لازمه موفقیت، داشتن ارتباط اثربخش در روابط عمومی

یکی از اصول اولیه موفقیت در هر کاری داشتن ارتباط اثربخش و مؤثر است. ما همواره بیشتر از 70 درصد وقت‌مان صرف ارتباطات می‌شود که شامل ارتباط با خانواده، همکاران و عموم مردم است،کسی که بتواند ارتباط درستی برقرار کند موفق است. در این پست عوامل ارتباط اثربخش بررسی می شود.

یک مسئول یا کارمند روابط عمومی وقتی می‌تواند در حوزه‌ کاریش موفق‌تر عمل کند که روش‌های برقراری ارتباط مؤثر و مفید را بداند. برخی افراد ذاتاً افرادی با خصوصیات خوب و تأثیرگذار در ارتباطات هستند و برخی هم با مطالعه و یادگیری اصول و تکنیک‌ها آن‌ها را آگاهانه انجام می‌دهند و تأثیرگذار می‌شوند و ارتباط اثربخش و درست و خوب برقرار می‌کنند.

 سه عامل مهم در برقراری ارتباط اثربخش تأثیر گذارند:

1- فن بیان

2- زبان بدن

3- ادراک

کلام جسم و یا زبان بدن، حالت‌ها و حرکاتی است که به خصوص در ارتباط چهره به چهره تأثیرگذار است و اولین عامل آن زیبایی ظاهر است؛ زیرا بشر ذاتاً تمایل به زیبایی دارد. در بخش دیگر مهم‌ترین عامل زیبایی اندیشه است که قدرت تأثیرگذاری بالاتری دارد. درون زیبا و اندیشه‌های زیبا روی ظاهر افراد هم تأثیر گذارند و افراد خیلی به آن‌ها جذب می‌شوند.

مورد دیگر مثبت‌اندیشی با افرادی است که با آن‌ها در ارتباط هستیم نیز در این رابطه تأثیرگذارند نشست و برخاست با افراد منفی‌نگر تأثیر بسیار زیادی بر روند موفقیت یا عدم موفقیت ما در ارتباطات دارد، در واقع یک تکنیک مهم ارتباطی مثبت‌اندیشی است که باعث پیشرفت و نوآوری در کارها و توسعه سازمان می‌شوند.

یک ارتباط‌گر مثلاً در حوزه‌ کاری روابط عمومی باید یک سری حالات رفتاری بدن را بداند و به آن مجهز باشد. تمرین کنیم که در هنگام صحبت با مخاطبان اگر کلام تعجب‌آوری شنیدیم، حالت تعجب و شگفتی به خود بگیریم یا در هنگام دلداری دادن به کسی که غم دیده حالت ما متناسب با آن همدردی باشد. این‌ها را نباید با تظاهر اشتباه گرفت. بلکه مهارت‌هایی هستند که در ارتباطات، برای ما مفید و تعیین‌کننده هستند.

در زمینه کلامی، بیان درست و انتقال اطلاعات در ارتباط های روزانه اهمیت دارد. در اصول سخنوری و فن بیان 3 عامل: 1- داشتن اطلاعات ، 2- قدرت انتقال خوب 3- لحن و طنین صدا بسیار تأثیر گذارند. دراین فرایند اطلاعات 7 درصد و لحن و طنین 38 درصد تأثیرگذار است که با توجه به شرایط و موقعیت باید طنین صدا تغییر کند.

همچنین حرکات هماهنگ و ژست و لبخند تأثیرگذاری کلامی را افزایش می‌دهد و در نهایت برقراری ارتباط مؤثر را میسر می‌سازد.

 منبع: شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر