فعالیت شهرداری منطقه ۷ کرج مصداق عینی از مدیریت جهادی

فعالیت شهرداری منطقه ۷ کرج مصداق عینی از مدیریت جهادی

فعالیت شهرداری منطقه ۷ کرج مصداق عینی از مدیریت جهادی
با آغاز عملیات بازگشایی ادامه بلوار ماهان واقع در منطقه ۷ شهرداری کرج پس از ۲۰ سال، فرصتی دست داد تا با مهندس حسین شریف کاظمی شهردار این منطقه گفت‌وگویی انجام دهیم. وی در این گفت و گو به ارائه گزارش کاملی از عملکرد شهرداری منطقه در ۶ماهه دوم سال ۹۲ و رویکرد مدیریت شهرداری در سال جدید پرداخت.
لطفا بفرمایید با توجه به نقش بسیار مهم تأمین اعتبار در پیشرفت و اجرای برنامه‌های توسعه شهری، چه اقداماتی در منطقه انجام داده اید؟
باید ظرفیت‌ها و قابلیت‌های شهری منطقه را گسترش دهیم، در این زمینه برای پیشرفت و اجرای برنامه‌های توسعه شهری اعتبار حرف اول را می‌زند.
میدان دادن به عناصر برای دستیابی به پیشرفت و افزایش توانایی‌های کمی و کیفی در بطن جامعه شهری از مسائل مهمی است که توسعه پایدار بر اساس آن شکل خواهد گرفت. از مهمترین اهدافی که در رسیدن به توسعه دنبال می‌شود و مسئولان و متولیان باید به آن به‌طور ویژه بنگرند، این است که در روند حرکت به سمت توسعه پایدار به گونه‌ای عمل کنند که ضمن تأمین نیازهای کنونی، توانایی برای برآوردن نیازهای نسل آتی نیز وجود داشته باشد.
بنا به گزارش عملکردی که از معاونت اداری و مالی منطقه دریافت کردم در ۶ ماهه دوم سال۹۲ تعداد ۲ هزار و ۲۲۵ پرونده مفاصاحساب، ۲ هزار و ۶۱۶ پرونده پایانکار واحدی، ۱۰۹ صلحنامه، ۲۰۴ مورد صدور پروانه، ۲۷۵ مورد پایان کار کلی و یک هزار و ۵۹ پرونده ماده صد در این منطقه اعلام کردند.
اهمیت شکل و نوع توسعه یافتگی شهری با جذب اعتبارات و هزینه کردها ارتباط مستقیم دارد؟
توسعه پایدار عامل مهمی برای شکل گیری ” شهر ایده آل ” است و کلانشهر کرج نیز با توجه به ظرفیت‌های موجود و برخورداری از ظرفیت های علمی، تنها با صرف زمان و برنامه‌ریزی می‌تواند در مسیر رسیدن به آیتم‌های شهری ایده‌آل گام بر دارد.
در زمینه گسترش فضای سبز مطلوب درمنطقه چه اقداماتی صورت گرفته است؟
در زمینه گسترش فضای سبز منطقه ۷ فعالیت‌هایی نظیر کاشت و واکاری فضای سبز بلوار انقلاب و موذن به متراژ ۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع، تجهیز لوله‌های آبیاری بلوار موذن و فلکه اول، واکاری و لشمه کاری چمن بوستان الغدیر و آزادی به متراژ۲۵۰متر مربع، خاکریزی و رگلاژ روبروی دانشگاه آزاد در مجموع یک هزار و ۷۰۰متر مکعب انجام شده است.
واکاری فضای سبز بوستان شهید بهشتی به تعدا۶۵۰گلدان درختچه و ۱۳اصله درخت، گل کاری و واکاری درختچه‌های باغ ایرانی۱۸۰۰متر مربع، آبیاری تانکری درختان معابر در منطقه، جمع آوری مصالح و نخاله‌های ساختمانی از پای درختان دیگر اقدامات انجام شده فضای سبز منطقه است.
زیباسازی و بهبود سیمای بصری، مناسب‌سازی فضای شهری و آموزش‌های فضای سبز به شهروندان محترم به ویژه کودکان و نوجوانان از دیگر اقداماتی است که در این زمینه انجام شده است.
یکی از پروژه‌هایی که در منطقه ۷ به اجرا درآمد و مورد تقدیر شهردار کرج، اعضای شورای شهر و استقبال مردم قرار گرفت بازگشایی ادامه بلوار ماهان بود، در این زمینه مهم ترین اقدامات منطقه را شرح دهید ؟
بازگشایی ادامه بلوار ماهان پس از ۲۰ سال پیگیری توسط شهرداری منطقه۷ مصداق عینی مدیریت جهادی است. شهرداری منطقه در زمینه های عمرانی، خدماتی، فرهنگی و اجتماعی به توفیقات بسیار مهمی دست یافته است.
مهم ترین انتظارات شهروندان در چه زمینه‌هایی است؟
در حال حاضر درخواست‌های مردم در زمینه نگهداشت شهر، جمع آوری زباله و نخاله و رفع سد معبر کمتر شده و خواسته‌های شهروندان به سمت ایجاد پارک، بوستان، فضاهای تفریحی، سرگرمی‌های سالم و پیاده رو‌سازی سوق پیدا کرده که این مهم محصول فعالیت‌های خوب و شبانه روزی مجموعه کارگزاران و کارکنان شهرداری در شهر است. با توجه به رکود صنعت ساخت و ساز و کمبود نقدینگی در شهرداری ها در سال در تلاشیم رویکرد درآمدزایی را به سمت درآمدهای پایدار و پنهان که به نوعی فراموش شده بود سوق داده تا بتوانیم راه‌اندازی طرح تبدیل و ساماندهی پرونده‌های صنفی، نوسازی، مطالبات معوق و مشکوک الوصول و… را در دستور کار جدی قرار دهیم. با توجه به تأکید شهردار کرج و ضرورت آن در منطقه، در فراخوانی تملک املاک واقع در طرح بازگشایی ادامه بلوار مطهری خیابان اول حدفاصل فلکه اول تا میدان آیت‌ا… طالقانی، پیگیری و تعیین تکلیف اراضی کاظم آباد، مشارکت همه جانبه با مساجد و فعالان فرهنگی مذهبی رجایی شهر برای برگزاری برنامه‌های مذهبی و فرهنگی در سال گذشته انجام شد. همچنین اصلاح فرآیند صدور پروانه، زیباسازی منطقه، توسعه و افزایش فضای سبز، کنترل ساخت وساز غیرمجاز و در نهایت آغاز بازگشایی ادامه بلوار ۵۰ متری ماهان پس از ۲۰ سال کاری از جمله اقدامات مهم منطقه در سال گذشته بود. امیدوارم با حمایت‌های همه جانبه و همدلی همکاران شاهد به ثمر نشستن این پرو‍ژه‌های مهم در منطقه باشیم. همچنین معابر قدیمی و خیابان‌های نامناسب، کمبود آسفالت و وجود جمعیت بالا و وسعت زیاد و تعدد تملکات املاک واقع در طرح از جمله مشکلات موجود در این منطقه است. همچنین آسفالت خیابان های اصلی و فرعی شهرک بهارستان، جدول گذاری و آماده‌سازی خیابان شهید ستاری و معابر فرعی اراضی هلکوپتر سازی، تراش و روکش خیابان های انقلاب، جمهوری اسلامی ( رستاخیز) ، اشتراکی و… در ۵۰ روز گذشته انجام شده و مابقی آن در دست اقدام است.
مهم ترین اهداف مدیریت شهری چیست؟
مدیریت شهری اهداف و آرمان‌های متعددی دارد که پیشرفت، توسعه و انتفاع شهر از مهمترین اهدافی است که تحقق آن به برنامه‌ریزی‌های کاربردی نیاز دارد. توسعه درون شهری، همچنین موجب افزایش سرانه‌های مربوط به فضای سبز، فضا‌های آموزشی، بهداشتی و درمانی، ورزشی، امنیتی، فرهنگی و. . . می‌شود.
در زمینه خدمات شهری چه اقداماتی صورت گرفته که به مرحله اتمام رسیده و چه تعداد پروژه در حال اجراست؟
در حوزه خدمات شهری این معاونت با تمام توان در ۶ ماهه سال ۹۲ تمام برنامه‌های محوله را با سرعتی چشمگیر اجرا کرد. کارکنان اداره خدمات شهری این منطقه تاکنون نقش مهمی در توسعه خدمات و پاکیزگی این منطقه ایفا کرده اند و کارکنان خدوم این معاونت با تلاش شبانه روزی پیگیر امور جاری خدماتی هستند و با به روز رسانی خدمات تلاش دارند تا رضایت همشهریان را جلب کنند. به علاوه در ۶ ماهه دوم سال ۹۲ معاونت خدمات شهری منطقه تمام تلاش خود را برای ایجاد چهره‌ای زیبا و تمیز در منطقه به کار برده و در قسمت های مختلفی از جمله واحد تخلفات، سد معبر، تشخیص مزاحمت و ساماندهی مشاغل و املاک و سامانه ۱۳۷ اقدامات شایسته‌ای انجام داده‌اند.
