مديركل صنعت، معدن و تجارت استان خبر داد ايجاد شهرك براي انتقال صنوف مزاحم از شهرهاي البرز‌

زهره نصرتي‌فر/
مديركل صنعت، معدن و تجارت البرز از ايجاد شهرك صنفي به وسعت 20 هكتار براي انتقال صنوف مزاحم به خارج از شهرهاي استان خبر داد و گفت: كاهش آلودگي‌هاي صوتي، زيست محيطي و نيز كنترل و كاهش ترافيك از جمله مزيت‌هاي اين شهرك صنعتي صنفي به‌شمار مي‌رود.
ايرج موفق در نشست خبري با اصحاب رسانه افزود: طبق برنامه‌ريزي‌ها، اين شهرك در نزديكي كرج ساخته مي‌شود و قرار است تمامي صنوف اعم از توليدي و خدمات فني و مهندسي به اين شهرك انتقال يابند و كساني كه به خدمات اين صنوف نياز دارند نيز با مراجعه به اين شهرك نيازهاي خود را رفع کنند.
وي با يادآوري اينكه ايجاد دانشگاه علمي- كاربردي براي صنوف استان نيز در دستور كار صنعت، معدن و تجارت البرز قرار گرفته است، گفت: يكي از مهمترين برنامه‌هاي اجرايي استان توسعه شهرك‌هاي صنعتي نظرآباد، كوثر و اشتهارد است و مطالعات ايجاد 2شهرك جديد در ساوجبلاغ و اشتهارد نيز به اتمام رسيده است. وي از كمبود آب به عنوان مهمترين محدوديت شهرك‌هاي صنعتي البرز نام برد و خاطرنشان كرد: كمبود آب سبب شده بسياري از صنايع نتوانند در استان استقرار يابند و به همين دليل بايد به دنبال صنايع سبز، هايتك و كم‌آب‌بر باشيم.
مديركل صنعت، معدن و تجارت البرز به ساماندهي صنايع پراكنده در البرز اشاره كرد و گفت: واحدهاي توليدي و صنعتي پراكنده استان در يك شهرك صنعتي ساماندهي مي‌شوند تا بتوانند از امكانات شهرك‌هاي صنعتي استفاده كنند.
موفق با اشاره به اينكه البرز در صنايع دارويي و تجهيزات پزشكي در كشور رتبه دوم را دارد، افزود: با تبديل شهرك صنعتي صنايع دارويي بركت به منطقه ويژه اقتصادي، اين استان قطب توليد دارو و تجهيزات پزشكي كشور خواهد شد.
وي گفت: در يك سال اخير 24 مورد سرمايه‌گذاري خارجي در زمينه‌هاي صنعتي در البرز انجام شده و به تازگي نيز 2 گروه از كشورهاي ايتاليا و آلمان با سفر به البرز براي سرمايه‌گذاري اعلام آمادگي كردند.
مديركل صنعت، معدن و تجارت البرز در عين حال زيرساخت‌هاي استان تازه تأسيس البرز را ناكافي دانست و اظهار داشت: تأمين زمينه و زيرساخت‌هاي لازم براي جذب سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي از ضرورت‌هاي استان محسوب مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه البرز محرومترين استان كشور در حوزه برخورداري از شهرك‌هاي صنعتي است، گفت: استان البرز در حوزه توليد و صنعت از ظرفيت‌هاي ويژه‌اي برخوردار است كه با برنامه‌ريزي مي‌توان از اين ظرفيت‌ها استفاده كرد و زمينه رونق و پيشرفت هرچه بيشتر استان را فراهم آورد.
موفق از ارتقای يك پله‌اي اداره كل صنعت، معدن و تجارت البرز در وزارت صنعت و معدن خبر داد و گفت: روند خدمت رساني به مردم در اين اداره ‌كل و ساير اداره‌های زیرپوشش تسريع شده و تشكيل واحد آمار و يكپارچه‌سازي اطلاعات يكي از مهمترين اقدامات در اين زمينه محسوب مي‌شود. وي با بيان اينكه در سال جاري 6 هزار و 491 كارت قالي‌بافي تمديد شده است، خاطرنشان كرد: 20 دوره آموزشي رايگان با استفاده از اعتبارات ملي و از طريق مركز ملي فرش ايران در البرز برگزار شده است. وي در مورد تأمين و توزيع كالاهاي مورد نياز در البرز نيز گفت: 236 تن گوشت قرمز منجمد، 418 تن مرغ، 855 تن برنج وارداتي، 750 تن شكر و 45 تن روغن از جمله مهمترين اقلامي است كه در استان تأمين و توزيع شده است. موفق با بيان اينكه 420 هزار سبد كالا در استان توزيع شده است، گفت: 5 ميليارد و 700 ميليون تومان يارانه شير از محل اعتبارهاي ملي براي واحدهاي توليدي استان دريافت شده است. موفق گفت: طرح ايجاد 50 هزار فرصت شغلي در كارگروه اشتغال استانداري، احصاي 100 برند ملي، اجراي طرح آمايش صنعت و معدن، تعيين اولويت‌هاي سرمايه‌گذاري استان، انعقاد تفاهمنامه با پژوهشگاه مواد و انرژي به‌منظور بهره‌مندي از توان علمي پژوهشگران در راستاي رفع مشكلات صنايع، آموزش نيروي كار با همكاري سازمان فني و حرفه‌اي از ديگر اقدامات مهم اين اداره كل به‌شمار مي‌رود.
وي در مورد عملكرد بازرسان اين اداره كل نيز گفت: در يك سال اخير از 7 هزار و 192 گزارش ارسالي بازرسان اين استان، 3 هزار و 116 متخلف، 232 مورد در دست بررسي و 3 هزارو 844 مورد نيز غيرمتخلف اعلام شدند. موفق افزود: علاوه بر بازرسي‌هاي دائمي، مردم مي‌‌توانند شكايات خود را در تماس با سامانه 124 اعلام كنند تا مورد رسيدگي قرار گيرد.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر