کارنامه درخشان اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) درسال ۹۲

کارنامه درخشان اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) درسال ۹۲

بنابه گزارش ایران، علی سالار کیا مدیر کل کمیته امداد
امام خمینی (ره) در البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن اشاره به کارنامه این اداره کل در طول سال جاری اظهار داشت: کمیته امداد، با هدف یاری محرومان و مستضعفان، امداد درماندگان و آسیب‌دیدگان و خودکفا کردن آنان تأسیس شده و تلاش می‌کند در راه شناخت انواع محرومیت‌ها، نارسایی‌های مادی و معنوی و نیز کمبودهای خانواده‌های محروم
گام بردارد.
وی تصریح کرد: کوشش برای رفع محرومیت خانواده ها، از طریق اعطای کمک‌های بلاعوض، وام و اشتغالزایی و نیز تأمین مسکن محرومان و نیازمندان تحت پوشش از جمله فعالیت‌های امداد است.
این مسئول با بیان اینکه ارائه خدمات به نیازمندان باید در همه سطوح جامعه نهادینه شود گفت: هر چه تعامل نیکوکاران با کمیته امداد گسترده‌ شود خدمات بهتری به محرومان ارائه می‌شود.
سالارکیا بیان کرد: یکی از نکات مهم در زمینه یاری‌رسانی و دستگیری نیازمندان که سرلوحه برنامه‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) است، حفظ عزت، کرامت نفس و آبروی آنهاست.
وی گفت: برخی از نیازمندان از هیچ نهاد و خیریه‌ای خدمات دریافت نمی‌کنند در حالی‌که برخی دیگر از چندین خیریه خدمات دریافت می‌کنند بنابراین در صددیم به تخصصی شدن فعالیت مؤسسات خیریه کمک کنیم.
مدیرکل کمیته امداد امام‌خمینی(ره) اظهار داشت: برای رسیدن به خودکفایی و استقلال باید به گونه‌ای عمل شود که قشرمحروم جامعه از حداقل سطح رفاهی برخوردار شوند و این حاصل نمی‌شود مگر اینکه تمام توان خود را برای یاری به محرومان به کار بندیم.
این مسئول با اشاره به اینکه کمیته امداد طرح‌ها و خدمات گسترده‌ای برای کمک به محرومان مشخص کرده است، افزود: در واقع با برگزاری جشن و مراسم نیکوکاری قصد داریم فرهنگ انفاق و نوع دوستی را در کشور نهادینه کنیم.
وی درباره افتتاح مراکز نیکوکاری محله تصریح کرد: این مراکز در واقع شبکه ارتباطی و حمایتی مردمی با محوریت مساجد است که از مجموعه‌ای از نیروهای مردمی نیکوکار و داوطلب تشکیل می‌شود که زیرنظر کمیته امداد امام خمینی (ره) کمک‌های مردمی را جمع‌آوری و در میان نیازمندان توزیع می‌کنند.
این مسئول با بیان اینکه این مرکز تلاش خود را براساس مشارکت مردمی در زمینه نیکوکاری و کارآفرینی اجتماعی بنا نهاده، عنوان کرد: تهیه جهیزیه، پرداخت هزینه‌های درمان و معیشت از جمله کارکردهای این مراکز خیریه است.
سالارکیا با اشاره به اینکه تلاش برای تقویت شبکه‌های نیکوکاری امری ضروری است، خاطرنشان کرد: اگر شبکه‌های نیکوکاری تقویت نشوند کمیته امداد با توجه به محدودیت منابع درآمدی نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای خانواده‌ها باشد.
مدیرکل کمیته امداد البرز اظهارداشت: ۴۱ هزار شهروند البرزی در قالب ۲۱ هزار خانوار از خدمات کمیته امداد استان بهره‌مند هستند.
وی با اشاره به اینکه رسیدگی به نیازمندان باید در محله‌ها و در قالب مراکز نیکوکاری احیاء شود گفت: هشتمین مرکز نیکوکاری محله در هفته احسان و نیکوکاری در مسجد جامع المهدی (عج) افتتاح و در آینده تعداد بیشتری نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.
سالارکیا از کسب توفیقات بسیار مردم نیکوکار استان در حوزه اکرام، خبر داد و افزود: در بحث اکرام مردم نیز به صورت مطلوبی یاری رسان کمیته امداد هستند، به‌طوری که امسال در این حوزه هر یتیم به‌طور میانگین
۱۰ حامی دارد. امسال نزدیک به
۸ هزار و ۷۰۰ نفر از مددجویان تحت حمایت در آموزش‌های کوتاه مدت، بلند مدت و استاد شاگردی این اداره کل شرکت کردند.
وی با اشاره به کمک‌های مردم به کمیته امداد یادآور شد: در برخی سرفصل‌ها ۷۰ درصد هزینه‌ها از محل کمک‌های مردمی و مابقی از بودجه دولتی استفاده می‌شود. امسال این اداره کل رقمی بالغ بر ۲/۱۱ میلیارد ریال بابت کمک هزینه جهیزیه و ازدواج به یک هزار و ۷۳ زوج جوان نیازمند در البرز پرداخت کرده است.
سالارکیا از پرداخت کمک هزینه بهداشت و درمان خبرداد و گفت: در زمینه کمک هزینه درمان هم طی سال گذشته حدود ۳۰ هزار بیمه شده تحت حمایت و ۸۰۰ نیازمند غیرتحت حمایت از خدمات بهداشت و درمان کمیته امداد بهرمند شدند.
وی از ارائه خدمات فرهنگی و‌آموزش خبرداد و اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۴ هزار دانش‌آموز و ۷۲۰ طلبه و دانشجو تحت حمایت کمیته امداد هستند و از خدمات این نهاد بهره‌مند هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذار