کمبود سطل‌های زباله در معابر پرتردد شهر کرج

کمبود سطل‌های زباله  در معابر پرتردد شهر کرج

سلیمانی – خبرنگار ایران البرز /
المان‌های شهری نه تنها به عنوان یک نشانه شهری بلکه از عناصر مهم و نقاط عطف حیات شهر‌ها محسوب می‌شوند کـه نقـش مهمی در هویت شهر برعهده دارند. المان‌ها عاملی برای برقراری ارتباط میان فرد و محیط محسوب می‌شوند که باعث به‌وجود آمدن حس تعلق مکان، خاطره انگیزی، تمایز و خوانایی شهری می‌شوند.
در طول ‌سال‌های اخیر با بی‌توجهی و به فراموشی سپردن اصول معماری و شهر‌سازی بومی و زمینه‌گرا، شهرها دارای کم‌ترین کیفیت مطلوب فضایی شده اند. در طراحی شهری جایگاه ویژه المان‌ها در شکل‌گیری سیمای منسجم و متناسب نادیده گرفتـه شده است همچنین با بی‌توجهی به ارتباط المان با محیط و انسان باعث بی‌هویتی شهر‌ها شده است.
روزانه صدها تن زباله در کرج تولید می‌شود که نبود ظروف و سطل‌های مناسب برای جمع آوری آن نیز مشکل‌ساز شده است.
وجود زباله‌های رها شده در گوشه و کنار شهر بیانگر این است که جمع آوری آن علاوه بر فرهنگ‌سازی نیاز به توجه متولیان خدمات شهری دارد.
یکی از شهروندان نبود تعداد کافی سطل‌های زباله در شهر را علت اصلی پراکندگی زباله‌ها بیان کرده و می‌گوید: بسیاری از شهروندانی که در پیاده‌روها رفت و آمد می‌کنند، به علت نبود سطل زباله مجبورند زباله‌های خود را در گوشه و کنار شهر رها کنند.
این شهروند ارائه کارت‌های تبلیغاتی به شهروندان را از دیگر راه‌های افزایش زباله عنوان کرد و گفت: شهروندانی که کارت‌ها و آگهی‌های تبلیغاتی را دریافت می‌کنند، آنها را در پیاده روها رها می‌کنند و شاید دلیل آن نبود سطل زباله به تعداد کافی است.
برای مثال در بلوار چهار بانده مهرشهر که بخشی از آن در محدوده شهرداری منطقه ۴ قرار دارد و بخش دیگری از آن در شهرداری منطقه ۱۲، برخی از نواحی امکانات رفاهی را حتی در سطح اندک نیز ندارد و کمبود سطل‌های زباله و صندلی‌های شهری نیز در آن بخش به چشم می‌آید و جا دارد از مسئولان ذیربط بخواهیم توجه به پاکیزگی و مبلمان شهری را در برنامه‌های خود قراردهند. همچنین در بلوار ماهان نیز همین مشکل وجوددارد که دقت مسئولان در شهرداری و خدمات شهر را می‌طلبد.
یک شهروند دیگر نیز می‌گوید: کارت‌های تبلیغاتی را گاهی نگه می‌دارم تا سطل زباله‌ای پیدا کنم و در آن بریزم.
وی می‌افزاید: بسیاری از کسبه اطراف میدان‌های شهر و خیابان‌های پر تردد، زباله‌های خود را در سطل‌های زباله می‌گذارند ولی به دلیل کوچک بودن سطل‌های زباله و کافی نبودن آن ها، موجب ریختن زباله در اطراف سطل‌ها می‌شود. هنگامی که جایی برای گذاشتن زباله نباشد، مغازه‌داران مجبورند زباله‌ها را در بیرون از مغازه و گاهی در اطراف جوی‌های خیابان رها کنند.
این شهروند کرجی تصریح می‌کند: رفتگران هر روز زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و کمبود ظروف بزرگ و مناسب برای جمع آوری زباله‌ خیابان‌های پر تردد، از مواردی است که زباله‌ها را پراکنده می‌کند.
شهروند دیگری تصریح می‌کند: نباید زباله‌ها را در خیابان بریزیم ولی در بسیاری موارد هنگامی که در بین راه منزل و مدرسه حرکت می‌کنیم به دلیل اینکه سطل زباله وجود ندارد یا اگر هست در دسترس افراد نیست، ناخود آگاه زباله‌های خود را در خیابان می‌ریزیم.
یک رفتگر نیز می‌گوید: هر روز صبح، شهری بدون زباله در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد، ولی پس از چند ساعت که از آغاز روز می‌گذرد و به‌خصوص بعد از ظهرها، خیابان‌های شهر پر از زباله می‌شود.
ریختن زباله و جمع نکردن به موقع آن موجب زشت شدن چهره شهر می‌شود.
وی تأکید می‌کند: اگر شعار شهر ما خانه ماست، رعایت شود می‌توانیم شهری بدون سطل زباله را هم تصور کنیم. کمبود فضای مورد نیاز برای واحدهای صنفی نیز نباید موجب شود که کسبه، زباله‌های خود را رها کنند بلکه باید آنها را در نایلون‌های مناسب قرار دهند و پس از بستن مغازه‌ها در خارج از مغازه بگذارند.
شهروند دیگری عنوان می‌کند که قسمتی از بلوار ماهان، پیاده روی نامناسبی دارد همچنین در این محوطه با کمبود سطل زباله مواجهیم که مشکلاتی برای شهروندان این منطقه به‌وجود آورده است.
کرج در حوزه خدمات شهری بامشکلات بسیاری مواجه است و امکانات رفاهی همچون مبلمان شهری و سطل زباله و غیره به‌صورت ناهماهنگ در مناطق قرارگرفته است که امیدواریم با دقت نظر مسئولان، ذ‌ی‌ربط این قبیل مشکلات که برای شهر و شهروندان مشکلات زیادی به‌وجود آورده است، به زودی برطرف شود.

این مطلب را به اشتراک بگذار