ضرورت ساماندهی بازارهای روز البرز

ضرورت ساماندهی بازارهای روز البرز

واشقانی فراهانی/
البرز به دلیل هم جواری با تهران همیشه با مهاجرت‌های بی‌رویه و هجوم قشر محروم جامعه روبرو بوده است. سرریز شدن جمعیت از پایتخت و شهرهای اطراف به کرج، مشکلات مهاجرنشینی، ساکن شدن قشری محروم که از امتیازات اجتماعی کمتر بهره برده اند و هجوم دستفروشان دوره گرد و سیار نه تنها منجر به مخدوش شدن مبلمان شهری شده است، بلکه استقبال اقشار کم درآمد از روز بازارها نیزیک آسیب جدی به شمار می رود که سلامت طیف وسیعی از جامعه را تهدید می کند. به طوری که هم اکنون مسئولان بهداشت البرز خواستار برچیده شدن ۴۰روز بازار این استان هستند. آنها معتقدند بی توجهی مسئولان شهر به نحوه فعالیت آنها جان مردم را تهدید می کند.
ضایعات دامی به مصرف انسان می رسد
کلثوم اخوان کارشناس بهداشت محیط اماکن با اشاره به اینکه در ۴۰ منطقه از استان البرز روزبازارها برپا است، می گوید: در سال گذشته با نظارت مرکز بهداشت استان البرز ۲مورد روزبازار به تعطیلی موقت انجامید و ۴ روزبازار نیز بطور دائمی تعطیل شد. حدود ۴هزار و ۸۸۴ کیلوگرم مواد غذایی فاسد و غیر مجاز کشف و معدوم شد و ۳۴۰ اخطاریه بهداشتی به وسایل نقلیه و دستفروشان صادر شد. بارها پلاکارد و بنرهای بهداشتی باعنوان ممنوعیت عرضه مواد غذایی در روز بازارها نصب شد و ۱۵ مورد با
شهرداری های مناطق درخصوص جمع آوری روزبازارها مکاتبه صورت گرفت.
وی با بیان این که متاسفانه مرکز بهداشت اهرمی برای تعطیلی آنها ندارد، ادامه داد: تعدادی از مشتریان دچار مسمومیت غذایی شده و از حضور فروشندگان سیار نیز در محل زندگیشان گلایه و شکایت داشته اند. طبق قانون، مراکز ثابت درصورت تخلف به مرجع قضایی معرفی و تعطیل می شوند اما فروشندگان روزبازارها نام، نشان و محل کسب ثابتی ندارند و با وجود
نمونه برداری از مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی آلوده امکان تعقیب آنان وجود ندارد.
از طرفی روزبازارهای البرز، مکان ثابتی نیستند و نمی توانیم نظارتمان را در آنجا اعمال کنیم. این کارشناس بهداشتی اظهارکرد: برخی از کارخانه های مواد غذایی مانند چیپس و ماکارونی در البرز بخشی از ضایعات خود را برای مصرف دام به پیمانکار، می فروشند تا در گاوداری ها به مصرف برسند. اما گاهی پیمانکار این مواد غیر قابل مصرف را به صورت فله به روز بازارها عرضه می کند که خریداران ناآگاه آن را مورد استفاده خوراکی قرار می‌دهند. اخوان بیماری های روده ای و انگلی، وبا، تب مالت، سل و هپاتیت را از دسته بیماری های منتقل از آب و مواد غذایی شمرد و افزود: متاسفانه خریداران روزبازارها از قشر محروم و
کم درآمد جامعه هستند که در پی کالاهای ارزان قیمت به این بازارها هجوم می برند اما با خرید از این محل ها، دچار هزینه های سرسام آور درمان می شوند.
نباید به سادگی مجوز عرضه مواد غذایی صادر شود
یزدان جعفر صالحی کارشناس مسئول بهداشت محیط، عقیده دارد مشکل عمده این محل ها، عرضه مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی کاملا غیر بهداشتی و آلوده است.
وی با اشاره به اصلاحیه ماده ۱۳ قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی می گوید: در این آیین نامه به بهداشت فردی، ساختمان، ابزار و تجهیزات و برخورد قانونی اشاره شده است اما متاسفانه اعمال قانون نیازمند همکاری سایر سازمان ها است. اگر این فروشندگان از شهرداری، شورا یا دهیاری مجوز می گیرند نباید به این سادگی مجوز عرضه مواد غذایی صادر شود و اگر خارج از این چرخه به طور خودسر اقدام می کنند، شهرداری قانون خاصی در مورد دوره گرد ها دارد که می تواند آنها را جمع آوری کند.
وی ادامه داد: در حال حاضر در یک روز خاص حدود ۱۵۰ تا ۶۰۰ فروشنده در محل روزبازار به فراخور نیاز، جمع شده و کالا ها را عرضه می کنند که محیط عرضه کالاها ممکن است محل دفن زباله یا جمع آوری پسماند باشد که در آلودگی مواد غذایی تاثیر دارد. بهداشت فردی فروشنده نیز اهمیت زیادی دارد زیرا می تواند ناقل یا عامل انتشار بیماری باشد. پسماند ، فاضلاب و مواد به جامانده در این محل ها نیز یک مشکل بهداشتی با اهمیت است و علاوه بر آن فروش مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته سلامتی خریداران را تهدید می کند.
استانداری البرز برای تامین محل اقدام کند
سید محمد سکاکی مدیر ساماندهی شهرداری کرج با اشاره به ضرورت برپایی روزبازارها اظهار کرد: به لحاظ مشکلات اقتصادی و نیاز به عرضه مستقیم محصولات کشاورزی، این بازارها مدت های مدیدی است که پا گرفته اند. شهردار سابق کرج نیز دستورالعملی صادر کرد تا آنها ساماندهی شوند بنابراین در قالب کارگروهی آئین نامه ای به تصویب شورای شهر رسید و از طریق مزایده پیمانکار تعیین شد.
اولین شرط با پیمانکاران ساماندهی روزبازارها بود تا به صورت غرفه هایی با چادر پوشیده ، منبع آب آشامیدنی و سرویس های بهداشتی سیار مجهز باشند اما در اجرای این طرح با مقاومت دستفروشان روبرو شدند. آنها بابت اجاره مکان فقط روزی ۲هزار تومان پرداخت می کنند که فقط هزینه ی جمع آوری زباله ها است. سکاکی تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران را باعث روی آوردن آنها به دستفروشی عنوان کرد و افزود: بیکاری عامل اصلی این ماجرا است. بارها سخت گیری کرده ایم اما در نهایت شهرداری با آنها مدارا می کند چرا که آنها درآمد دیگری ندارند و با این همه بیکار چه می توان کرد.
وی با گلایه از عدم همکاری نهادهای دیگر گفت: فضای روزبازارها متعلق به شهرداری نیست و به محض اخطاریه به آنها درگیری آغاز می شود. بارها در این خصوص مطالعه صورت گرفته و تجربه ساماندهی آنها را نیز داریم اما مشکل اصلی نبود جا و مکان ثابت با خط کشی و کد بندی است تا پرونده هویتی و بهداشتی برای فروشندگان تشکیل شود و نظارت و مدیریت صورت گیرد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: تا چند روز آینده پیمانکاران جدید انتخاب و ساماندهی طرح به طور جدی پیگیری می شود اما انتظار داریم استانداری البرز برای تامین محل اقدام کند چرا که بی توجهی به این موضوع، بازی با جان مردم است.

این مطلب را به اشتراک بگذار