چه مقدار تراش و روکش آسفالت در منطقه انجام شده است ؟
در ۶ ماهه دوم سال ۹۲ در منطقه هفت، ۸ هزار و ۹۰۲تن آسفالت ریزی داشته ایم که بر این اساس بلوار دانشگاه آزاد، فاز ۳ بلوک یک، بلوک دوازدهم فاز ۲، شهرک بهارستان، باند شرقی بلوار جمهوری، خیابان فروردین، گلستان اتحاد، خیابان رودکی و دکتر حسابی، و شهرک بهارستان احداث و تکمیل شد.
پروژه ‌های در دست اقدام منطقه در سال ۹۳ از قرارذیل است:
پروژه ماهان:
عملیات خاکبرداری، دیوارکشی، زیرسازی، جدول آسفالت و پیاده‌رو سازی به طول ۲ کیلومتر را داریم که میزان پیشرفت پروژه ۶۵۰ متر دیوارکشی، ۳ هزار و ۹۵۰ متر مکعب مخلوط‌ریزی، ۲۴ هزار متر مکعب خاکریزی و یک هزار و ۳۰۰ متر مربع تخریب ابنیه است. طرح بازگشایی ادامه بلوار شهید مطهری حدفاصل فلکه اول خیابان یکم رجایی شهر تا میدان آیت‌ا… طالقانی و طرح بازگشایی ادامه بلوار شهید مطهری حدفاصل بلوار شهرداری تا میدان انقلاب را داریم.
جدولگذاری:
حذف نهر و اجرای کانیوا ضلع غربی خیابان آزادی از اول تا سیزدهم رجایی شهر، حذف نهر و اجرای کانیوا بلوار جمهوری (رستاخیز ) هر دو طرف، حذف نهر و اجرای کانیوا بلوار انقلاب هر دوطرف. جدولگذاری خیابان قائم (داریوش)، تکمیل جدول ضلع غربی بلوار انرژی اتمی (جاده محمودآباد)، زیرسازی و جدول‌گذاری شهرک الغدیر، جدول گلستان ۲۶، هشتم بلوک یک، سیزدهم و چهاردهم فاز ۲، چهاردهم فاز ۳ ، اصلاح هندسی بلوار شهید موذن تقاطع بلوار جمهوری ( رستاخیر) و انقلاب، جدولگذاری خیابان دهم و یازدهم بلوک ۲، جدول‌گذاری محله اوقافی فاز اول، جدولگذاری محله وهرجرد، خیابان شهید منصورفرد، ضلع جنوب انرژی اتمی و سایر معابر بر اساس اولویت
پیاده روسازی:
پیاده روسازی ضلع غربی بلوار جمهوری (رستاخیز) از هشتم تا میدان طالقانی، پیاده رو‌سازی ضلع شرقی بلوار انقلاب از قائم تا موذن و سایر معابر براساس اولویت.
تراش و روکش آسفالت:
باند غربی بلوار انقلاب، بلوار امام خمینی (ره) (باغستان) از میانجاده تا بوستان گل نرگس، فاز اول بلوار موذن باند شمالی حد فاصل شهرک جهازیها تا جاده محمود آباد، حدفاصل باغستان تا بلوار انقلاب پس از اتمام اجرای عملیات حفاری آبفا، خیابان ۲ و ۳ و فرعی‌های بین ۱ تا ۴ فاز ۲ خیابان شهید ستاری و فرعی‌های آن زیرسازی و آسفالت شده است.
خیابان مطهری حدفاصل استقلال تا فلکه اول، بازگشایی ادامه بلوار ۵۵ متری مطهری حدفاصل خیابان شهرداری تا بلوار انقلاب، خاکبرداری؛جدولگذاری، زیرسازی، آسفالت و پیاده روسازی خیابان گلسات ضلع شمالی بوستان گل نرگس خیابان گلستان ۲۶ اشتراکی و…
فضای سبز:
طراحی و مطالعه ایجاد فضای سبز نهر دلمبر شهرک بهارستان، طراحی و ساخت فاز اول بوستان ۱۲ هکتاری شهرک بهارستان، تکمیل فاز نهایی بوستان گل نرگس ضلع شرقی
در پایان امید است با همت همکارانمان در منطقه ۷ بتوان در سال ۹۳ با تأسی از سخن مقام معظم رهبری مصداق بارز مدیریت جهادی را در شهرداری منطقه ۷ به نمایش بگذاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذار