شور و مشورتی از جنس همدلی و هم‌اندیشی در شورای اسلامی کرج

شور و مشورتی از جنس همدلی و هم‌اندیشی در شورای اسلامی کرج

به مناسبت نهم اردیبهشت سالروز تأسیس شوراهای اسلامی شهر و روستاها، نشستی در صحن شورای اسلامی کرج برگزار شد که هرچند مسائل متعدد و مختلف در آن مطرح شد اما ترکیب اعضای حاضر در این جلسه بیشتر بوی همدلی، وحدت و همکاری برای پیشرفت، آرامش و آسایش شهروندان می‌داد.
در این نشست که با حضور اعضای شورا، شهردار، نمایندگان مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام علی ایمانی امام جمعه شهرستان فردیس، حجت الاسلام روحی سریزدی دبیر شورای نگهبان در استان البرز و جمعی از مسئولان و مدیران برگزار شد، رئیس شورای اسلامی شهر کرج شورای اسلامی را عالی‌ترین نهاد برای تجلی مشارکت مردمی خواند و گفت: جایگاه شوراهای اسلامی به پشتوانه قانون مشروعیت یافته و این نهاد به عنوان یک مفهوم کلیدی در ساختار شهری مطرح است.
محمود دادگو با بیان اینکه با شور و مشورت به شیوه شورایی روند انجام امور تسهیل می‌شود، افزود: به تعبیری شورا نهادی مردمی است که با تشکیل آن یک اصل مترقی برگرفته از اسلام به منصه ظهور رسیده است.
رئیس شورای اسلامی شهر کرج به مشکلات ترافیکی این کلانشهر اشاره کرد و گفت: مدیریت شهری کرج آمادگی عمل به تعهدات خود در قبال پروژه قطار شهری را دارد و امیدواریم با حمایت‌های دولت این پروژه امکان قرار گرفتن روی ریل افتتاح را میسر سازد.
وی به نقل از مدیرعامل سازمان قطار شهری یادآور شد: دولت با تخصیص فاینانس هزار میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه قطار شهری کرج موافقت کرده و در صورت صحت این موضوع باید به اتفاقات خوب برای قطار شهری در آینده‌ای نزدیک امیدوار بود.
شهردار کلانشهر کرج نیز از پروژه‌های تقاطع شهدای ارتش، تقاطع شهدای دانش‌آموز، پل حافظ و هانی و ساخت ادامه بلوار کامیون‌داران به عنوان مهمترین اولویت‌های عمرانی این نهاد در نیمه نخست سال جاری یاد کرد و با تبریک سالروز شوراها گفت: شوراها نماد عینی واگذاری سرنوشت مردم به دست خودشان هستند.
علی ترکاشوند ادامه داد: خروجی عملکرد شورای اسلامی شهر مصوباتی است که در این نهاد مردمی برای اجرا در شهرداری ها مصوب می‌شود و نمایندگان مردم با بررسی لوایح و طرح‌ها از زوایا و ابعاد مختلف، آن را چکش کاری می‌کنند تا بهترین تصمیم برای اداره شهر اتخاذ شود.
وی همچنین به تفاوت بین کرج و تهران در زمینه نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس اشاره کرد و گفت: از آنجا که در پایتخت سوخت رایگان در اختیار اتوبوس‌ها قرار می‌گیرد، به طور قطع دست مدیریت شهری برای جلوگیری از ایجاد فشار مالی بر مسافران باز است اما در کلانشهر کرج اینگونه نیست و نباید در این زمینه انتظار یکسانی داشت.
ترکاشوند تأکید کرد: شهرداری کرج اواخر سال گذشته با تخصیص یک‌میلیارد تومان نسبت به تعمیر و نوسازی بیش از ۳۰۰ دستگاه اتوبوس بین‌شهری اقدام کرد تا خللی در روند سرویس دهی به مسافران ایجاد نشود.
در ادامه این جلسه نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس و شوراهای اسلامی شهر و روستاها فرزندان یک خانواده اند و با ساختار مردمی، نقش پل ارتباطی میان ملت و دولت را ایفا می‌کنند.
عزیز اکبریان با انتقاد از برگزار نشدن منظم جلسات شورای حل اختلاف استان البرز ادامه داد: متأسفانه در شرایط کنونی رسیدگی به مصوباتی که محل اعتراض و اختلاف شوراها و فرمانداری‌ها هستند، روی زمین مانده است و تذکرات پی در پی نیز راه به جایی نمی‌برد.
محمدجواد کولیوند دیگر نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست خطاب به اعضای شورا گفت: شما عزیزان چشم و گوش مردم در شورای شهر هستید و سالانه میلیاردها ریال اعتبار با صلاحدید و مصوبات شما برای عمران و آبادانی شهر هزینه می‌شود که تنها با خالص کردن نیت برای رضای خدا و خدمت به خلق خدا می‌توان از این آزمون خطیر سربلند بیرون آمد.
کولیوند افزود: متأسفانه کرج در ‌سال های گذشته به دلیل قرار گرفتن در سایه تهران از توسعه و پیشرفت در بسیاری از زمینه‌ها باز مانده است و اینکه امروز بسیاری از وظایف دولت را مدیریت شهری به دوش می‌کشد، حقیقتی انکار ناپذیر است و جا دارد به موازات همین هزینه کرد، مدیریت واحد شهری نیز برای ورود شورا به مسائل مدیریتی اداره شهر محقق شود.
وی با تأکید براینکه کرج تشنه کارهای بزرگ است، از مجموعه مدیریت شهری خواست تن به کارهای کوچک ندهند و با عزم ملی و مدیریت جهادی گام‌های بزرگ بردارند.
«مریم قهرمانی» رئیس کمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری شورای اسلامی کرج نیز در این نشست تجهیز مرکز کنترل ترافیک کرج، تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی، ایجاد راه‌های جدید دسترسی و اصلاح هندسی معابر، راه‌اندازی بی‌آر تی جنوب از میدان شهید سلطانی به سمت جاده ملارد و آغاز مطالعات راه‌اندازی بی‌آرتی شرق به غرب را از جمله اقدامات جاری کمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری اعلام کرد.
سایر اعضای شورای اسلامی کلانشهر کرج نیز به بیان دیدگاه‌ها و بحث و تبادل نظر در زمینه‌های مختلف پرداختند و از جمله در این جلسه شورای اسلامی شهر کرج، اعضای کمیسیون «تثبیت بنا» نیز انتخاب و معرفی شدند.

این مطلب را به اشتراک بگذار