مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان خبر داد ایجاد شهرک برای انتقال صنوف مزاحم از شهرهای البرز‌

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان خبر داد ایجاد شهرک برای انتقال صنوف مزاحم از شهرهای البرز‌

زهره نصرتی‌فر/
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز از ایجاد شهرک صنفی به وسعت ۲۰ هکتار برای انتقال صنوف مزاحم به خارج از شهرهای استان خبر داد و گفت: کاهش آلودگی‌های صوتی، زیست محیطی و نیز کنترل و کاهش ترافیک از جمله مزیت‌های این شهرک صنعتی صنفی به‌شمار می‌رود.
ایرج موفق در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: طبق برنامه‌ریزی‌ها، این شهرک در نزدیکی کرج ساخته می‌شود و قرار است تمامی صنوف اعم از تولیدی و خدمات فنی و مهندسی به این شهرک انتقال یابند و کسانی که به خدمات این صنوف نیاز دارند نیز با مراجعه به این شهرک نیازهای خود را رفع کنند.
وی با یادآوری اینکه ایجاد دانشگاه علمی- کاربردی برای صنوف استان نیز در دستور کار صنعت، معدن و تجارت البرز قرار گرفته است، گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های اجرایی استان توسعه شهرک‌های صنعتی نظرآباد، کوثر و اشتهارد است و مطالعات ایجاد ۲شهرک جدید در ساوجبلاغ و اشتهارد نیز به اتمام رسیده است. وی از کمبود آب به عنوان مهمترین محدودیت شهرک‌های صنعتی البرز نام برد و خاطرنشان کرد: کمبود آب سبب شده بسیاری از صنایع نتوانند در استان استقرار یابند و به همین دلیل باید به دنبال صنایع سبز، هایتک و کم‌آب‌بر باشیم.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز به ساماندهی صنایع پراکنده در البرز اشاره کرد و گفت: واحدهای تولیدی و صنعتی پراکنده استان در یک شهرک صنعتی ساماندهی می‌شوند تا بتوانند از امکانات شهرک‌های صنعتی استفاده کنند.
موفق با اشاره به اینکه البرز در صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی در کشور رتبه دوم را دارد، افزود: با تبدیل شهرک صنعتی صنایع دارویی برکت به منطقه ویژه اقتصادی، این استان قطب تولید دارو و تجهیزات پزشکی کشور خواهد شد.
وی گفت: در یک سال اخیر ۲۴ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در زمینه‌های صنعتی در البرز انجام شده و به تازگی نیز ۲ گروه از کشورهای ایتالیا و آلمان با سفر به البرز برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کردند.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز در عین حال زیرساخت‌های استان تازه تأسیس البرز را ناکافی دانست و اظهار داشت: تأمین زمینه و زیرساخت‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از ضرورت‌های استان محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه البرز محرومترین استان کشور در حوزه برخورداری از شهرک‌های صنعتی است، گفت: استان البرز در حوزه تولید و صنعت از ظرفیت‌های ویژه‌ای برخوردار است که با برنامه‌ریزی می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده کرد و زمینه رونق و پیشرفت هرچه بیشتر استان را فراهم آورد.
موفق از ارتقای یک پله‌ای اداره کل صنعت، معدن و تجارت البرز در وزارت صنعت و معدن خبر داد و گفت: روند خدمت رسانی به مردم در این اداره ‌کل و سایر اداره‌های زیرپوشش تسریع شده و تشکیل واحد آمار و یکپارچه‌سازی اطلاعات یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه در سال جاری ۶ هزار و ۴۹۱ کارت قالی‌بافی تمدید شده است، خاطرنشان کرد: ۲۰ دوره آموزشی رایگان با استفاده از اعتبارات ملی و از طریق مرکز ملی فرش ایران در البرز برگزار شده است. وی در مورد تأمین و توزیع کالاهای مورد نیاز در البرز نیز گفت: ۲۳۶ تن گوشت قرمز منجمد، ۴۱۸ تن مرغ، ۸۵۵ تن برنج وارداتی، ۷۵۰ تن شکر و ۴۵ تن روغن از جمله مهمترین اقلامی است که در استان تأمین و توزیع شده است. موفق با بیان اینکه ۴۲۰ هزار سبد کالا در استان توزیع شده است، گفت: ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان یارانه شیر از محل اعتبارهای ملی برای واحدهای تولیدی استان دریافت شده است. موفق گفت: طرح ایجاد ۵۰ هزار فرصت شغلی در کارگروه اشتغال استانداری، احصای ۱۰۰ برند ملی، اجرای طرح آمایش صنعت و معدن، تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری استان، انعقاد تفاهمنامه با پژوهشگاه مواد و انرژی به‌منظور بهره‌مندی از توان علمی پژوهشگران در راستای رفع مشکلات صنایع، آموزش نیروی کار با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای از دیگر اقدامات مهم این اداره کل به‌شمار می‌رود.
وی در مورد عملکرد بازرسان این اداره کل نیز گفت: در یک سال اخیر از ۷ هزار و ۱۹۲ گزارش ارسالی بازرسان این استان، ۳ هزار و ۱۱۶ متخلف، ۲۳۲ مورد در دست بررسی و ۳ هزارو ۸۴۴ مورد نیز غیرمتخلف اعلام شدند. موفق افزود: علاوه بر بازرسی‌های دائمی، مردم می‌‌توانند شکایات خود را در تماس با سامانه ۱۲۴ اعلام کنند تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذار