عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد خودروسازان نیازمند حمایت جدی

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از ضرورت حمایت از صنعت خودروسازی کشور خبر داد و گفت: با تمام انتقادهایی که متوجه صنعت خودروسازی است، باید برای حمایت از این صنایع برنامه ریزی‌های لازم صورت گیرد.
به گزارش ایسنا، عزیز اکبریان با اشاره به‌وجود اشتغال بالای صنعت خودروسازی کشور اظهار کرد: صنعت خودروسازی با حدود نیم قرن سابقه فعالیت، آمار اشتغال بسیار بالایی را در بخش‌های خودروسازی، قطعه سازی، نمایندگی‌ها و خدمات پس از فروش به خود اختصاص داده و باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی با بیان این مطلب که در ۲ سال گذشته تلاش‌های زیادی برای پرهیز از فعالیت‌های سیاسی در صنعت خودرو شکل گرفته افزود: کارخانجات خودروسازی سرمایه مردم و کشور هستند که باید از آسیب‌های تصمیمات سیاسی و جناحی مصون مانده و در فضای تولیدی و صنعتی به فعالیت خود ادامه دهند.
نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، حفظ اشتغال کارکنان و پرهیز از بیکاری نیروی انسانی را یکی از بهترین اقدام های صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: با وجود تحریم‌های بین‌المللی و مشکلات بی‌شمار صنعت خودرو که زمینه‌ساز کمبود نقدینگی و کاهش درآمدهای این صنعت شد، خودروسازی‌ها با وجود کاهش ۵۰ درصدی تولید، نیروی انسانی خود را حفظ کردند.
وی همچنین تأکید کرد: باید زمینه‌ای ایجاد شود تا شرکت‌های تجاری همکار خودروسازی‌ها به ویژه تامین‌کنندگان مواد اولیه مورد نیاز صنعت خودرو، وظایف خود را درباره این صنعت به صورت کامل و درست اجرا کرده و از بروز مشکل در روند تولید جلوگیری کنند.
عضو کمیسیون صنایع با اشاره به‌وجود عزم جدی در دولت و مجلس شورای اسلامی برای حمایت از صنعت خودرو تصریح کرد: معتقدیم در نگاه کلان و راهبردی، حمایت از صنعت خودرو یکی از مهم‌ترین اهداف اقتصادی کشور محسوب شده و این صنایع برای رشد و توسعه باید مورد توجه بیشتر قرار گیرند.
وی صادرات خودرو به بازارهای خارجی را یکی از اهداف مهم و کلان صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: باید همه مسئولان ذیربط تلاش کنند روند فروش خودرو در بازارهای خارجی شتاب بیشتری گیرد، ضمن اینکه باید از اقدام های نامطلوب و ایجاد محدودیت‌های صادراتی و همچنین اظهار نظرهایی که باعث تزلزل در فروش خودرو در خارج از کشور می‌شود، جلوگیری کرد.
اکبریان همچنین درباره شیوه قیمت‌گذاری خودرو در بازار نیز تأکید کرد: متأسفانه شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده با وجود درایت بالا، تاکنون نتوانسته اند در زمینه افزایش تولید و تعادل بازار موفق عمل کنند، البته اصلی‌ترین دلیل آن ناکارآمد بودن قیمت‌گذاری یک محصول از طریق بخشنامه است.
وی خواستار حل و فصل موضوع قیمت‌گذاری خودرو از طریق سپردن آن به حاشیه بازار شد و افزود: در صورت قیمت‌گذاری خودرو از طریق نظام عرضه و تقاضا، هم دلالی‌های موجود از بین می‌رود و هم خودروها کیفیت و قیمت واقعی خود را پیدا خواهند کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی به موضوع تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی اشاره کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی تحقیق و تفحص را با هدف شناسایی نقاط ضعف و رفع آنها و همچنین کمک به شرکت‌های خودروسازی انجام داده و هیچ گونه دشمنی، عناد و لجاجت با این صنایع ندارد.
اکبریان، افزایش تولید خودرو را اولویت اصلی این صنعت ذکر کرد و گفت: در سایه افزایش تولید خودو در کشور می‌توانیم بهره وری اقتصاد و اشتغال را افزایش دهیم.

این مطلب را به اشتراک بگذار