سه سؤال مهم و کاربردی در بازاریابی

بازاریابی به مفهوم تبلیغات نیست مهم نیست که مفهوم بازاریابی چه باشد مهم این است که بدانیم دردنیای امروز بدون بازاریابی نمی توان به فعالیت اقتصادی ادامه داد در این مقاله به بررسی سه سؤال کلیدی و مهم در عرصه بازاریابی می پردازیم.

بازاریابی یعنی همگراسازی همه فعالیت های شرکت در مسیر فروش بیشتر. در واقع مهم نیست که بازاریابی را چه تعریف کنیم. مهم این است که بدانیم نمی شود در دنیای مدرن امروز بدون بازاریابی به فعالیت اقتصادی ادامه داد و باز مهم تر این که: بازاریابی همان تبلیغات نیست!

بازاریابی ارائه محصول یا خدمت مناسب در بازار مناسب با قیمت مناسب است. ضمن این که اقدامات تبلیغاتی کوتاه مدت را نباید با بازاریابی اشتباه گرفت، در بازاریابی باید از مفاهیم ، تعاریف روشن داشت و به زمین و زمان به صورت بلندمدت نگریست.

برای بازاریابی محصول یا ایده ای جدید باید سه سؤال کلیدی بپرسید. اغلب، اگر فروش محصول به هر دلیلی رضایت بخش نیست، می توانید این سه سؤال را از خود بپرسید. اکثر شرکت ها سؤال شماره یک را می پرسند، اما عجیب این که شرکت های بسیاری که به آن ها مشاوره دادم، هرگز دو سؤال دیگر را نپرسیدند.

گام اول دربازاریابی این که آیا افرادی وجود دارند که محصولی راکه اراءه می کنید، بخرند؟

1- آیا بازاری وجود دارد؟

نخستین سؤال این است: «آیا بازاری وجود دارد؟» آیا افرادی وجود دارند که محصول یا خدمتی که تصمیم دارید به بازار عرضه کنید را بخرند؟ به یاد داشته باشید که نرخ موفقیت به شکست اولیه در محصولات جدید 20/80 است؛ یعنی 80 درصد محصولات جدید شکست می خورند. این محصولات به سهم بازار زیادی نمی رسند، شرکت ضرر می کند و از آن کسب وکار خارج می شود.

20 درصد محصولات جدید موفق می شوند، یعنی هزینه های سرمایه گذاری خود را برگردانده و به سود هم می رسند. یکی از این 20 شرکت مطرح می شود. از 100 محصول جدیدی که هر سال به بازار عرضه می شود، فقط یکی به فروش عالی می رسد. برای مثال، بازار اپلیکیشن های جدید تلفن های هوشمند را بررسی کنید.

تحقیقات بازار

در سال 2012، شرکت های آمریکایی بیش از 80 میلیارد دلار صرف تحقیقات بازار کردند. اولین دلیل شرکت ها برای تحقیقات بازار کشف این موضوع است که آیا بازاری برای محصول یا خدمات جدید وجود دارد، چه کسی یا چه چیزی حاکم بر آن بازار است و برای فروش محصول یا خدمت با قیمت سودآور باید چه کنند. حتی با همه این تحقیقات بازار، 80 درصد محصولات و خدمات جدید در سال اول یا دوم شکست می خورند.

امروزه استراتژی بهتر این است که «اول مشتری بیابید». هرگاه ایده محصول یا خدمت جدیدی را در ذهن دارید، فورا به یکی از مشتریان خود زنگ بزنید و این ایده را با او در میان بگذارید بدون اینکه از پرسشنامه یا نظرسنجی رسمی استفاده کنید. آیا آن را می خرد؟ چقدر برایش پول می دهد؟ مشتری چه نواقص و ضعف هایی در ایده اولیه محصول یا خدمت جدید می بیند؟

با آزمون زودهنگام بازار و پرسیدن نظرات صادقانه مشتریان می توانید «زمان ورود به بازار» را جلو بیندازید و همزمان هزینه های تبلیغ محصول جدید را کاهش دهید.

چه اندازه از محصول رابه فروش برسانیم تا به صرفه باشد

2- اندازه بازار چقدر است؟

دومین سوالی که باید بپرسید این است که آیا بازارِ متقاضی محصولات و خدمات شما به اندازه کافی بزرگ است. این سوالی است که اغلب افراد نمی پرسند و به آن پاسخ نمی دهند. بنابراین باید بفهمید که:آیا می توانید میزان کافی از محصول یا خدمت خود را بفروشید تا از نظر اقتصادی به صرفه باشد؟

در تحلیل اولیه، هزینه دقیق تولید محصول یا خدمت و قیمت سودآور برای آن را مشخص کرده و نتیجه را با سایر روش های ممکن برای خرج آن مبلغ مقایسه کنید.

سپس مشخص کنید که باید چقدر از محصول خود را در هفته، ماه و سال بفروشید تا نسبت به زمان صرف شده و مشکلات موجود، سرمایه گذاری ارزشمندی باشد. سرانجام باید مشخص کنید که آیا مشتریان احتمالی کافی وجود دارند تا در بازه زمانی موردنظر محصول یا خدمت تان را بخرند.

روشی مهم برای دستیابی به بازارهای متمرکز

3- آیا بازار متمرکز است؟

سومین سؤالی که باید بپرسید این است:«آیا بازار به اندازه کافی متمرکز است؟» دیدن افرادی در مکان های مختلف که خود را متقاضی محصول و خدمت تان معرفی می کنند، تضمینی بر این موضوع نیست که بازار به اندازه کافی متمرکز است و با روش های تبلیغاتی و کانال های بازار فعلی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

شاید ببینید که بازاری برای 100.000 عدد از محصول یا خدمت جدیدتان وجود دارد، اما این تعداد در 10.000 شهر، روستا و دهکده پخش شده است. چگونه می توانید با روشی به صرفه به آن بازار دست یابید؟ به یاد داشته باشید که کسب وکار شما «خریدن مشتری» است.

وقتی محصولی دارید که مردم آن را می خرند، هزینه جذب عاملی حیاتی در موفقیت یا شکست است. شاید نتوانید محصول یا خدمتی که بازار بزرگی دارد را ارائه دهید، زیرا ورود به آن بازار با رسانه های تبلیغی یا کانال های بازار موجود ممکن نیست. خبر خوب اینکه امروزه می توانید از طریق اینترنت به بازارهای بسیار تخصصی تر در مناطق کوچک و با قیمت هایی کمتر از همیشه دست یابید.

گفته می شود که اینترنت بهترین و بدترین ابزار بازاریابی است. بدترین است زیرا اکثر افرادی که از این طریق به آن ها دسترسی دارید علاقه ای به محصول شما ندارند و به محض دریافت پیغامتان، آن را پاک می کنند. بهترین است زیرا می توانید با هزینه بسیار کم به صدها هزار نفر و حتی میلیون ها مشتری احتمالی دسترسی پیدا کنید که شما را قادر می سازد «سوزن را در انبار کاه بیابید».

منبع: نمناک

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر