مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج: شهروندان به نوار زرد رنگ روی تنه درختان دست نزنند

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج:  شهروندان به نوار زرد رنگ روی تنه درختان  دست نزنند

نجمه مومن کیائی – ایران البرز/
‌مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج از شهروندان خواست به هیچ وجه به نوارهای زرد رنگ روی تنه درختان دست نزنند.
عباس زارع گفت: این نوارهای زرد رنگ جنبه مبارزه با بیماری درختان را داشته و با هدف دفع آفات، روی تنه آنها چسبانده شده است.
وی افزود: در اجرای طرح مدیریت تلفیقی مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی در فضای سبز شهر کرج و به‌منظور کاهش مصرف سموم شیمیایی و آلودگی‌های زیست محیطی در سال جاری اقدام به استفاده از کارت ها و نوارهای زرد چسبنده روی درختان مختلف بویژه نارون، اقاقیا و بید کرده‌ایم.
وی افزود: نوارهای زرد جلب‌کننده حشرات از ۲ سمت آغشته به چسب مخصوص بوده و بسته به قطر میزبان گیاهی و آفت هدف با عرض ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر در ارتفاع حدود ۲ متری درخت چسبانده می‌شود. زارع اضافه کرد: در این روش، حشراتی که به رنگ زرد با طول موج ۵۳۰ تا ۵۸۰ نانومتر حساس هستند نظیر مگس سفید، زنجرک، شته‌های بالدار، تریپس و. . . به سمت نوارهای چسبناک جلب شده و به دام می‌افتند.
وی گفت: همچنین حشراتی مثل سوسک برگ خوار نارون و لاروهای سن سه آین آفت که برای شفیره شدن طول تنه را می‌پیمایند نیز به راحتی در این تله‌ها گرفتار شده و در نتیجه از شدت خسارت آنها کاسته می‌ شود.
مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج یادآور شد: این طرح در کرج برای اولین بار و در عرصه‌های مختلف از جمله بوستان ایران زمین، میدان استقلال، بوستان جهان نما، بوستان شهید چمران و باغ گل ها، بوستان هامون، بوستان تاجیکستان، بوستان خانواده، بوستان جهان، بوستان بانوان و. . . درختان نارون و اقاقیای بسیاری از رفیوژها و نیز معابر اصلی و فرعی توسط فضای سبز مناطق یا واحدهای امانی سازمان با نظارت گروه حفظ نباتات اداره نظارت برنگهداری فضای سبز کرج در حال اجراست.

این مطلب را به اشتراک بگذار