مدیریت جهادی و تکلیف ما

مدیریت جهادی و تکلیف ما

یادداشتی به قلم مهدی ایران نژاد /
برای رسیدن به هدف باید راه را گم نکنیم و برای پیمودن راه به درک نقشه اصلی نیازمندیم. (مقام معظم رهبری)
امروز نقشه راه از سوی مقام معظم رهبری ترسیم و ابلاغ شده و این ابلاغیه با تأسی به نفس ولایت بر همگان حجت شرعی است و باید برای رسیدن به این هدف والا مخلصانه انجام وظیفه کنیم.
مقام معظم رهبری ۲ پایه اصلی مکتب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) را «شریعت اسلامی» و «مردم سالاری» دانستند و با تأکید بر رعایت این ۲ اصل، ملت و مسئولان نظام اسلامی را هدایت کردند.
معظم له همچنین بیداری اسلامی و احساسات ضد استکباری را یکی از نتایج درک ملت‌ها نسبت به انقلاب اسلامی برشمردند.
اکنون دنیای اسلام بویژه نسل جوان آن به دنبال پاسخ این سوال مهم و تاریخی است که جمهوری اسلامی چگونه ۳۵ سال در برابر هجوم خشن و خصمانه همه‌جانبه و حتی تحریم‌های بی‌سابقه دشمنان این سرزمین اسلامی ایستاده و روز به روز پیشرفته‌تر و مقتدرتر شده و بررسی عملکرد علمی ایران اسلامی و شتاب ۱۳برابری آن در این حوزه گواه بر صدق این واقعیت است.
بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری، شریعت اسلامی به عنوان روح و جوهره نظام جمهوری اسلامی و سپردن کارها به دست مردم از طریق مردم سالاری و انتخابات، ۲ پایه و ستون اصلی
در نظام اسلامی است.
رهبر عزیز و فرزانه انقلاب اسلامی، همچنین اجرای کامل شریعت اسلامی را موجب تأمین ۴ عنصر اصلی استقلال، آزادی، عدالت و معنویت بیان فرمودند و پیمودن راه امام خمینی (ره ) و تحقق آرمان های آن بزرگوار را همواره مورد تأکید قرار داده و اعتقاد دارند از دست دادن انسجام ملی، دچارشدن به تنبلی و بی‌انگیزگی و کم کاری، حاکم شدن یأس و ناامیدی و نیز تصور غلط «ما نمی‌توانیم» یا نتوانستیم،
ما را از هدف دور خواهد کرد.
راه حل برون رفت از این مشکلات همانگونه که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی امسال فرمودند، عزم ملی و اعمال
مدیریت جهادی است.
تکلیف چیست؟
عشق به ولایت و گفتمان حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری تکلیف همه را روشن کرده است؛ شهدا با نثار خونشان رفتند که ما بمانیم و خانواده معزز ایشان با صبر و تحمل و همچنین امت اسلامی با مقاومت و پایداری مثال زدنی، همواره و همیشه بر حفظ نظام اسلامی به عنوان بالاترین اولویت تأکید کرده‌اند.
امروز کلام زیبای «ما می‌توانیم‌» حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری باید سرلوحه کاری مسئولان در راستای رضایت مردم که همانا رضایت خداست قرار بگیرد. همانگونه که در طول ۸ سال دفاع مقدس فرزندان این مرز و بوم ثابت کردند که ما می‌توانیم، اگر امروز به عنوان پرچمدار‌ ام‌القرای کشورهای اسلامی مطرح شده‌ایم به دلیل همین شعار زیبا و عمل به آن بوده است.
امروز باید تعارف را کنار بگذاریم و یکبار دیگر با عزم ملی و مدیریت جهادی نسبت به کار و تلاش و خدمت خالصانه به مردم اقدامات شایسته و بایسته را به منصه‌ظهور برسانیم و کارنامه خود را با ورق‌های زرین و پاک ببندیم که روز محشر سربلند بیرون آییم.
اکنون البرز با جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و با حضور ۴ استاندار، ۳ سال و نیم از عمر خود را سپری کرده است. گرچه در این مدت اقدامات قابل توجهی در همه حوزه‌ها علیرغم وجود مشکلات صورت گرفته و انصافاً ره چندین‌ساله طی شده، ولی آنقدر مشکلات زیاد است که این اقدامات کمتر به چشم می‌آید، بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که باید سرعت خدمات‌رسانی در راستای توسعه استان را در همه حوزه‌ها بیشتر کنیم تا ضمن جلب رضایت مردم که همانا رضایت خداوند است بتوانیم آثار عقب ماندگی‌های استان را نیز جبران کنیم.
واقعیت این است که کلید موفقیت- خدمت رسانی به مردم- در دست و اختیار مسئولان است و بی‌تردید این هدف محقق نخواهد شد مگر با دلسوزی، وحدت و همدلی، از این رو با دوری جستن از خط و خط‌بازی، همه در دولت تدبیر و امید که وجه مشترک دل‌های اکثر مردم است، با هر نگرش سیاسی در مقطع حساس کنونی باید زیر یک پرچم تلاش کرده و ثابت کنیم که ما می‌توانیم.
اختلاف‌ها در سلایق سیاسی باید کنار گذاشته شود و همگان با رعایت شریعت اسلامی و عقلانیت باید به فکر رفاه، آسایش و معیشت مردم باشیم و به‌طور قطع خشنودی خداوند متعال، ما را در راه خدمت به مردم یاری خواهد کرد و دعای همیشگی مردم ذخیره‌ای برای آخرتمان خواهد بود.
یکی از حوزه‌های بسیار حساس و مهم که امروز مردم به‌طور شبانه روزی با آن سر و کار دارند و به نوعی دغدغه آنان و مسئولان ارشد کشور و از جمله استان محسوب می‌شود، بهداشت و درمان است که رفع مشکلات این حوزه نیز به عزم ملی و مدیریت جهادی نیاز دارد.
مهاجرپذیری بالای البرز که امروز از ۲ برابر استاندارد نیز فراتر رفته، مدیریت در راستای خدمات‌رسانی را در این استان با دشواری و موانع خاصی مواجه کرده است، بنابراین می‌بایست همت مضاعف را برای رفع این مشکلات بکار گرفت و به آن عمل کرد.
وضع درمانی البرز با تعدادی بیمارستان قدیمی و اندک بیمارستان خصوصی که آن هم در حد بیمارستان های دولتی است با تجهیزات و ملزومات درمانی و کادر تخصصی بسیار محدود موجب شده با سرانه‌های درمانی کشور فاصله زیادی داشته باشیم، به همین دلیل اغلب مردم با مشکلات درمانی مواجه هستند به طوری که صرف هزینه‌های سنگین درمانی خارج از توان این خانواده‌هاست.
البته تلاش‌های مضاعف مسئولان استان و حوزه مربوطه در چند سال اخیر نسبتاً خوب ارزیابی می‌شود ولی باید سرعت خدمت‌گزاری را با هدف‌گذاری مقام معظم رهبری در سال ۹۳ با مدیریت جهادی بیشتر کنیم و ان‌شاءا… به نتیجه مطلوبی نیز دست یابیم.
ما بر آنیم با ارائه پیشنهادها و انتقادهای سازنده، بازویی برای مدیران بزرگوار مردمی البرز باشیم و با طرح موضوع‌ها و جراحی مشکلات، پیگیری و کسب بودجه و اعتبارات لازم، در حد توان آرامش بیشتر را برای ساکنان استان البرز فراهم سازیم و در این راه تکیه اصلی ما بر همان یکتای بی‌همتاست.

این مطلب را به اشتراک بگذار