليد دچار چالش نخواهد شد.
توليد با توان داخلي
مديريت ارشد ايران خودرو براين باور است كه شركت‌هاي قطعه‌سازي نقش مهمي در افزايش توليد ايران خودرو ايفا كرده اند و اين امر جاي تقدير دارد. از ميانگين توليد 2هزار و 700 خودرويي كه قبلا انجام مي‌شد، توليد 900 دستگاه از آن به صورت مونتاژ سي كي دي و یک هزار و 800 دستگاه نيز بر دوش قطعه‌سازان داخلي بوده است، اما توليد روزانه بيش از 2هزار و 400 دستگاه فعلي كاملا توسط سازندگان داخلي صورت مي‌پذيرد.
با برنامه‌ريزي انجام شده از مهر ماه سال گذشته توليد رونق گرفت و تقريبا 6 ماه دوم سال گذشته به ميزان 2 برابر 6 ماه نخست توليد صورت گرفت. از شروع امسال نيز توليد ناقص در ايران خودرو وجود نداشته و همه خودروها به صورت كامل از خط توليد خارج شده است.
گروه صنعتي ايران خودرو از برنامه ابلاغ شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت 16 درصد پيشي گرفته است و برنامه داخلي به همت كارگران و كاركنان اين شركت 600 هزار دستگاه خودرو بوده كه از اين برنامه نيز به ميزان 2 درصد عبور كرده است.
استراتژي برد-برد با شركاي خارجي
مديريت ارشدگروه صنعتي ايران خودرو، اساس همكاري با شركاي خارجي را براساس استراتژي برد– برد و سرمايه‌گذاري در توليد محصول و استفاده از شبكه صادراتي شركاي خارجي تبيين كرده است. پس از رهنمود‌هاي مقام معظم رهبري، صادرات در اولويت كاري گروه صنعتي ايران خودرو قرار گرفت تا محصولي با برند و نشان ايران خودرو، قواي محركه ملي و كيفيت قابل رقابت در بازار‌هاي جهاني صادر كنيم تا از اين راه ارزآوري و سودآوري براي اقتصاد و صنعت كشور داشته باشيم.
تدوين استراتژي صنعت خودرو
همچنين در اين مراسم رضا رحماني رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي بر حمايت مجلس از صنعت خودروي كشور به روش‌هاي مختلف از جمله تعرفه واردات و رفع قوانين دست و پا گير درجهت بومي‌سازي و توسعه ساخت داخل قطعات تأكيد كرد و از شوراي سياست‌گذاري خودرو و ساير فعالان اين صنعت خواست استراتژي صنعت خودرو را تدوين و تعيين كنند.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر