لزوم توجه به ساختارفرهنگ درالبرز‌

پردیس سلیمانی/
البرز استان شد تا سایه‌ای را که ‌سال‌ها تهران بر سر آن انداخته بود پس زده و کرج به‌عنوان چهارمین کلانشهر نفسی تازه بکشد.
مشکلات فرهنگی دردهای بی‌پایان این استان است که به بستری برای معضلات تبدیل شده است. یکی از این معضلات، تلاش به‌منظور مجاب کردن مردم برای مطالعه و جا انداختن فرهنگ کتابخوانی است. در جامعه‌ای که سرانه مطالعه آن پایین باشد چگونه می‌توان مردم را قانع کرد تا مطالعه کنند و کتاب بخوانند.
برگزاری نمایشگاه فرصت خوبی بود تا کودکان و نوجوانان، والدین خود را به نمایشگاه سوق دهند و به این وسیله چند نفری نیز از موهبت کتابخوانی بهره‌مند و با تازه‌های نشر و منابع جدید آشنا شوند تا انگیزه‌ای پیدا کنند و کتابی بخرند و بخوانند.
اشاعه فرهنگ کتابخوانی یکی از مباحثی بود که سید موسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز بر آن اصرار داشت و تمامی دست‌اندرکاران تلاش کردند ‌با برنامه‌ریزی در شورای استان و با مساعدت و همکاری استاندار و سایر مسئولان، مکانی برای برپایی این نمایشگاه انتخاب شود.
هر چند برپایی نمایشگاه تنها وظیفه ارشاد نیست، اما بدون در نظر گرفتن بودجه و اعتبار کافی نمی‌توان معجزه کرد. پس نیاز بود تا تمامی دستگاه‌ها و مراکز فرهنگی دست به دست یکدیگر داده و ارشاد را در این رویداد فرهنگی یاری کنند. در حالی که فضای کافی و دائمی برای برپایی این نمایشگاه وجود نداشت ‌یا برخی دستگاه‌ها حاضر به همکاری نبودند اما به هر حال این فضا با تلاش فراوان مهیا شد.
با تمام کم و کاستی‌ها نباید تنها نیمه خالی لیوان را ببینیم. در جایی که ماه‌ها تلاش می‌شود تا لااقل مکانی مناسب و در خور کتاب و ناشران کتاب انتخاب شود و در جایی که برخی مسئولان دغدغه‌ای برای برگزاری نمایشگاه کتاب ندارند، کار بسیار سختی است چرا که از برخی مسئولان نباید انتظار رویکرد فرهنگی داشت تا کمک و یاری کنند. یکی از مهمترین راهبردها در یک برنامه‌ریزی صحیح فرهنگی، رواج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه است. برای رسیدن به عادت در کتابخوانی نیازمند برنامه‌ریزی صحیح و منطقی هستیم که جامعه ایرانی با آن فاصله گرفته است. تداوم این فرهنگ نیازمند بحث و بررسی و ایجاد هدف یعنی عادت به کتابخوانی و بسترسازی فرهنگی برای آن، یک برنامه‌ریزی صحیح و منطقی ‌است که با ارائه راهکارها، فرهنگ کتابخوانی را در جامعه ایرانی عملی ساخته و به تداوم این فرهنگ در جامعه بینجامد.
بالطبع یکی از راه‌های ترویج فرهنگ کتابخوانی، تبلیغ و ترویج این فرهنگ ‌در میان مردم، نصب پوسترها و جملات کوتاه اما تأثیر‌گذار و بسیار ساده است تا این فرهنگ را در میان مردم استان البرز نهادینه ‌و انگیزه خرید کتاب و استقبال از کتابخوانی را با ایجاد رفتاری مناسب در میان مخاطبان ایجاد کند. اینکه مردم احساس نیاز به کتاب و کتابخوانی داشته باشند مانند تشنه‌ای در بیابان است که به دنبال آب می‌گردد و کتاب نیز موضوعی است که نیاز روحی مردم را برطرف می‌کند.
ایجاد آگاهی، علاقه به مطالعه در سنین مختلف با توجه به تحصیلات، جنس و معرفی منابع متعدد با کمک کارشناسانی که تنها یکطرفه قضاوت نمی‌کنند بلکه از جنس مردم و از نگاه آنان به موضوعات مختلف می‌نگرند در عرصه‌های مختلف با تشویق، مردم را راغب کرده تا با این فرهنگ غنی آشنا شوند.
استان البرز نیازمند تحول بزرگ فرهنگی است که می‌توان با کمک کارشناسان و جامعه‌شناسان آشنا به امور عرصه تربیتی، آموزشی و فرهنگی بدون تعصب و تنها واقع‌بینانه این معضل را تا حدودی رفع کرد و به مسئولان فرهنگی که در برپایی این نمایشگاه تلاش کردند تا بخشی از فرهنگ کتابخوانی احیا شود خدا قوت گفته تا بیش از پیش بر تلاش خود بیفزایند.
‌سال‌ها از وعده ساخت سایت نمایشگاه دائمی کتاب در استان البرز می‌گذشت که در نهایت کلنگ این نمایشگاه در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به زمین زده شد تا امیدها برای صاحبخانه شدن «یار مهربان» افزایش یابد.
پس از امروز و فرداهای بسیار، در نهایت محل ساخت سایت نمایشگاه دائمی کتاب البرز مشخص شد و در نهایت این مجموعه فرهنگی جایی بهتر از همسایگی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز پیدا نکرد، سوله‌ای ۲هزار و ۵۰۰متری که کلنگی به بهانه ساخت همین پروژه در وسط آن به زمین زده شد.
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با اشاره به سیاست‌های کلی این اداره ‌در رابطه با اجرای فعالیت‌های فرهنگی، یادآور شد: برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای است که اجرای برنامه‌های فرهنگی در استان به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی کمک کند و سرانه زیرساخت فرهنگی را ارتقا بخشد.
سیدموسی حسینی کاشانی با اشاره به پیگیری‌های مستمر اداره کل ارشاد برای جانمایی نمایشگاه کتاب از سال گذشته تا کنون گفت: در این رابطه مذاکراتی با وزارت ارشاد اسلامی، استانداری و همچنین خیران استان ترتیب داده شد تا مکان مناسبی برای این رویداد بزرگ فرهنگی مشخص شود.
وی نتیجه مذاکرات را خوب ارزیابی کرد و گفت: کلنگ ساخت نمایشگاه کتاب در سوله ۲ هزار متری در محل اداره کل ارشاد اسلامی البرز به همت نیکوکار فرهنگی و بخش خصوصی به زمین زده شد که امیدواریم بزودی محقق شود.
حسینی کاشانی از ساخت نمایشگاه دائمی فعالیت‌های فرهنگی با عنوان هدیه خیران فرهنگی به مردم استان یاد کرد و افزود: بسیاری از نیکوکاران ‌هنگام اطلاع از دغدغه‌های فرهنگی دست به کار شده‌اند و در ساختن محل نمایشگاه دائمی از هیچ گونه کمکی دریغ ندارند.
در جای دیگر امسال برنامه‌های مذهبی و مناسبتی فراوانی را در ماه محرم در سطح استان شاهد بودیم، در هرکجای ‌استان که قدم می‌گذاشتیم به همت نهادها و خیران البرز اجرای نمایش‌های مذهبی را نظاره‌گر بودیم، با تأکید بجا و سازنده امام جمعه محترم البرز به لزوم ترویج فرهنگ عاشورایی در بین مردم، اقدامات مثبتی در این راستا صورت گرفت.
حجت الاسلام حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه دراستان البرز خاطرنشان کرد: قیام عاشورا موجب احیای دین اسلام شد و باید به این واقعه مهم بیشتر پرداخت.
وی با بیان اینکه تبعیت از سیره ائمه اطهار(ع) جامعه را از انحراف مصون می‌کند، ادامه داد: توجه به این امر مهم جوانان و نسل فردا را به سوی زندگی متعالی پیش می‌برد.
حسینی همدانی گفت: نهضت امام حسین (ع) سراسر درس و پیام است و پیروی از آن حضرت، خطر انحراف را از جامعه اسلامی دور می‌کند.
وی با تأکید برالگوبرداری از قیام عاشورا ادامه داد: یکی از درس‌های مهم این قیام، ایستادگی در برابر ظلم و فساد بود.
نماینده ولی فقیه دراستان البرز افزود: اکنون هیأت‌های مذهبی و عزاداری نقش مهمی در انتقال ارزش‌های حماسه حسینی دارند.
حسینی همدانی خاطر نشان کرد: جا دارد تشکر ویژه‌ای داشته باشیم از همه افرادی که در البرز نقش ترویج فرهنگ را داشته‌اند و امیدواریم با تلاش‌های دلسوزانه مسئولان و خیران حوزه فرهنگ، توسعه سازنده را در استان البرز شاهد باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذار