مديرعامل سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري كرج:  شهروندان به نوار زرد رنگ روي تنه درختان  دست نزنند

نجمه مومن کیائی – ایران البرز/
‌مديرعامل سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري كرج از شهروندان خواست به هيچ وجه به نوارهاي زرد رنگ روي تنه درختان دست نزنند.
عباس زارع گفت: اين نوارهاي زرد رنگ جنبه مبارزه با بيماري درختان را داشته و با هدف دفع آفات، روي تنه آنها چسبانده شده است.
وي افزود: در اجراي طرح مديريت تلفيقي مبارزه با آفات و بيماري‌هاي گياهي در فضاي سبز شهر كرج و به‌منظور كاهش مصرف سموم شيميايي و آلودگي‌هاي زيست محيطي در سال جاري اقدام به استفاده از كارت ها و نوارهاي زرد چسبنده روي درختان مختلف بویژه نارون، اقاقيا و بيد كرده‌ایم.
وي افزود: نوارهاي زرد جلب‌كننده حشرات از 2 سمت آغشته به چسب مخصوص بوده و بسته به قطر ميزبان گياهي و آفت هدف با عرض 15 تا 30 سانتيمتر در ارتفاع حدود 2 متري درخت چسبانده مي‌شود. زارع اضافه كرد: در اين روش، حشراتي كه به رنگ زرد با طول موج 530 تا 580 نانومتر حساس هستند نظير مگس سفيد، زنجرك، شته‌هاي بالدار، تريپس و. . . به سمت نوارهاي چسبناك جلب شده و به دام مي‌افتند.
وي گفت: همچنين حشراتي مثل سوسك برگ خوار نارون و لاروهاي سن سه آين آفت كه براي شفيره شدن طول تنه را مي‌پيمايند نيز به راحتي در اين تله‌ها گرفتار شده و در نتيجه از شدت خسارت آنها كاسته مي‌ شود.
مدير عامل سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري كرج يادآور شد: اين طرح در كرج براي اولين بار و در عرصه‌هاي مختلف از جمله بوستان ايران زمين، ميدان استقلال، بوستان جهان نما، بوستان شهيد چمران و باغ گل ها، بوستان هامون، بوستان تاجيكستان، بوستان خانواده، بوستان جهان، بوستان بانوان و. . . درختان نارون و اقاقياي بسياري از رفيوژها و نيز معابر اصلي و فرعي توسط فضاي سبز مناطق يا واحدهاي اماني سازمان با نظارت گروه حفظ نباتات اداره نظارت برنگهداري فضاي سبز كرج در حال اجراست.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر