زندگی نامه امیدیار ، بنیانگذار بزرگ‌ترین سایت حراج اینترنتی

زندگی نامه امیدیار ، بنیانگذار بزرگ‌ترین سایت حراج اینترنتی

در این نوشتار زندگی نامه امیدیار ، بنیانگذار بزرگ‌ترین سایت حراج اینترنتی را برای علاقه مندان ارائه می کنیم تا مشوقی برای علاقه مندان به کارآفرینی باشد.

زندگی نامه امیدیار

اولین و بزرگ‌ترین سایت حراج اینترنتی در سال ۱۹۹۵ و با طراحی پیر امیدیار، ایرانی مقیم امریکا شکل گرفت. ebay، اولین و معروف‌ترین سایت حراج و خریدوفروش آنلاین است که تا پایان سال ۱۹۹۸، ۱/۲ میلیون عضو، ۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود داشت. پس از گذشت مدت اندکی، ebay شرکت بزرگی شد با بیش از ۶۰۰۰ کارمند و میلیون‌ها مشتری و در حال حاضر نیز بزرگ‌ترین و فعال‌ترین شرکت در این عرصه است.

ایده طراحی این سایت درواقع از سوی همسر امیدیار مطرح شد؛ پیش از راه‌اندازی سایت، همسر وی بازاریاب یک کارخانه شکلات‌سازی بود. او از همسرش خواست تا برای فروش بهتر محصولات سایت طراحی کند که به‌صورت آنلاین محصولات این کارخانه را به فروش برساند. در زمان طراحی سایت برای فروش اینترنتی، ایده دیگری نیز از سوی خود طراح سایت مطرح شد. امیدیار با این اندیشه که ممکن است بین خریداران رقابت به وجود آید، فروش اینترنتی را به حراج آنلاین تبدیل کرد.

این بازار اینترنتی به‌سرعت رشد می‌کرد و طراح جوان این سایت با دریافت حق مبادله کسب درآمد می‌کرد. وی در ابتدا با این کار به‌صورت یک کار پاره‌وقت برخورد می‌کرد اما زمانی که چک اول حقوقش به مبلغ ۱۰ هزار دلار در ماه رسید، کار اصلیش را رها کرد و تمام‌وقتش را روی ebay گذاشت و در سال ۲۰۰۶ با حدود ده میلیارد دلار ثروت که تماماً از این راه به‌دست‌آمده بود، سی و پنجمین میلیاردر در دنیا و نوزدهمین میلیاردر در آمریکا شد.

رشد این بازار آنلاین به حدی بالاست که امروز دیگر هیچ فروشگاهی را چه در میان سراچه‌های حراج اینترنتی و چه در میان لیست بزرگ‌ترین فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های جهان نمی‌توان با آن مقایسه کرد. در حال حاضر به‌طور متوسط روزانه ۱۲ میلیون عدد کالا در سایت ebay به فروش می‌رود. تعداد مشتریان ثبت‌شده ebay هم به ۱۴۴ میلیون نفر رسیده است.

سال ۱۹۹۷، سالی بود که این فروشگاه اینترنتی بیشترین رشد خود را تجربه می‌کرد. در آن سال همچنین اولین مدیران شرکت منصوب شدند. امیدیار در تأسیس شرکت یک شریک زیرک هم داشت؛ جف اسکول. این دو مدیری را به ریاست شرکت خویش برگزیدند که هنوز هم ریاست ebay را بر عهده دارد. وی که مگ ویتمن نام دارد اندکی پس از آغاز ریاست خود، توانست در سال ۱۹۹۸ ebay را با موفقیت وارد بورس کند. ویتمن، مدرک فوق‌لیسانس MBA از هاروارد دارد و به‌عنوان رهبری در کسب‌وکار الکترونیکی غیر موازی شناخته می‌شود که با ایده‌های مؤثر و فراگیرش، زمینه‌های باروری فعالیت‌های ebay را در چند سال اخیر فراهم کرده است. وی در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲، به‌عنوان قائم‌مقام امور بازاریابی جهانی و فروش شرکت والت‌دیسنی فعالیت کرده است و به دلیل عمق رفتار سازمانی اثر بخشش در دنیای کسب‌وکار دیجیتالی، از سوی مجله فورچون ۲۰۰۵، به‌عنوان قدرتمندترین زن جهان در اقتصاد معرفی‌شده است.

امیدیار که در حال حاضر یکی از ثروتمندترین مردان ایرانی است، ثروت خود را از طریق سرمایه‌گذاری در سایت‌های اینترنتی افزایش می‌دهد. به‌عنوان نمونه، وی بخشی از ثروت خود را در سایت گوگل که بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی دنیاست سرمایه‌گذاری کرد و ورود موفق گوگل به بورس باعث شد تا مبلغ کلان دیگری نیز نصیبش شده و بازهم بر ثروتش افزوده شود.

در سال ۲۰۰۸، تعداد ثبت‌نام کنندگان در وب‌سایت این شرکت به بیش از ۲۰۰ میلیون نفر رسید و نیمی از این تعداد کاربر فعال این سایت به شمار می‌روند. البته با توجه به آمارهای موجود، کاربران این سایت در هرسال رشدی ۳۰ درصدی دارند.

منبع: کلنیک کسب‌وکار

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار